Kinguin z największą liczbą tytułów

W tym czasie po triumf w ESL MP/EPS w Counter-Strike'u sięgało w sumie czternaście różnych organizacji. Niektóre jednak dokonywały tego częściej niż inne. Rekordzistą pod tym względem jest Team Kinguin, który najważniejsze trofeum nad Wisłą wznosił aż czterokrotnie! Co więcej, gracze nieistniejącej już formacji w pewnym momencie zrobili to trzy razy z rzędu, wygrywając podczas finałów kolejno w Łodzi, Katowicach oraz ponownie w Łodzi. Ale warto też nadmienić, iż Kinguin nie jest jedynym wielokrotnym zwycięzcą. Po trzy razy tytuł padał łupem ESC Gaming oraz Illuminar Gaming. Ta pierwsza ekipa to oczywiście zamierzchłe czasy ESL Pro Series oraz zespołu złożonego przez członków legendarnej Złotej Piątki.

Z kolei Illuminar, chociaż wygrywało kilka razy, to za każdym razem dokonywało tego w innym składzie. Marka spod znaku błękitnego oka w ostatnich latach nie była bowiem synonimem stabilizacji i regularnie stawiała na nowe drużyny. Paradoksalnie taki kierunek przyniósł jej sporo sukcesów w ESL Mistrzostwach Polski. Dwa razy powody do radości mieli natomiast gracze AGO esports. Niemniej, gdy spojrzymy na ambicje warszawskich działaczy, można mówić tutaj o pewnym niedosycie. AGO starało się wszak wyznaczać nowe standardy, czy to w kwestii budowy składu, czy też dbania o zdrowie zawodników. Ale nie przełożyło się to na podobną liczbę sukcesów jak w przypadku wspomnianych wcześniej organizacji.

Właśnie, organizacji... No nie tylko, bo raz, przy okazji 9. sezonu ESL Pro Series, najlepszy okazał się zespół bez organizacji. Mowa tutaj o Ziomkach, których historia ma kontrowersyjny wydźwięk. Otóż wcześniej ekipa ta znana była jako ALSEN-Team, ale po tym, jak wyszło na jaw, że poszczególni gracze ustawiali mecze, formacja odcięła się od nich. Ci jednak przy wsparciu Michała "MICHA" Müllera jako zmiennika zagrali na finałach EPS Season 9 i ostatecznie nawet wygrali. Chichotem historii może być fakt, że tyle samo tytułów, co wspomniane Ziomki, mają na swoim koncie m.in. Virtus.pro, Wisła All iN! Games Kraków czy też Aristocracy.

Lista wszystkich organizacji, które wygrały ESL MP/EPS:

# Drużyna Mistrzostwa
1. Team Kinguin 4
2. ESC Gaming 3
Illuminar Gaming 3
4. AGO esports 2
5. Aristocracy 1
Frag eXecutors 1
HONORIS 1
Ignis Serpens 1
Lounge Gaming 1
Meet Your Makers 1
Permitta eSports 1
Virtus.pro 1
Wisła All iN! Games Kraków 1
Ziomki 1

TaZ wygrywał tak często jak nikt inny

Skoro to Kinguin było tą organizacją, która ma na koncie najwięcej wygranych w ESL MP/EPS, to nie może dziwić, iż to właśnie były członek tej formacji zgarnął rekordową liczbę złotych medali. Co jednak interesujące, Wiktor "TaZ" Wojtas, bo o nim tu mowa, tylko raz triumfował w barwach TK. Zresztą, jedynie w barwach ESC Gaming świętował sukces więcej niż raz. Z kolei w trykocie Meet Your Makers, Frag eXecutors, Virtus.pro, Aristocracy oraz HONORIS zwyciężał po razie. To wszystko przełożyło się w sumie na dziewięć finałów, w których TaZ wygrywał. Nikt nie dokonywał tego częściej niż 37-latek, który w tym roku postanowił zakończyć bogatą zawodniczą karierę. I zakończył ją jako rekordzista, któremu na pewno nikt już nie odbierze statusu najbardziej utytułowanego zawodnika w krajowych rozgrywkach ESL.

