Gdzie będzie mieć miejsce IEM Katowice 2023?

Jak co roku główna impreza odbywać będzie się w katowickim Spodku. To właśnie w nim rozegra się turniej Counter-Strike'a: Global Offensive. Budynek ten znajduje się przy Alei Korfantego 35. Co więcej, po trzyletniej przerwie swoje drzwi ponownie otwiera również Międzynarodowe Centrum Kongresowe. W tym miejscu natomiast możemy obejrzeć przede wszystkim rywalizację w zawodach StarCrafta II oraz CS:GO kobiet, noszące nazwę ESL Impact. Popularne MCK mieści się przy placu Sławika i Antalla 1.

Wejście na imprezę po raz kolejny będzie dostępne przez trzy dni. Całe zamieszanie rozpocznie się w piątek 10 lutego, a zakończy w niedzielę 12 lutego, kiedy to wyłonieni zostaną mistrzowie batalii w CS:GO oraz SC2. Posiadacze biletów będą mieli możliwość wejścia określonymi bramami. Ponadto każdy z nich ma swoje własne miejsce na trybunach w Spodku, a rozkład tych miejsc można sprawdzić na grafice poniżej. Osoby bez wejściówek również będą mogli wejść na teren latającego talerza, jednak organizator informuje, że do momentu maksymalnej liczby osób w środku. Dla nich też znajdzie się kilka siedzeń na widowni, ale trzeba się liczyć z tym, że jest ich znacznie mniej.

Krysia, Illuminar Gaming, Ultraliga sezon 9

W MCK, które znane jest także jako expo, poza rozgrywkami StarCrafta II i kobiecego Counter-Strike'a będą odbywały się targi gier. Wstęp na nie jest całkowicie bezpłatny. Odwiedzający będą mogli przetestować najnowsze gry, sprzęty sponsorów oraz wziąć udział w konkursach. Warto natomiast wspomnieć, że istnieją ograniczenia wiekowe w kwestii uczestnictwa w przedsięwzięciu. Na teren zarówno Spodka, jak i expo wejść mogą osoby, które ukończyły 16. rok życia. Ci, którzy mieszczą się w granicach 13-15 lat, muszą mieć ze sobą pisemną zgodę rodziców, a osoby, których wiek wynosi między 4 a 13 lat, mogą wejść do środka jedynie w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych.

Jak dostać się na IEM?

Spodek oraz centrum kongresowe usytuowane są niemal w samym środku centrum. Dla osób, które zjawią się na dworcu pociągowym lub autobusowym istnieje kilka możliwości dotarcia na miejsce. Najprostszą oraz oczywiście najtańszą formą transportu będzie użycie swoich nóg i przejście do punktu docelowego. Swobodnym chodem droga nie powinna wam zająć więcej niż 20 minut. Możecie również skorzystać z hulajnóg elektrycznych, co z pewnością jeszcze bardziej przyspieszy wasze przemieszczenie się w okolice imprezy. Ci, którzy nie lubią się natomiast zbytnio wysilać, mogą skorzystać z usług taksówkarzy, albo Ubera czy Bolta.

Transport z dworca PKP

Przydatne w poruszaniu się po Katowicach mogą być również aplikacje na telefon. JakDojade, czy mobileMPK po wpisaniu odpowiednich danych pokaże wam, jak najszybciej możecie dostać się pod Spodek. Wysiadając na dworcu pociągowym i opuszczając teren Galerii Katowickiej najlepiej pokierować się w stronę przystanku tramwajowego Katowice Dworzec PKP. Interesować nas będą przede wszystkim linie T59 oraz T13. Wsiadając do nich musimy przejechać dwa przystanki i wysiąść na tym nazwanym Katowice Rondo. Stamtąd już z pewnością zobaczymy nasz obiekt zainteresowania.

Transport z Międzynarodowego Dworca Autobusowego

Jeśli wybierzecie natomiast przyjazd do Katowic za pomocą autobusu, to waszym punktem startu będzie Międzynarodowy Dworzec Autobusowy znajdujący się przy ulicy Sądowej 5. Tutaj dystans do pokonania jest bardzo podobny co w przypadku dworca PKP, więc najlepiej będzie po prostu się przespacerować. Jeśli natomiast wybierzecie komunikację miejską, to najbliższy przystanek, z którego dotrzecie wprost na wspomniane już wcześniej rondo, to Katowice Plac Wolności. W tym wypadku również musicie skorzystać z tramwajów o numerze 59 oraz 13.

