Nie jest wymagane żadne specjalistyczne wykształcenie, aby zostać testerem FQA. Cechy, które są ważne w testowaniu gier wideo, to ciekawość, chęć odkrywania nowych rzeczy i zdolność nieszablonowego myślenia. Bycie testerem oznacza badanie najdrobniejszych szczegółów związanych z daną grą wideo. Większość błędów, które napotykamy w grach, jest oczywista, ale niektóre bardzo łatwo przeoczyć, stąd kluczowa jest duża dbałość o szczegóły. Albo zespół testerów wyłapie błąd przed premierą, albo napotkają go użytkownicy końcowi, potencjalnie szkodząc wrażeniom gracza – dlatego też kontrola jakości jest tak ważna w procesie tworzenia. Miłość do gier wideo, zrozumienie podstawowych mechanizmów i umiejętność poruszania się w grach jest zalecana. Mając te cechy możesz dołączyć do zespołu innych podobnie myślących entuzjastów grania i pracować w tak dynamicznym i kreatywnym środowisku jak nasze – w Keywords Studios w Katowicach – mówi Chris Bewick, Regionalny Dyrektor na Europę i Azję, pracujący od ponad 20 lat w branży gamedev.

Aleksander Adamski, Senior QA Recruiter, który w swojej karierze zrekrutował już setki testerów dla Keywords Studios, dodaje: – Trzeba znać język angielski na dobrym poziomie, bez niego ani rusz. Pracujemy globalnie, więc musimy porozumiewać się bez przeszkód. Branża gier wideo jest branżą bardzo dynamiczną, zakręconą, ekscytującą – ale też wymagającą. Z perspektywy rekrutacji oraz pierwszego kontaktu z kandydatami, którzy marzą o pracy w tym świecie, skupiamy się na ilości i gatunkach gier, z jakimi nasz kandydat miał doświadczenie. To dla nas niesamowicie istotne. Tutaj, powiedzenie "rób to, co lubisz" ma szczególną wartość. Mamy wiele okazji by pracować nad dość "tajnymi" projektami od producentów rangi AAA. Pasja połączona ze sprawnym, uważnym okiem pozwala na odkrycie nawet tych najmniejszych, nieoczywistych błędów. Nasi testerzy służą wsparciem nie tylko z tej, można powiedzieć, technicznej strony, ale ich feedback na temat samej gry, pomysły czy sugestie zmian są mocno cenione przez deweloperów. Jak często po skończonej grze (lub w jej trakcie) mówimy sami do siebie "ach, można by to było zrobić inaczej", "fajnie jak by dodali..." – takich informacji nie można kupić, one muszą wychodzić prosto z serca. Gracze są wytrzymali, kreatywni, inteligentni – potrafimy "grindować" wiele godzin, by osiągnąć cel w wirtualnym świecie, zapominamy jednak, że w życiu jest podobnie. Praca, wysiłek, kreatywność + czas i otrzymamy "kolejny level", "kolejny perk", "kolejną misję". W Keywords Studios łączymy przyjemne z pożytecznym. Testujemy niesamowite produkty, czasem miesiącami przed jakąkolwiek informacją dla świata zewnętrznego. W każdym zakątku znajdziecie osoby z podobnymi zainteresowaniami. W Keywords żyjemy w tym samym gamingowym świecie – a co jest w tym najlepsze, mamy na niego dość spory wpływ.

A jak wygląda to z perspektywy osoby, która sama jeszcze niedawno testowała gry, a teraz czuwa nad tym, aby testowanie przebiegało sprawnie? Opowiada nam Stanisław Skalski – początkowo FQA Tester, potem FQA Senior Tester, a teraz już FQA Associate Lead w katowickim oddziale Keywords Studios. – Branża gamedev stawia przed zespołami FQA wiele wyzwań, ale też daje możliwość realizacji nowych pomysłów. W naszych projektach nie boimy się eksperymentować, szukać lepszych rozwiązań i dostosowywać się do zmieniających się warunków. Dbamy też o rozwój naszych testerów, aby zapewnić im wysokie kwalifikacje i doświadczenie. Dobre umiejętności i intuicja obsługi różnego rodzaju sprzętów to cechy, które są bardzo przydatne. Jako tester musisz być sprytny i zręczny w obsłudze różnych urządzeń. Przeprowadzamy testy na wszystkich platformach, więc znajomość konsol czy gogli VR to duży plus. Jeśli nie masz doświadczenia na jakiejś platformie, nie martw się – zapewniamy Ci odpowiednie szkolenie i wsparcie. Komunikacja i współpraca w zespole testerskim to klucz do sukcesu. Mamy możliwość wymieniania się pomysłami, podejściami i rozwiązaniami z innymi testerami, brać udział w burzach mózgów czy proponować innowacyjne sposoby testowania. Praca w FQA to nie tylko granie w gry. To także analiza, raportowanie, komunikacja i kreatywność. Musimy być na bieżąco z nowymi technologiami i trendami w branży. Musimy być elastyczni i umieć dostosować się do zmian. Musimy być dokładni i rzetelni w naszej pracy. Musimy być też pasjonatami gier i czerpać z nich radość. Praca w FQA to także możliwość rozwoju i nauki. U nas możesz zdobyć cenne doświadczenie i umiejętności, które przydadzą Ci się w przyszłości. Możesz też poznać ludzi z różnych krajów i kultur, którzy dzielą Twoją pasję. Możesz też brać udział w ciekawych projektach i współtworzyć gry, które zachwycą miliony graczy na całym świecie. Praca w FQA to także wyzwanie i przygoda. U nas nie ma dwóch takich samych dni. Każdy projekt to nowa historia, nowa gra, nowa platforma, nowy problem do rozwiązania. U nas nie ma nudy i rutyny, jest tylko pasja i profesjonalizm. Jeśli lubisz grać w gry i odkrywać nowe światy, to Keywords Studios jest miejscem dla Ciebie. Za naszymi drzwiami czeka na Ciebie wiele niespodzianek i wyzwań. Chcesz się przekonać? Dołącz do nas i zobacz, co potrafimy zrobić. Zapraszamy na testing floor!

Zostań częścią zespołu Keywords Studios w Katowicach: https://www.keywordsstudios.com/careers/. W 2024 roku firma otworzy nowy oddział we Wrocławiu – śledź nasze social media, aby nic Ci nie umknęło!

Artykuł partnera