Warto wspomnieć, że poza Wojtasem na podium najczęstszych zwycięzców ESL MP/EPS znajdują się dwaj jego wieloletni partnerzy ze Złotej Piątki, czyli Filip "NEO" Kubski i Mariusz "Loord" Cybulski. Ale o ile NEO za każdym razem wygrywał z TaZem u boku, tak Loord raz dokonał tego z zupełnie innymi partnerami. Mowa tutaj o czasach Lounge Gaming, gdy partnerowali mu jego późniejsi podopieczni, w tym m.in. Grzegorz "SZPERO" Dziamałek i Paweł "innocent" Mocek. Cybulski to zresztą jedyna osoba, której udało się sięgnąć po pierwsze miejsce w ESL MP/EPS zarówno w roli zawodnika, jak i trenera. Jako szkoleniowiec wznosił on przecież puchar z Kinguin, Aristocracy oraz Wisłą All iN! Games Kraków.

Co ciekawe, jedynym graczem, który wygrał ESL MP/EPS więcej niż raz i dokonał tego w barwach tylko jednej organizacji, jest Dominik "GruBy" Świderski. Ten triumfował dwukrotnie i za każdym razem jako reprezentant AGO. Nie brakuje jednak też innych zaskoczeń. Któż przecież spodziałby się, że tacy gracze, jak Michał "snatchie" Rudzki, Paweł "byali" Bieliński, Maciej "F1KU" Miklas czy też Paweł "dycha" Dycha wygrywali w ESL MP/EPS tylko po razie? A jednak! Wpływ na taki stan rzeczy miało kilka czynników. Bieliński ze swoim Virtus.pro grał głównie na arenie międzynarodowej. Z kolei snachie, F1KU i dycha stosunkowo szybko opuścili rodzimą scenę.

Lista wszystkich zawodników, którzy wygrali ESL MP/EPS:

# Zawodnik Mistrzostwa
1. TaZ
Wiktor Wojtas
9
2. NEO
Filip Kubski
7
3. Loord
Mariusz Cybulski
6
mouz
Mikołaj Karolewski
6
5. kuben
Jakub Gurczyński
5
MICHU
Michał Müller
    5
pashaBiceps
Jarosław Jarząbkowski
5
rallen
Karol Rodowicz
5
SZPERO
Grzegorz Dziamałek
5
10. Furlan
Damian Kisłowski
      4
phr
Tomasz Wójcik
    4
12. oskarish
Oskar Stenborowski
    3
reatz
Paweł Jańczak
      3
14. casey
Mariusz Jarząb
2
GruBy
Dominik Świderski
        2
innocent
Paweł Mocek
      2
MINISE
Jacek Jeziak
      2
olimp
Patryk Woźniak
2
Snax
Janusz Pogorzelski
2
sNx
Rafał Snopek
2
21. azizz
Łukasz Kałkowski
1
byali
Paweł Bieliński
1
DiAMon
Damian Żarski
        1
dycha
Paweł Dycha
        1
F1KU
Maciej Miklas
        1
Goofy
Krzysztof Górski
        1
gRuChA
Kacper Gruszeczka
1
Hyper
Bartosz Wolny
        1
iso
Rafał Tync
1
jedqr
Grzegorz Jędras
        1
Layner
Dawid Falczyński
1
LUq
Łukasz Wnęk
1
Markoś
Kuba Markowski
        1
masked
Bartłomiej Trybuła
        1
matty
Mateusz Kołodziejczyk
        1
mchk
Michał Bartosiak
1
mhL
Miłosz Knasiak
        1
michi
Michał Majkowski
        1
mono
Michał Gabszewicz
        1
moonwalk
Bartosz Mikołajczyk
1
morelz
Piotr Taterka
        1
mynio
Wiktor Kruk
        1
reiko
Kamil Cegiełko
1
sany
Rafał Pietrzak
        1
snatchie
Michał Rudzki
        1
STOMP
Daniel Płomiński
        1
TOAO
Mateusz Zawistowski
        1
Vegi
Arek Nawojski
        1
zaNNN
Błażej Bączkowski
        1