Evil Geniuses niespodziewanie wygrywają grupę A

Faza grupowa mistrzostw świata Dota 2 przyniosła wiele zaskakujących rezultatów, a w grupie A większość z nich przypisać można formacjom zza Atlantyku. Niespodziewanie najlepsi okazali się Evil Geniuses, w których wierzyli jedynie najwierniejsi fani. Artour "Arteezy" Babaev i spółka wypadli korzystniej m.in. od tuzów Doty – Teamu Liquid, obecnych wicemistrzów świata z PSG.LGD czy też od OG. Niemniej wszystkie cztery wspomniane drużyny zagwarantowały sobie finalnie miejsce w górnej części drabinki play-offów.

Pozytywnym zaskoczeniem okazała się skazywana na pożarcie trzecia najlepsza ekipa Ameryki Południowej, Hokori. Po trzech dniach rywalizacji grupowej latynoska drużyna znajdowała się w najlepszej czwórce grupy A. Jednakże w ostatniej serii starć rewelacja The International mierzyła się z Teamem Liquid. To właśnie skład szykującego się do esportowej emerytury Lasse "MATUMBAMANA" Urpalainena była lepsza i tym samym utrzymała drugie miejsce w zbiorze, zrzucając jednocześnie Hokori do drabinki przegranych.

Z dwukrotni mistrzowie świata, OG, zaliczyli bardzo solidny początek fazy grupowej. Ekipa spod znaku Red Bulla przez gorszą formę trzeciego dnia rywalizacji musiała drżeć przed swoim ostatnim meczem przeciwko Royal Never Give Up. RNG potrzebowało tylko remisu, aby awansować do górnej drabinki turnieju, z kolei OG zadowalało jedynie zwycięstwo. Ale koniec końców Europejczycy dopięli swego.

Na dnie tabeli doszło do dogrywki między trzema formacjami, tj. BetBoom Team, BOOM Esports, oraz Soniqs. Sytuacja wyjaśniła się jednak już po dwóch meczach – obu wygranych przez BOOM, które przedłużyło swoje szanse na sukces na The International 2022. Historia podopiecznych legendy Doty, Chaia "Mushiego" Yee Funga, była po prostu szalona. Ich szanse na wyjście z grupy na początku ostatniego dnia fazy grupowej wynosiły 1,47%. Na drodze do dogrywki o przetrwanie stali Evil Geniuses, którzy wcześniej nie stracili ani jednej (!) mapy, zaś BOOM potrzebowało wówczas zwycięstwa 2:0. Niemniej tacy bohaterowie jak Marci, Bristleback, czy Enigma okazali się kluczowi w serii przeciwko amerykańskiej formacji oraz w trakcie dodatkowych starć.

Faza grupowa zdominowana przez Europę

A teraz przejdźmy do wydarzeń w grupie B, gdzie rywalizowali Nisha i jego koledzy. Team Secret po sezonie pełnym zmian personalnych odnalazł formę w samą porę na TI 11. Efekt? Jedyną formacją, która pokonała skład Polaka, był jego lokalny rywal, Tundra Esports. To właśnie Tundra wygrała zresztą grupę i pozostaje jedynym niepokonanym zespołem na mistrzostwach świata, tym samym wyrastając na faworyta turnieju.

Z Thunder Awaken sprawiło prawdopodobnie największą niespodziankę fazy grupowej The International 2022. Peruwiański zespół na przestrzeni dziewięciu meczów poniósł tylko jedną porażkę i zasłużył sobie tym samym na trzecie miejsce w grupie. Jego koledzy z regionu, beastcoast,  w nieco mniej ekscytującym stylu uniknęli eliminacji z turnieju poprzez zajęcie siódmej lokaty w tabeli.

Najlepszą czwórkę zgodnie z przewidywaniami zamknął Team Aster. Z drugiej strony mistrzowie świata, Team Spirit, wbrew oczekiwaniom zaliczył najbardziej przeciętny występ z możliwych. Formacja z siedzibą w Serbii w trakcie dziewięciu serii zanotowała aż siedem remisów — najwięcej spośród wszystkich ekip na TI 11.

W grupie B również nie obeszło się bez dogrywek, a dokładnie bez jednej dogrywki. Zaskakująco słabe Entity zmierzyło się z południowoazjatyckim Talon Esports, a stawką było przetrwanie w TI. Mecz do dwóch zwycięstw rozstrzygnął się na korzyść Entity, które pokonało rywali 2:0, w ostatnim spotkaniu zaliczając imponujący comeback. Tym samym Talon dołączyło do wyeliminowanego już wcześniej TSM-u i pożegnało się z Internationalem.

