W ubiegłym tygodniu poznaliśmy pierwszych reprezentantów ligi amerykańskiej na Worlds 2023. Zostali nimi Cloud9 oraz NRG, wygrywając swoje starcia z Evil Geniuses i Golden Guardians. Na tę dwójkę czekają mecze o życie przeciwko Teamowi Liquid i Dignitas. Zwycięzcy obu pojedynków zapewnią sobie minimum top 4 letniego splitu oraz udział w Worlds Qualifying Series – serii BO5 przeciwko czwartej drużynie LEC o ostatnie wolne miejsce na mistrzostwach świata. Przegrani zakończą tegoroczne rozgrywki LCS na pozycjach 5-6.

Liquid kontra Evil Geniuses

Na początek tej rundy zmagań w szranki staną Team Liquid Honda oraz Evil Geniuses. Oba zespoły znalazły się w tym miejscu w nieco innych okolicznościach. Liquid zaliczyło spadek do dolnej drabinki już po pierwszym tygodniu play-offowych zmagań. Aby utrzymać się w grze o najwyższą stawkę, podopieczni Kima "Reignovera" Yeu-jina musieli rozprawić się z 100 Thieves. Udało im się tego dokonać w całkiem przekonującym stylu i do kolejnego starcia podchodzą rozpędzeni ostatnim zwycięstwem. Evil Geniuses natomiast poradzili sobie w pierwszym spotkaniu znacznie lepiej. Po pokonaniu TSM-u udało im się awansować do drugiej rundy w drabince wygranych. Niestety dla zespołu Josepha "jojopyuna" Pyuna, tam czekało już Cloud9 z naostrzonymi zębami. Ekipa młodego Kanadyjczyka spadła do drabinki przegranych po zaledwie trzech grach i do dzisiejszego spotkania absolutnie nie podchodzi "w gazie".

Mimo to ciężko byłoby jednoznacznie wskazać faworyta tego pojedynku. Choć oba zespoły mają w sobie pokłady talentu indywidualnego, to podejmowane przez nich decyzje bardzo często potrafią budzić wątpliwości. EG wydaje się jednak być nieco bardziej zorganizowaną i jednomyślną formacją z tej dwójki, co może stać się kartą przetargową tego zespołu w starciu z TL.

Golden Guardians kontra Dignitas

Piątkowych emocji dostarczą Golden Guardians oraz Dignitas. Rozbieżność w pozycjach obu drużyn na początku drabinki była o wiele większa niż w poprzednim przypadku. Golden Guardians rozpoczynali play-offy od drugiej rundy górnej drabinki dzięki zajęciu drugiego miejsca w fazie zasadniczej. Z kolei Dignitas zakończyło ten etap na pozycji siódmej, co przyniosło mu start z dolnej drabinki. Obydwie formacje mają za sobą zaledwie jedną rozegraną serię. Eric "Licorice" Ritchie i spółka zaliczyli niespodziewaną porażkę z NRG, a ekipa Nicolaja "Jensena" Jensena, również ku zaskoczeniu wszystkich, pokonała TSM. Nie czyni to jednak z DIG faworyta w tym starciu. GG, mimo kiepskiej dyspozycji w ubiegłym tygodniu, nadal dzierży wiele argumentów przemawiających na swoją korzyść, a ich przegrana byłaby kolejną play-offową "niespodzianką" (w których LCS zdecydowanie się specjalizuje).

Zwycięzcy powyższych serii zawalczą ze sobą w niedzielę. Wygrany tego pojedynku zapewni sobie miejsce w topowej trójce i wyjazd na Worlds, a przegrany zmierzy się z czwartym zespołem z Europy we wspomnianej serii BO5.

W sobotę poznamy pierwszego finalistę LCS

Obecność Cloud9 w walce o wielki finał wydaje się być dość oczywista dla każdego, kto obejrzał choć kilka spotkań tego kolektywu w letnim splicie. Tego samego nie można powiedzieć jednak o NRG. Choć zwycięstwo ekipy Lee "IgNara" Dong-geuna przeciwko Liquid dało się jeszcze wytłumaczyć, to w starciu z Golden Guardians nikt nie dawał jej wielkich szans. Podopieczni Thomasa "Thinkcarda" Slotkina postanowili jednak dokonać niemożliwego, oddając formacji Licorice'a zaledwie jeden punkt w serii i meldując się w topowej trójce. Zwycięstwo przeciwko Chmurom wydaje się jeszcze bardziej odrealnioną perspektywą. C9 pokazało w starciu z EG zarówno kompletną dominację, jak i stalowe nerwy, umożliwiające im powrót do rozgrywki z nawet najtrudniejszej pozycji. Wszystko wskazuje na to, że NRG będzie tylko kolejnym pionkiem do strącenia z planszy w drodze po tytuł. Czy i tym razem Cristian "Palafox" Palafox i spółka dadzą radę pokonać Goliata i utrzeć nosa niedowiarkom?

Harmonogram nadchodzących spotkań w LCS 2023 Summer Playoffs:

10 sierpnia
23:00 Team Liquid Honda vs Evil Geniuses, LCS Evil Geniuses BO5
11 sierpnia
23:00 Golden Guardians Golden Guardians, LCS vs Dignitas BO5
12 sierpnia
23:00 Cloud9 c9, cloud9 vs NRG BO5
13 sierpnia
23:00 TBD tbd vs tbd TBD BO5

Wszystkie mecze letnich play-offów LCS 2023 możecie oglądać na oficjalnym kanale na Twitchu.