Ile kosztują bilety?

Symbol Ceny w wersji papierowej Ceny w aplikacji mobilnej
Normalny Ulgowy Normalny Ulgowy
20min 4,60 zł 2,30 zł 4,00 zł 2,00 zł
40min 5,60 zł 2,80 zł 5,00 zł 2,50 zł
90min 6,60 zł 3,30 zł 6,00 zł 3,00 zł

Co warto ze sobą zabrać na IEM?

Zacznijmy od tego, co jest wręcz niezbędne do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Podstawowym ekwipunkiem każdego uczestnika musi być portfel oraz telefon komórkowy. W portfelu najlepiej mieć ze sobą również dokument tożsamości albo wspomnianą wcześniej zgodę rodzica w przypadku osób z określonym wieku. Warto też zaopatrzyć się w kartę płatniczą oraz określoną ilość gotówki. W murach Spodka z pewnością spędzimy wiele godzin, co przełoży się na chęć zjedzenia czegoś lub napicia się. Na miejscu dostępnych będzie kilka stanowisk gastronomicznych, w których właśnie będziemy mogli zapłacić m.in. przy użyciu karty. Przydatne podczas całodniowej obecności na imprezie mogą się też okazać ładowarka oraz powerbank, tak abyśmy zawsze mieli możliwość skontaktowania się czy to ze znajomymi w środku, czy chociażby zrobienia sobie zdjęcia.

Warto też rozpatrzyć zabranie ze sobą zeszytu oraz długopisu czy markera. Podczas IEM-a odbywać będzie się wiele sesji autografowych z zawodnikami, czy przewijać będą się po prostu znani influencerzy. Gdybyśmy chcieli od nich podpis, to warto mieć coś na podorędziu. Co prawda sponsorzy wydarzenia na pewno rozdawać będą własne plansze, na których będzie można zbierać podpisy, jednak tych może w pewnym momencie najzwyczajniej w świecie zabraknąć.

Restrykcje covidowe

W tym roku sytuacja związana z pandemią COVID-19 wygląda inaczej, niż rok temu. Organizatorzy informują, że należy jedynie przestrzegać lokalnych restrykcji podczas wydarzenia.

Godziny wejścia do Spodka i MCK

W tym roku najwcześniej w każdy dzień wydarzenia otworzą się drzwi IEM Expo. Na teren MCK będziemy bowiem mogli wejść już o godzinie 10. O godzinie 12 natomiast rozpoczną się zmagania w ramach turnieju StarCrafta II a w tym samym czasie pojawi się możliwość wejścia do Spodka. Miejsca siedzące na arenie będzie można zajmować na dwie godziny przed startem rywalizacji w CS:GO, czyli w piątek i sobotę od 13:30, a w niedzielę od 14. W ostatni dzień imprezy finał Counter-Strike'a jest zaplanowany na godzinę 16, natomiast decydujące starcie w SC2 odbędzie się około godziny 21:30.

Harmonogram CS:GO

autimatic Evil Geniuses BLAST Premier Spring Groups 2023

Harmonogram StarCraft II:

autimatic Evil Geniuses BLAST Premier Spring Groups 2023

Co zwiedzić w Katowicach?

Pobyt w Katowicach to dla wielu nie tylko samo uczestnictwo w imprezie. Często zostajemy na miejscu dłużej niż trwanie samego wydarzenia albo mamy przykładowo kilka godzin wolnego przed pojawieniem się na miejscu, czy po pobycie na IEM-ie. Warto zatem zwiedzić kilka miejsc w stolicy Górnego Śląska, zwłaszcza że prawdopodobnie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Sporą popularnością cieszy się Muzeum Śląskie znajdujące się przy ulicy Dobrowolskiego 1 na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego. To właśnie tam fanatycy historii oraz wszyscy chętni, którzy chcą poznać nieco śląskiej kultury, mogą spędzić czas, oglądając wystawy przygotowane przez właścicieli. Dodatkowego klimatu dodaje fakt, iż podczas zwiedzania znajdować będziemy się pod ziemią.

