LCS z niespodziewanym ogłoszeniem o przebudowie

Pierwsze informacje na temat potencjalnych zmian w strukturach LCS pojawiły się w mediach społecznościowych Michaela "Veterana" Archera. Zmartwiony przyszłością członków organizacji streamer ujawnił, że Riot Games odbyło spotkanie z właścicielami drużyn, na którym poruszony został temat redukcji slotów w lidze amerykańskiej z 10 do 8. Brytyjczyk opublikował serię wpisów, w których zapowiedział m.in. prawdopodobną datę ogłoszenia oficjalnej decyzji oraz wyraził swoje obawy w tym temacie. Okazuje się, że doniesienia Archera były zgodne z prawdą i faktycznie doczekaliśmy się publikacji ze strony oficjalnego konta LCS.

Organizacjami, których nie zobaczymy w sezonie 2024 rozgrywek za oceanem, będą Evil Geniuses i Golden Guardians. W obu przypadkach jednym z czynników warunkujących tę decyzję były problemy finansowe, o których mówiło się już od dłuższego czasu. Masowe zwolnienia w szeregach EG oraz redukcja budżetu ze strony Golden State Warriors nie były bowiem tajemnicą. Rozwiązanie umowy pomiędzy LCS a właścicielami drużyn nastąpiło za porozumieniem stron. Oświadczenie prezesa ds. esportu, Johna Needhama, nie zawiera jednak zbyt wielu szczegółów odnośnie do okoliczności całego wydarzenia. Temat rozwinął on natomiast w wywiadzie dla Travisa Gafforda.

Jednym z głównych problemów związanych z tą niespodziewaną sytuacją jest niepewna przyszłość zawodników wspomnianych zespołów ze względu na domknięcie wielu słownych porozumień i ograniczoną liczbę wolnych miejsc. Needham oznajmił jednak, że podjęcie wcześniejszych działań w tej kwestii było niemożliwe. Redukcja slotów ma jego zdaniem pomóc lidze w perspektywie długoterminowej, zatrzymując w jej ramach jedynie zaangażowane organizacje. Propozycja dobrowolnego rozwiązania współpracy została bowiem skierowana do wszystkich właścicieli. Pozostała ósemka wyraziła natomiast chęć jej kontynuowania. Dalszy rozwój sprawy i przyszłość LCS oraz innych lig pozostają sprawą dynamiczną. W nadchodzącym sezonie nie ma jednak planów wprowadzenia podobnych zmian w innych regionach.

Lista uczestników League of Legends Championship Series 2024:

100 Thieves Cloud9 Dignitas FlyQuest
Immortals Progressive NRG Shopify Rebellion Team Liquid Honda