Ustawianie meczów to zmora, która nawiedza esportowy świat od wielu lat i najprawdopodobniej nie pozbędziemy się jej permanentnie. Dziś świat obiegła informacja o kolejnym przypadku związanym z tym procederem. Tym razem chodzi o chińskie profesjonalne rozgrywki League of Legends, a konkretniej o Xianga "Condiego" Ren-Jie, który został dziś pozbawiony możliwości uczestniczenia w jakichkolwiek zmaganiach wspieranych przez Riot Games do końca grudnia 2020 roku.

Tym razem jednak sprawa wydaje się być bardziej złożona niż w przypadku słynnej afery z udziałem graczy iBUYPOWER. Condi rzekomo obstawił pieniądze na wygraną swojej drużyny podczas National Electronic Sports Tournament 2019 (NEST 2019). Wobec tego oczywistym jest, że reprezentant LGD Gaming robił wszystko, co w jego mocy, aby spotkanie to wygrać i jak sam przyznał w swoim oświadczeniu, nigdy nie przegrał oficjalnego spotkania naumyślnie. Jednakże obstawianie meczów swojej drużyny jest absolutnie zakazane w regulaminach rozgrywek, co sam zainteresowany zaauważył po fakcie.

I w tym miejscu sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, bo jak twierdzi Condi, pewna osoba chciała nakłonić go do ustawiania spotkań w LPL, grożąc mu tym, że jeśli się nie zgodzi, to wyjawi przedstawicielom rozgrywek, iż obstawił pieniądze na wygraną swojej drużyny podczas NEST 2019. Nie chcąc być ofiarą szantażu, Condi zgłosił się do włodarzy LPL i wyjawił całą prawdę, przez co wszczęto dochodzenie w tej sprawie.

Ostatecznie Condi otrzymał karę osiemnastu miesięcy pozbawienia możliwości uczestniczenia w rozgrywkach Riot Games, przez co nie zobaczymy go w żadnej profesjonalnej lidze aż do końca 2020 roku, a na dodatek LGD Gaming rozwiązało jego kontrakt w trybie natychmiastowym. Interesujące jest natomiast to, że oprócz niego ukarani zostali także Fu "Fdy" Ding-Yuan oraz Tang "1ntruder" Sheng, czyli reprezentanci uczestniczącego w drugiej klasie rozgrywkowej Chin VP Game. Fdy oraz 1ntruder zostali zawieszeni na dziesięć miesięcy, dlatego też można domyślać się, że to właśnie ta dwójka była zamieszana w szantaż i próbę ustawiania meczów.