Bynjee, założyciel portalu Games of Legends, na Twitterze opublikował bardzo interesujące infografiki dotyczące ostatniego tygodnia profesjonalnych rozgrywek LoL-a (LCS EU, LCS NA, LCK oraz LPL). W zestawieniu został pominięty LMS, niemniej jednak można wyciągnąć kilka ciekawych wniosków. Na początek przyjrzyjmy się jednak grafice dotyczącej championów, którymi drużyny najbardziej się interesowały w Champion Select:
Tylko dwóch bohaterów może się pochwalić wynikiem 100%, a są to Nidalee oraz Vladimir. Nidalka swój wynik osiągnęła w rozgrywkach EU LCS, co nie jest jakimś sporym zaskoczeniem. Od dłuższego czasu postać ta gości w topce junglerów i mimo licznych nerfów wciąż jest chętnie pickowana przez graczy, gdyż zapewnia bardzo korzystny clear time, jak również pozwala na bardzo agresywną grę. Niewiele mniejszy procent NIdalee ma także w Korei, która również ma upodobania do agresywnych junglerów. Drugim pickiem ze 100% contest ratio jest Vladimir, który jak widać jest popularnym pickiem w Azji. Dla przypomnienia Vladimir otrzymał zmiany w międzysezonowym patchu z updatem Magów. Początkowo nie błyszczał, jednak dzięki kolejnym wzmocnieniom zobaczyliśmy go w końcu na Summoner's Rift. Wzrost popularności poskutkował nastepnie nerfami, aczkolwiek nie były one na tyle mocne, aby Vlad poszedł w odstawkę. Możemy go również często zobaczyć w NA LCS, gdzie pickował go chociażby Bjergsen czy Huhi. Tylko w Europie bohater ten nie cieszył się sporą popularnością.
Ciekawy jest też fakt, że w NA LCS żaden pick nie może pochwalić 100% contest ratio, najwięcej bo 96% ma Rek'Sai, która powróciła do łask. Widać także różnice w pickach pomiędzy wschodem a zachodem. Najbardziej pożądane picki w Europie i USA to junglerzy, natomiast w Korei i Chinach mamy natomiast Vlada, którego możemy zobaczyć najczęściej na midzie, aczkolwiek może być też wykorzystany na topie. Wciąż pozostajemy także w kręgu utility AD Carry. Wszystkie regiony w mneiejszym lub większym stopniu wśród contestowanych picków mają Sivir, która dzięki swojej umiejętności specjalnej pozwala na lepsze zainicjowanie walki, jej przerwanie lub poprawę pozycji w trakcie niej. W Azji dodatkowo z utility strzelców możemy zobaczyć jeszcze Ashe. Z innych ciekawych picków rośnie jeszcze zainteresowanie Malzaharem, co widać po contest ratio w NA&EU LCS-ach oraz LPL-u. Widać, że niejako "samostunujący" ultimate tej postaci nie jest już tak straszny dla pro graczy, a umiejętności jakie posiadł Malza po reworku w zupełności rekompensują ryzyko na jakie jest wystawiony w trakcie używania umiejętności specjalnej.
Druga ciekawa infografika przedstawia liczbę picków poszczególnych bohaterów. Jak widać najmniejsze spektrum championów widać wśród strzelców i junglerów. W dżungli królują aktualnie Gragas, Rek'Sai i Elise, a więc postacie ze sporym CC i szybkim czyszczeniem kampów. Nidalee pojawiła się tylko w piętnastu grach, lecz jest to spowodowane wysokim współczynnikiem banów. Wśród marksmanów natomiast, tak jak wcześniej wspominałem, królują utility AD Carry w postaci Sivir i Ashe. Trzecie miejsce przypadło Lucianowi, który wciąż pozostaje bardzo popularnym pickiem, niemniej jednak nie jest już tak pożądany jak kilka aktualizacji temu. Podobnie ma się sprawa z supportami, wśród których wciąż króluje Braum ze względu na skillset, który zapewnia spore CC, a dzięki tarczy potrafi zmniejszyć obrażenia przeciwnego zespołu.
Na koniec jeszcze kwestia solo lane'ów. Na midzie jak zwykle królują dwa championy - Viktor oraz Azir. Od długiego czasu jest to najpopularniejszy match-up na midzie. Powód jest dosyć prosty - obaj zapewniają bardzo bezpieczny laning phase oraz bardzo dobrze skalują się do late game'u. Nic dziwnego, że są najczęściej wybieranymi postaciami na środkową aleję. Widać także wspomniany wcześniej wzrost popularności Malzahara i Vladimira, którzy uplasowali się za niekwestionowanymi liderami picków na mida. Warto jeszcze wspomnieć o Ryzie, który jest na piątym miejscu, gdyż wkrótce to może się zmienić. Wszystko przez to, że w patchu 6.14 doszło do reworku tego bohatera.
Największą różnorodność możemy zobaczyć na górnej alei, gdzie w poprzednim tygodniu mogliśmy ujrzeć aż dwudziestu dwóch różnych bohaterów. Niemniej jednak najczęściej zespoły decydowały się na Gnara, który także zalicza powrót na scenę turniejową. Równie często gracze decydowali się na Shena, który dzięki swojej umiejętności specjalnej zapewnia spory global presence. Istotne są także jego umiejętności utility - taunt i blokowanie auto ataków. Oprócz nich często mogliśmy oglądać Trundle'a, gdyż zmiany w QSS sprawiły, że jego ultimate'a nie da się już usunąć, a także Irelię, która po zmianach w recepturze Trinity Force'a znów wróciła do łask.