ESL Mistrzostwa Polski przechodzą do historii

Otóż nadchodzący 27. sezon ESL Mistrzostw Polski będzie jednocześnie sezonem ostatnim. Po nim cykl dobiegnie końca, a marka ESL MP przejdzie do historii. Los ten nie czeka jednak wyłącznie regionalnych rozgrywek w Polsce. Z uwagi na zmiany w globalnej strategii ESL FACEIT Group zakończą się wszystkie aktywne serie zgromadzone pod wspólnym szyldem ESL National Championship. Dotyczy to zatem również m.in. Championnat National (Francja), Meisterschaft (Niemcy, Austria i Szwajcaria) oraz Premiership (Wielka Brytania i Irlandia). Od momentu wygaszenia National Championship, włodarze EFG zamierzają położyć większy nacisk na ESL Pro Tour i to właśnie ta seria będzie od teraz "oknem na świat" dla niżej notowanych formacji z całego świata.

To decyzja, którą podjęliśmy na szczeblu globalnym, by lepiej skupić się na potrzebach kibiców i graczy. Nie da się ukryć, że uwaga widzów skupiona jest dziś przede wszystkim na wielkich, globalnych wydarzeniach wypełniających międzynarodowe areny. To one pozwalają graczom walczyć o największe stawki i najbardziej prestiżowe tytuły. A to naturalnie generuje również największe emocje i zaangażowanie kibiców. Sama branża lepiej niż kiedykolwiek wcześniej zaczęła czerpać zresztą z idei "esportu bez granic". Trend tworzenia międzynarodowych formacji postępuje dynamicznie. Osiem z dziesięciu czołowych drużyn świata CS:GO postawiło na wielonarodowościowe składy, a sami Polacy coraz chętniej wybierają rozwój za granicą. W tym kontekście naturalnym ruchem jest dla nas skupienie się na rozwoju innych platform rywalizacji, które – i jestem o tym przekonany – z powodzeniem wypełnią lukę po EMP – zapewnia Adrian Kostrzębski z ESL Polska.

Przed nami jeszcze jeden sezon

Wracając jednak do ESL Mistrzostw Polski – jak wspominano, wygaszenie rozgrywek nie ma miejsca od razu. Przed nami bowiem jeszcze jeden sezon, który ma być zwieńczeniem 15-letniej historii, zapoczątkowanej jeszcze w 2008 roku. To wtedy rozpoczął się pierwszy w historii sezon polskiego ESL Pro Series, czyli protoplasty późniejszego ESL MP. Po triumf sięgnęli wówczas Meet Your Makers, czyli legendarna Złota Piątka. Jeżeli zaś chodzi o ostatnich jak dotychczas mistrzów naszego kraju, to tymi są reprezentanci Ignis Serpens. Ci w czerwcowym finale 26. sezonu pokonali 3:1 Anonymo Esports. To dało im awans najpierw do eliminacji, a potem już do fazy grupowej ESL Pro League Season 18.

Właśnie, kwestia awansów. Uważni pamiętają zapewne, że mistrzowie jesiennych sezonu ESL MP od kilku lat mieli zapewniony awans do fazy play-in Intel Extreme Masters Katowice. Tak będzie i tym razem, co oznacza, że mistrzów 27. edycji zobaczymy na IEM Katowice 2024. Niemniej wygaszenie rozgrywek nie oznacza bynajmniej, iż polska scena utraci swój cenny slot. Zamiast tego w kolejnych latach zobaczymy eliminacje dla lokalnych ekip i to właśnie one przesądzą o tym, kto będzie reprezentować nasz kraj na jednym z najbardziej prestiżowych turniejów na scenie Counter-Strike'a.