Miłośnicy spacerów powinni też przemyśleć pojawienie się na terenie Doliny Trzech Stawów albo Parku Śląskiego. W obu tych miejscach będą mogli podziwiać piękno natury podczas długich przechadzek. W miejscach tych istnieje również możliwość wypożyczenia rowerów miejskich, dzięki czemu trasę przemierzać możemy na dwóch kołach. I choć aktualna pogoda nieraz potrafi spłatać figle, tak przy odpowiednim ubiorze przejażdżka z pewnością będzie bardzo miła i relaksująca.

Dla tych, którzy natomiast więcej wolnego czasu mają wieczorami, warto zaglądnąć do wesołego miasteczka – Legendii, które na okres zimowy przeistoczyło się w Ogród Świateł. Miejsce pod znakiem Pinokia przedstawi nam pewną historię przy użyciu ponad 30 atrakcji świetlnych i multimedialnych. Im ciemniej, tym efekty wizualne będą bardziej interesujące, dlatego też warto wybrać się tam, kiedy będzie już bardzo ciemno. Dodatkowo goście tego obiektu będą mogli skorzystać z niektórych zasobów wesołego miasteczka.

Godnym polecenia jest też na pewno zabytkowe osiedle Nikiszowiec. Jest to jedno z najbardziej ikonicznych miejsc w Katowicach. Budynki o oryginalnej strukturze oraz charakterystycznym czerwonym kolorze wprawią w dobry nastrój wszystkich fanów starej architektury. Obszar ten szczególnie powinien zainteresować wszystkie osoby, które lubią robić zdjęcia. To właśnie tutaj odbywa się wiele sesji nie tylko profesjonalnych fotografów, ale też i przeciętnych operatorów telefonów komórkowych.

Co zjeść w Katowicach?

Przyjazd w nowe miejsce często wiąże się też ze spróbowaniem nie tylko lokalnych specjałów, ale też i po prostu ze zjedzeniem czegoś smacznego. Na terenie samego IEM-a znajdzie się wiele punktów gastronomicznych, a na zewnątrz pojawią się food trucki, dzięki czemu każdy na pewno znajdzie coś, co go zainteresuje. Co jednak gdy byśmy chcieli posilić się poza spodkowym otoczeniem?

Miłośnicy poznawania nowych smaków oraz osoby chętne spróbowania lokalnych specjałów powinni rozważyć pojawienie się w Śląskiej Prohibicji albo Żurowni. Pierwszy z lokalów znajduje się na wspomnianym wcześniej osiedlu Nikiszowca drugi zaś w ścisłym centrum Katowic. Oba te miejsca serwują regionalne potrawy podawane w nowoczesnych wydaniach. Restauracje te mają bardzo dobre opinie nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale też i przyjezdnych.

Ci, którzy zdecydują się natomiast na nieco bardziej klasyczne potrawy takie jak pizze, sushi, czy burgery, to tego typu jadłodajni też jest sporo. Dla fanatyków pizz polecamy Len Arte albo Prego Pizza, koneserzy sushi z pewnością znajdą coś dobrego w Kyoto Sushi oraz Sakana Sushi Bar. Preferujący burgery powinni zainteresować się Zdrową Krową, czy Bułkęsem. Jeśli jednak nie macie czasu albo tyle pieniędzy, aby pozwolić sobie na tego typu dania, możecie zawsze wybrać się na kebaba. Znakomitym wyborem będzie pojawienie się w Amir Kebab, który owiany jest dobrą sławą nie tylko wśród miejscowych.

Gdzie pobawić się w Katowicach?

Wiele osób, nawet tych, które nie miały możliwości być wcześniej w Katowicach z pewnością słyszeli o legendarnej ulicy Mariackiej. To tam po zmroku pojawiają się tłumy, tworząc z drogi i pobliskich barów prawdziwe serce imprez. W pubach możecie zamówić drinki oraz inne trunki alkoholowe, a dodatkowo zjeść coś podczas wieczornych posiedzeń ze znajomymi. Dla tych, którzy jednak wolą trochę się poruszać w rytm dobrej muzyki, przygotowano kilka lokalnych klubów. Najbardziej popularne są Klub Pomarańcza, Energy2000 czy Królestwo, które zresztą mieści się właśnie na rondzie zaraz obok Spodka.