STS

(Nie)lubiany Mirage – historia i ciekawostki

Mirage, podobnie jak wiele innych map, ma bardzo długą historię. Rozgrywki na jego pierwszych wersjach toczyły się już lata temu podczas zmagań w CS-a 1.6. Od wielu miesięcy miejscówka znajduje się na szczytach rankingów popularności, w związku z czym warto przyjrzeć się jej historii i ciekawostkom z nią związanymi.

Pamiętacie mapę de_cpl_strike znaną z Counter-Strike’a 1.6? Tak, to na jej podstawie stworzono Mirage’a! Jej autorem jest Michael „BubkeZ” Hull, który odpowiadał także m.in. za de_cpl_strike, de_thrill oraz de_iris. Miejscówka stworzona przez Hulla była jedną z aren zmagań w Cyberathlete Professional League (CPL), podobnie jak wiele innych kultowych map z pierwszych wersji gry, lecz po pewnym czasie sam jej twórca utworzył kolejną wersję, tym razem nieprzeznaczaną wyłącznie dla CPL i nazwał ją Mirage (de_mirage). Lokacja ta była bardzo popularna przez lata i doczekała się nawet swojej wersji dla Counter-Strike: Source. Kilka lat później, gdy wydano CS:GO, Valve postanowiło przerobić mapę i włączyć ją do oficjalnej puli map. Twórcy tytułu zaktualizowali jej grafikę oraz ulepszyli gameplay, by zwiększyć balans w grze.

Po wycofaniu Dusta2 z puli map turniejowych to właśnie Mirage stał się nowym ulubieńcem społeczności. Wkrótce spotkał go jednak podobny los co jego poprzednika – ludzie zaczęli się denerwować, że gier na nim jest za dużo. Aż do dzisiaj mapa ta znajduje się w topce pod względem rozegranych spotkań, lecz o ile na mniejszych lanach zwykle miejscówka jest jedną z trzech najczęściej rozgrywanych, to na największych turniejach coraz więcej drużyn po prostu jej unika.

Jak powszechnie wiadomo, na Mirage’u możemy spotkać kilka niesprawnych pojazdów. Poza obszarem, na którym można się poruszać, po stronie terrorystów stoi właśnie jeden samochód, na którego tablicy rejestracyjnej widnieje napis „America”, mimo że styl mapy przypomina marokańską architekturę. Twórcy mapy prawdopodobnie zapożyczyli jego model z Left 4 Dead 2, lecz nie możemy być pewni, czy to nie miał być specjalny easter egg z ich strony.

Na BS-ie B znajduje się natomiast graffiti ze skrzydlatym AWP oraz z czterema czerwonymi czaszkami. Upamiętnia ono legendarną akcję Marcela „coldzery” Davida z MLG Columbus 2016. Brazylijczyk zabił wtedy czterech przeciwników: jednego w tradycyjny sposób, dwóch kolejnych jednym strzałem skacząc z noscope, a czwartego będąc ruchu, również bez przybliżenia.

Jeremy Ray przeanalizował, jaka byłaby rzeczywista wartość apartamentów znajdujących się na B. W tym celu ustalił przybliżoną lokalizację lokacji, stan mieszkań oraz wielkość miasta. Następnie spytał się wielu profesjonalnych zawodników, ile mogliby zapłacic za takie mieszkanie. Licytację z pewnością wygrałby GuardiaN, który zaproponował aż 750 tysięcy dolarów.

fot. Fandom.com

Na podstawie punktów charakterystycznych, twórcom raportu udało się odkryć dokładniejszą lokalizację mapy. Leży ona gdzieś w centrum Casablanki, gdzie w centrum cena za metr kwadratowy to około 19 213,59 dirhamów marokańskich, czyli około 7 520 złotych. Mierząc kroki w grze, podzielono mieszkanie na pokoje, co dało wynik, że łącznie ma ono 94 metrów kwadratowych, zatem jego wartość wyniosłaby 691 688 złotych.

BubkeZ jest również twórcą mapy Thrill, która pojawiła się podczas Operacji Hydra w 2017 roku. Prace nad nią rozpoczęły się już w 2011, a sama lokacja miała być przeznaczona dla CS 1.6 i nosiła nazwę Mirage 2. Projekt został ukończony w 2015, a jakiś czas później Shawn „FMPONE” Snelling – twórca Cache’a – zaoferował przeniesienie mapy do CS:GO, lecz ze względu na prace nad Santorini nie miał wystarczającej ilości czasu, by tego dokonać. Ostatecznie tego dzieła wraz z Hullem dokonali Squad and Yanzl.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kultowym Duście2, to zapraszamy do przeczytania tego tekstu:

Kultowy Dust2 – historia i ciekawostki

Tagi: , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Komu trzecie miejsce w PLE? AGO powalczy z AVEZ o najniższy stopień podium

Mimo że lanowe finały Polskiej Ligi Esportowej skończyły się już jakiś czas temu, to nadal nie znamy drużyny, która stanie na najniższym stopniu podiu...