Po zakończeniu 27. sezonu ESEA MDL, organizacja prowadząca te rozgrywki postanowiła dokonać zmian zasad dotyczących kwalifikacji do tejże ligi. Utworzona została dywizja nazwana Advanced, która znajduje się pomiędzy poprzednio istniejącymi już klasami rozgrywkowymi Main oraz MDL. Ta liga jest teraz jedyną możliwością awansu do Mountain Dew League.

ESEA do dywizji Advanced postanowiła dodawać wszystkie drużyny biorące udział w play-offach ligi Main, a także kilka formacji biorących udział w play-offach Open oraz Intermediate. Bardzo kontrowersyjną decyzją ze strony organizatora było przyjęcie żeńskiej drużyny CLG Red, która nie brała udziału w wyżej wymienionych play-offach. Pomimo, że aplikacje do ligi składały ekipy, które o mały włos przegrały walkę o fazy pucharowe wyżej wspomnianych dywizji, to i tak nie zostały przyjęte. Niektóre z nich uczestniczyły w play-offach poprzednich sezonów lig, a i tak ich wnioski zostały odrzucone. Były to drużyny, które prezentowały się zdecydowanie lepiej od kobiecej piątki.

Po ogłoszeniu tej decyzji, cała społeczność ESEA wzburzyła się na forum, krytykując postępowanie organizacji. Można odnieść wrażenie, że administratorzy nie poradzili sobie z tym. Zaczęli usuwać wszystkie tematy i banować użytkowników, którzy twierdzili, że drużyna została przyjęta do ligi tylko ze względu na płeć graczy. W tym momencie panuje burza na Reddicie, gdzie post o zaistniałej sytuacji dostał ponad 4000 reakcji i wiele krytykujących komentarzy. W niedalekiej przyszłości przekonamy się, czy ESEA nadal będzie to ignorować, czy może coś z tym zrobi.