Michał "Michaleczny Rosiak: Po splicie przerwy powróciłeś do Ultraligi. Jak wyglądało twoje przejście do Forsaken?

Jakub "Ariana" Śliwonik: Nie ukrywam, że po ostatnim splicie w Grecji miałem gorszy mental, liczyłem na więcej, nie wyszło mi tak, jak chciałem. Po tym miałem w planach split przerwy albo nawet odpuszczenie sobie esportu. W związku z tym nie wstawiałem nawet postu, że szukam drużyny. Ostatecznie napisali do mnie Valuta oraz Back2TheGame i po zagraniu try-outów stwierdziłem, że brakuje mi profesjonalnej gry i zdecydowałem się grać w Forsaken.

Czyli nie przeszedłeś try-outów do Back2TheGame?

W B2TG sytuacja wyglądała tak, że już miałem się podpisywać, każdy był zdecydowany, ale w ostatniej chwili Back2TheGame stwierdziło, że woli Koziego.

Macie w Forsaken wielu graczy, którzy potrafią poprowadzić drużynę do wygranej. A kto jest u was głównym liderem?

U nas w drużynie zazwyczaj wygląda to tak, że początkową fazę gry prowadzi belit, głównie dlatego, że może być w każdym miejscu na mapie. A od środkowego i późniejszego etapu gry ja i RafBin jesteśmy liderami.

RafBin i wittman zaimponowali ci swoją grą? W końcu to dopiero debiutanci w Ultralidze.

Tak, nie ukrywam, że na starcie myślałem, że będą gorzej grali ze względu na brak doświadczenia w głównych ligach. Jednak okazało się, że są w miarę dojrzałymi graczami i co najważniejsze nie stresują się tak, jak to zwykle początkujący gracze, którzy pierwszy raz grają w głównej EMEA Regionalnej Lidze. RafBin i wittman pokazują naprawdę dobry poziom.

Na początku w każdym meczu pokazywaliście się z dobrej strony, ale brakowało wyników. Byliście nastawieni, że w końcu muszą przyjść?

Dokładnie, mieliśmy takie podejście. Widzieliśmy, że nasze gry nie wyglądają źle. Mało nam brakowało i postanowiliśmy dociąć to na scrimach i wyniki przyszły.

A jak wyglądają wasze scrimy. Jak często trenujecie i na jakie zespoły?

Zazwyczaj gramy z zespołami na podobnym poziomie. Mierzymy się z ekipami z lig włoskiej, greckiej, drugiej niemieckiej, a czasem trafi się ktoś z Turcji.

Czuliście presję przed spotkaniem z devils.one? Zaskoczyło was to, jaką kompozycję wybrało?

Jeżeli chodzi o ostatnie starcie z devils.one, to był to chyba nasz najspokojniejszy mecz, zero jakichkolwiek emocji, zero krzyków. Podejmowaliśmy same rozważne decyzje, a jeżeli chodzi o ich kompozycję, to mieliśmy dosłownie taki sam draft przygotowywany w jednym ze scenariuszy. Wiedzieliśmy, że będą szukali Malphite'a w ciemno, mieliśmy przygotowaną Gwen, więc można powiedzieć, że zostali przeczytani w 100 procentach.

Zająłeś drugie miejsce w Ultralidze pod względem solowych eliminacji i jako jedyny zrobiłeś to przeciwko Melonikowi w obu grach. Czujesz się topowym graczem na linii?

Tak. Nieraz mówiłem, że jeżeli chodzi o Ultraligę, to postawiłbym siebie w czołowej trójce za pr1me'em i Melonikiem. Jeżeli chodzi o solowe eliminacje, to wydaje mi się, że jestem graczem, który gra dosyć agresywnie i stara się docisnąć przeciwnika, więc może to wynikać właśnie z tego.

Już 13 marca zmierzycie się z Back2TheGame. Jak się przygotowujecie do tej serii?

Do tej serii już zaczęliśmy przygotowania. Zaczęliśmy scrimować i mamy plan na to, co chcemy zagrać i staramy się przez kolejny tydzień ogrywać rzeczy, które przygotowaliśmy.

A czego zabrakło w waszych przegranych grach z B2TG w fazie zasadniczej?

Wydaje mi się, że brakowało trochę konsekwencji. Jeżeli chodzi o te spotkania, to w obu grach mocno prowadziłem na linii. Wydaje mi się, że jeżeli mógłbym się przyczepić do samego siebie, to powinienem być dużo bardziej decyzyjny, bardziej forsować drużynę, żeby robiła to, co ja chcę. Tak więc ta decyzyjność głównie zawiodła. Połowa drużyny myślała w jeden sposób, a druga połowa w drugi i nie potrafiliśmy się zdecydować, co chcemy zrobić, przez co wszystkie zagrania były mocno opóźnione.

Wspomniałeś przed chwilą, że czujesz się trzecim toplenerem w Ultralidze. W takim razie jak się zapatrujesz na starcie z Kozim?

Starcie z nim nie powinno być jednym z trudniejszych. Już przez dwie gry z B2TG, które graliśmy, dwa razy udało mi się go zdominować na linii. Jednakże mimo wszystko uważam, że jest top 4 toplanerem w całej lidze i może mnie zaskoczyć.

Gdybyś mógł, to jakiego bohatera usunąłbyś z LoL-a i dlaczego K'Sante?

