W 2021 roku zespół pracujący nad League of Legends dostarczył graczom odświeżony sposób itemizacji bohaterów. Wprowadzone zostały mityczne przedmioty, opisane jako "kamienie węgielne naszych konfiguracji z dużymi efektami, które definiują nasz styl gry". I tak też, w rzeczy samej, było. System dzielący artefakty na kategorie względem ich rzadkości wymuszał bowiem na nas przez ostatnie lata dostosowanie naszego uzbrojenia pod ten jeden konkretny, stanowiący bazę całego zestawienia. Tym samym ograniczał on jednak w znacznym stopniu naszą kreatywności i możliwości eksperymentowania. I to właśnie te nakładane na nas limity były największym zarzutem graczy.

Mityczne przedmioty – co poszło nie tak?

Deweloperzy sami przyznają, że choć pomysł był ciekawy i wprowadził do gry powiew świeżości, nie wszyscy równo na nim skorzystali. Około 50% bohaterów zyskało na systemie mitycznych przedmiotów. Wśród nich najbardziej widoczną grupą są zabójcy. Pozostałe klasy jednak cierpią na braku różnorodności. Niektórym postaciom bardzo ciężko jest dobrać ten jeden wyjątkowy element ekwipunku, który by komplementował całą jego resztę. Jedynym rozwiązaniem tego problemu było poszerzanie bazy mitycznych przedmiotów, co wpłynęłoby negatywnie na nowych graczy. Próg wejścia wzrósłby bowiem drastycznie.

Jak już pisaliśmy przy okazji wyjścia ostatniego vloga deweloperskiego, twórcy gry zdecydowali się podjąć drastyczne kroki w nachodzącym sezonie. Po licznych próbach zbalansowania przedmiotów mitycznych, ze zmianami ich kategorii na legendarne i przywracaniu niegdyś usuniętych rzeczy włącznie, ostatecznie zdecydowano się powrócić do systemu z 2020 roku. Dodatkowo będą się starać zredukować złożoność niektórych przedmiotów, tak by miały jeden jasno określony efekt i nie więcej niż trzy statystyki.

Warto jednak pamiętać, że usunięcie mitycznych przedmiotów wcale nie oznacza końca prac nad nimi. W przyszłości możemy się prawdopodobnie spodziewać kolejnych eksperymentów z klasami i rzadkościami, tylko już pod zupełnie innymi postaciami.