Ostatecznie aż cztery spośród sześciu formacji z Europy Zachodniej znalazły się w górnej drabince The International 2022. To potwierdza dotychczasowe założenia, że właśnie ten region posiada najwięcej faworytów do zgarnięcia Egidy Czempionów.

Końcowy układ fazy grupowej The International 2022:

Grupa A Grupa B
# Drużyna W R P # Drużyna W R P
1. Evil Geniuses 7 0 2 1. Tundra Esports 5 4 0
2. Team Liquid 5 3 1 2. Team Secret 5 3 1
3. PSG.LGD 4 4 1 3. Thunder Awaken 2 6 1
4. OG 4 2 3 4. Team Aster 3 4 2
5. Hokori 2 5 2 5. Fnatic 3 3 3
6. Royal Never Give Up 4 1 4 6. Team Spirit 1 7 1
7. Gaimin Gladiators 2 4 3 7. beastcoast 2 4 3
8. BOOM Esports 1 3 5 8. Entity 1 4 4
9. Soniqs 1 3 5 9. Talon Esports 2 2 5
10. BetBoom Team 0 5 4 10. TSM 0 5 4

Secret przeciwko wicemistrzom świata

Zgodnie z formatem turnieju ekipy z pierwszych i piątych miejsc fazy grupowej wybrały sobie przeciwnika odpowiednio z miejsc 2-3. i 7-8. z przeciwnej grupy. Zwycięzcy zbioru A, Evil Geniuses, pokusili się na słabszego "na papierze" z pary Thunder Awaken i Team Aster. W związku z tym Chińczycy zostali przypisani drugiej najlepszej formacji grupy A — Teamowi Liquid.

Tundra Esports stanęła przed potencjalnie trudniejszą decyzją. Można się kłócić, że wybór między wicemistrzami świata, PSG.LGD, a zwycięzcami ostatniego Majora, OG, jest wyborem między gruźlicą a cholerą. Tundra zdecydowała się na lepiej sobie znanego oponenta w postaci OG. W efekcie Nishy i Teamowi Secret przypadł najsilniejszy zespół Państwa Środka.

Dolna drabinka w pierwszej rundzie jest namacalnie bolesnym etapem dla graczy i często też dla widzów. Z racji formatu do jednej wygranej zawodnicy często boją się zaryzykować, co jest niestety widoczne. W tej trudnej sytuacji Hokori postawiło na znanego sobie przeciwnika i z pary beastcoast oraz Entity wybrało ten pierwszy skład. Z kolei zawodnicy Entity raczej nie ucieszyli się na wieść o meczu przeciwko Royal Never Give Up. Piąty zespół grupy B, Fnatic, jako jedyny nie wyzwał lokalnego rywala, gdy taka sytuacja była możliwa. Oponentem czarno-pomarańczowych zostali natomiast Gaimin Gladiators, podczas gdy BOOM Esports zmierzą się z Teamem Spirit.

Harmonogram układ fazy pucharowej The International 2022:

20 października

1. runda drabinki wygranych

04:00 Evil Geniuses vs Thunder Awaken BO3
07:00 Team Secret vs PSG.LGD BO3

1. runda drabinki przegranych

10:00 Hokori vs beastcoast BO1
11:00 Team Spirit vs BOOM Esports BO1
12:00 Fnatic vs Gaimin Gladiators BO1
13:00 Royal Never Give Up vs Entity BO1
21 października

1. runda drabinki wygranych

04:00 Tundra Esports vs OG BO3
07:00 Team Liquid vs Team Aster BO3

2. runda drabinki przegranych

10:00 TBD vs TBD BO3
13:00 TBD vs TBD BO3
22 października

2. runda drabinki przegranych

04:00 TBD vs TBD BO3
07:00 TBD vs TBD BO3

2. runda drabinki wygranych

10:00 TBD vs TBD BO3
13:00 TBD vs TBD BO3
23 października

3. runda drabinki przegranych

04:00 TBD vs TBD BO3
07:00 TBD vs TBD BO3

4. runda drabinki przegranych

10:00 TBD vs TBD BO3
13:00 TBD vs TBD BO3
29 października

Finał drabinki wygranych

06:00 TBD vs TBD BO3

5. runda drabinki przegranych

09:00 TBD vs TBD BO3
30 października

Finał drabinki przegranych

05:00 TBD vs TBD BO3

Wielki finał

09:30 TBD vs TBD BO5

Transmisja z The International 2022 wraz z angielskim komentarzem dostępna będzie na oficjalnym kanale Doty 2 na Twitchu. Po więcej informacji na temat mistrzostw świata zapraszamy do naszej relacji, do której przejść można po naciśnięciu na poniższy baner.