Wydaje mi się, że nie usunąłbym żadnego bohatera. Ja jestem fanem zostawiania postaci w lidze. Może lekkie zmiany w tych postaciach są wskazane, ale nie chciałbym, żeby jakiekolwiek były usuwane.

Jak ci się współpracowało z lubianym lub wręcz przeciwnie na polskiej scenie bezumem? Teraz będzie on trenował SuperMassive.

Współpracę z bezumem wspominam bardzo dobrze. Dotąd mamy całkiem dobry kontakt. bezum jest topką, jeśli chodzi o rozumienie gry i bardzo mocno pomógł mi zrozumieć podstawy gry na linii. Zmieniałem swoją rolę pod jego skrzydłami, przez co spędził ze mną sporo czasu i dzięki temu jestem teraz toplanerem na całkiem dobrym poziomie.

Masz jakieś najśmieszniejsze wspomnienia z bootcampów AliorBank Teamu?

Wydaje mi się, że takich jakichś konkretnych, śmiesznych historii, które zapadły mi w pamięci, nie ma. Natomiast wspominam ten czas bardzo dobrze. To był jeden z lepszych bootcampów, na których byłem.

A jakbyś porównał poziom wiosennego splitu Ultraligi rok temu, do aktualnego splitu? Na papierze składy wyglądają dużo gorzej.

Tak, poziom w tym roku jest zdecydowanie niższy niż w tamtym. Można spotkać sporo graczy, którzy przyszli właśnie z drugiej dywizji Ultraligi, może jest to nawet 20%. Jest niższy poziom, ale byłem zaskoczony, bo nie ma aż takiej różnicy pomiędzy tymi graczami a pozostałymi, więc widać, że osoby z drugiej Ultraligi bez problemu są w stanie odnaleźć się w pierwszej i rywalizować o najwyższe cele.

Czy Ultraliga idzie twoim zdaniem w dobrą stronę? W końcu został ogłoszony lan.

Tak, wydaje mi się, że teraz Ultraliga idzie w dobrą stronę. Potrzebny był ten krok w tył, żeby wziąć rozpęd i wyskoczyć dwa do przodu. Fajnie byłoby wziąć udział w tym lanie, nie wiem, czy się uda, to się jeszcze okaże, ale jest to na pewno niesamowite wydarzenie dla fanów esportu.

Myślisz, że jesteście w stanie urwać przynajmniej grę przeciwko Anonymo oraz Zero Tenacity?

Tak, już pokazywaliśmy się z dobrej strony w meczach z Z10 i Anonymo. Przeciwko obu drużynom mieliśmy po jednej grze, która była bardzo bliska i o wyniku zadecydowały detale w końcówce starcia. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie urwać jedną, jak nie więcej gier z tymi drużynami, chociaż zdecydowanie preferujemy grę przeciwko Z10 niż przeciwko Anonymo.

W takim razie kto będzie lepszy w bezpośrednim starciu tych dwóch ekip?

Stawiam, że wygra Anonymo.

Przejdźmy jeszcze do przeszłości. Jak oceniasz swój split w lidze greckiej? Rozwinąłeś się tam pod jakimś kątem?

Nie ukrywam, że celowaliśmy w wyższe miejsce. Ostatecznie udało się skończyć na czwartym i to też można powiedzieć, że bardzo szczęśliwie wyszło. Natomiast w tym splicie nauczyłem się takiej pewności siebie, żeby mówić, czego potrzebuję, a nawet być osobą dowodzącą w trakcie gry, jak wyjdę na prowadzenie na linii.

Czyli to, czego się nauczyłeś w tamtym splicie, przekładasz na ten?

No, można tak powiedzieć.

W co celujesz na letni split? Chciałbyś zostać w Forsaken, czy może spróbować swoich sił za granicą? Myślałeś już o tym?

Nie myślałem jeszcze o tym, co bym chciał robić w letnim splicie. Jeszcze nie wiem, czy będę w ogóle grać, to się jeszcze okaże. To też zależy od tego, jak pójdzie nam w play-offach. Natomiast wiadomo, że tak jak większość zawodników, jeśli by się dało, to chciałbym grać za granicą w topowych drużynach w ligach podobnych do Ultraligi (LIT, EBL, GLL) albo w gorszych ekipach z ligi niemieckiej, francuskiej, czy też hiszpańskiej.

A u ciebie ogranicza cię na razie szkoła na przykład, czy już nie?

Jestem na drugim roku studiów, więc można powiedzieć, że ogranicza mnie to głównie, jeżeli chodzi o bootcampowanie.

Zrozumiałe, Melonik też miał podobny kazus. A jakie są twoje indywidualne cele na 2024 rok?

Chciałbym w końcu coś wygrać. Zawsze jak grałem, to kończyłem między trzecim a czwartym miejscem praktycznie w każdej lidze, więc wypadałoby w końcu coś wygrać.


Pojedynek Forsaken z Back2TheGame rozpocznie się dziś o godzinie 18:00. Wszystkie mecze Ultraligi możecie obejrzeć z polskim komentarzem za pośrednictwem Polsat Games w telewizji, na Twitchu oraz na YouTube. Po więcej informacji dotyczących między innymi transmisji, ale też składów drużyn, harmonogramu i wyników oraz klasyfikacji zapraszamy do naszej relacji tekstowej:

Ultraliga Spring 2024 – relacja tekstowa