STS
Dust2

Kultowy Dust2 – historia i ciekawostki

Dust2. Każdy gracz Counter-Strike’a zna tę nazwę, a przynajmniej powinien. Kultowa już dzisiaj mapa pojawiła się w 2001 roku i od tego czasu mogliśmy na niej grać w każdym kolejnym tytule znanej serii multiplayerowego FPS-a. Czas przyjrzeć się jej historii i ciekawostkom na jej temat.

Najpierw oczywiście był Dust, a dopiero dwa lata później doczekał się on swojego następcy o jakże kreatywnej nazwie – Dust2. Jego autorem jest David Johnston, który stworzył też jego poprzednika oraz popularnego Cobblestone’a. Co ciekawe, podczas testów alpha i beta omawiana arena nosiła nazwę Dust 3, wszak Johnston przekonany był, iż  trzecia część trylogii zawsze jest gorsza od pierwszej. Dopiero sugestia Jessa Cliffe’a, czyli współtwórcy serii Counter-Strike oraz osoby, która podłożyła swój głos pod komendy radiowe, sprawiła, że zmienił ją na Dust2.

Wygląd bombsite’u A w CS i CS:GO

Po wejściu na rynek Counter-Strike: Source, lokacja otrzymała aktualizację graficzną, która dość mocno upodobniła do go jego pierwowzoru. W następnej wersji gry mapa ponownie przeszła lifting. Tym razem została oparta na wersji z CS: Source, którą dość mocno jednak poprawiono i wprowadzono znaczące ulepszenia tekstur i środowiska.

Lokacja ta była jedną z najpopularniejszych, jeśli nie najbardziej popularną, aż do aktualizacji z 3 lutego 2017, kiedy została wyrzucona z puli i otrzymała swoją własną kategorię, co było dość sporym zaskoczeniem dla całej sceny CS:GO. Po ośmiu miesiącach czekania zakończona została jej przebudowa, a gracze znowu dostali możliwość stanięcia stopą na znanym terenie.

Architektura i niektóre elementy Dusta2 od początku wskazywały, że mapa ulokowana jest gdzieś na Bliskim Wschodzie. Dopiero wersja CS:GO dała jednak konkretniejsze wskazówki na ten temat. Okazało się, że odnowiona arena została umiejscowiona w Maroku, które nie jest zaliczane do Bliskiego Wschodu, ale za to cechuje się podobną architekturą.

Po czym można wywnioskować, gdzie ulokowano najnowszą wersję legendarnego Dusta2? Na jednym z koszów na śmieci znajduje się napis „الدار البيضاء” będący nazwą marokańskiego miasta Casablanca. Ponadto tablice rejestracyjne samochodów są bardzo podobne do tych używanych we wspomnianym mieście, co dodatkowo potwierdza kod regionalny widoczny po prawej stronie – 6.

Samochód i kosze na śmieci wskazujące na kraj, w którym usytuowana jest mapa.

Na scenie esportowej najlepszą grą na Duście2 mógł niegdyś popisać się legendarny skład Ninjas in Pyjamas, który na lanach nie oddał porażki na tej mapie przez aż dwadzieścia cztery spotkania, co  nadal jest rekordowym wynikiem. Mapa kilkukrotnie pojawiła się w Księdze Rekordów Guinessa, będąc najpopularniejszą miejscówką pod względem łącznej liczby rozegranych godzin.

Jedno jest pewnie – Davidowi Johnstonowi udało się stworzyć lokację, która od lat znana jest wszystkim fanom CS-a i nie zapowiada się, aby mogło się to w najbliższym czasie zmienić. W ubiegłym miesiącu Counter-Strike obchodził swoje dwudzieste urodziny, a Valve dodało z tej okazji wersję retro Dusta2, która dostępna jest dla każdego w trybie uproszczonym. Jest to idealny moment, by osoby, które nie grały w CS-a 1.6, przekonały się, jak niegdyś wyglądała ów mapa.

Tagi: , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

GeT_RiGhT: Nie przechodzę na emeryturę

Dzięki zwycięstwom z Teamem Vitality i Heroic, Ninjas in Pyjamas zameldowało się w fazie pucharowej ESL One Cologne 2019. To właśnie w tym mieście po...