STS
fot. ESL/Tomasz Prokop

Milica: Jeśli zagram źle w finale, to drużyny z LEC prawdopodobnie wybiorą ZaZeego

Po wczorajszym półfinale European Masters 2019 Summer, w którym Vodafone Giants pokonało Fnatic Rising, udało nam się porozmawiać z gwiazdą zwycięskiej drużyny – Aljošą „Milicą” Kovandžiciem. Tematem naszej rozmowy były finały trwającego turnieju oraz ewentualny transfer do drużyny z LEC. You can find an english version of the interview below. Dawid Pątko: Co myślisz o […]

Po wczorajszym półfinale European Masters 2019 Summer, w którym Vodafone Giants pokonało Fnatic Rising, udało nam się porozmawiać z gwiazdą zwycięskiej drużyny – Aljošą „Milicą” Kovandžiciem. Tematem naszej rozmowy były finały trwającego turnieju oraz ewentualny transfer do drużyny z LEC.

You can find an english version of the interview below.


Dawid Pątko: Co myślisz o starciu z Fnatic Rising? Wydawało się, że było to dla was łatwe spotkanie.

Aljoša „Milica” Kovandžić: Nigdy nie spodziewałem się szybkiego 3:0. Nasza gra nie była dzisiaj perfekcyjna. W pierwszej grze przegrywaliśmy już 0:5, natomiast w trzeciej popełniliśmy ogromne błędy przy wejściu na niebieskie wzmocnienie rywala. Mieliśmy znaczną stratę po pierwszych minutach w obydwu tych grach, jednakże nadal udało nam się je wygrać. Ostatnio wiele treningów poświęciliśmy na grę z deficytem, bo była to nasza główna słabość. Jeszcze miesiąc temu po prostu walczylibyśmy jeszcze więcej i tracilibyśmy do rywala kolejne złoto. Fnatic było wczoraj naprawdę mocne, jednakże byliśmy w stanie zneutralizować nasze największe problemy i byliśmy po prostu lepszą drużyną.

Widzieliśmy dzisiaj sporo Yasuo i Gragasa na środku i dżungli. Podoba ci się ta meta?

W pierwszej grze w odpowiedzi na Yasuo i Gragasa wybraliśmy Qiyanę oraz Elise i szczerze nie podobało mi się to ani trochę. Ich duet był zdecydowanie lepszy niż nasz, gdyż nie byłem w stanie nawet podejść do fali stworów. W ostatniej grze za to oni zdecydowali się na Karmę w odpowiedzi na Yasuo i Gragasa, przez co po szóstym poziomie całkowicie utracili priorytet na środkowej alejce. Z tego powodu była to łatwa rozgrywka dla mnie, jak i dla mojego leśnika. Ogólnie niezbyt mi się to podoba, gdyż duet ten wydaje się aż za mocny, ale nie mam problemów z wybieraniem postaci z mety.

Odchodząc trochę od tematu samego meczu, jesteś uważany za jednego z najlepszych midlanerów z lig regionalnych. Uważasz, że jesteś gotowy na grę na najwyższym europejskim poziomie?

Po wygranej w LVP SLO powiedziałem, że chciałbym zagrać trochę tryoutów do drużyny z LEC. Myślę, że jestem blisko tego poziomu, jednakże nie będę w stu procentach pewny, jeżeli nie zagram w najlepszej lidze. Musiałbym zagrać w LEC, żeby przekonać się, czy jestem aż tak dobry, bo scena jest inna i gracze są dużo mądrzejsi. Mam nadzieję, że uda mi się wziąć udział w tryoutach i zobaczę czy mam na tyle umiejętności, aby mierzyć się z najlepszymi zawodnikami Europy.

Byłoby ci łatwiej dostać się do LEC, gdybyś grał w jakiejś akademii?

Tak, gdyż mógłbym uczyć się od graczy, którzy grają w LEC. Być może od czasu do czasu mógłbym pograć trochę scrimów i sprawdzić, czy jestem na tyle dobry, aby być w głównym składzie. Myślę też jednak, że to, czy wygram EU Masters z akademią, czy z inną drużyną nie robi żadnej różnicy i może otrzymam kilka ofert po tym turnieju. Najważniejszą rzeczą jest po prostu wygrana całości. W ostatecznym rozrachunku nie ma znaczenia, gdzie grasz.

Czy dzisiejszy mecz jakoś wpłynie na twoją przyszłość?

Jeżeli zagram źle w finale i nadal wygram, ludzie i skauci to zauważą. W takim wypadku drużyny z LEC prawdopodobnie wybiorą ZaZeego zamiast mnie. Moim zdaniem, wszystko zależy od mojego dobrego występu. Oczywistym jest, że zwycięstwo również ma znaczenie, jednakże indywidualna forma jest najważniejsza.

Co sądzisz o nadchodzącym finale? Myślisz, że BIG jest trudniejszym przeciwnikiem niż Fnatic Rising?

Trudno wybrać mocniejszą drużynę. Trenowaliśmy przeciwko obydwu formacjom w trakcie sezonu i zarówno Fnatic, jak i BIG było bardzo mocne. Powiedziałbym, że może MagiFelix jest lepszym midlanerem niż ZaZee, jednakże formacja z Niemiec jest nieco mocniejsza jako drużyna. Dodatkowo ma ona wiele możliwości rotowania postaciami, gdyż botlaner gra wieloma magami.


What do you think about match against Fnatic Rising? It looked pretty easy for you.

I never expected the 3:0. Our gameplay today wasn’t perfect. We were 0:5 at the first game, and we inted the invade at the second one. We’ve had a big disadvantage after the early game of both of those games, but we still managed to win them. We were practicing playing from behind recently, because earlier that was our main weakness. One month ago we would just go in and put ourselves even further behind. They were really good yesterday, but we overcame our biggest problems, and we were just better team.

We’ve seen a lot of Yasuo and Gragas today. Do you like this meta?

At the first game we played Qiyana and Elise into their Yasuo and Gragas, and, to be honest, I didn’t like it at all. Their duo was so much better than ours, because I couldn’t even step up to the wave. Last game they played Karma into Yasuo and Gragas, so after level 6 they lost the priority on midlane and it was an easy game for me and my jungler. I don’t like this, because this duo seems too strong, but also I don’t mind playing meta picks.

Beside from that, you’re considered as one of the best midlaners from regional leagues. Do you think that you’re ready to play at the highest european level?

After we won LVP SLO I said that I would like to play some tryouts for LEC team. I think I’m close to this level, but you can never be 100% sure if you didn’t try to play at the highest level. I would have to participate in LEC to realize if I’m that good, because the scene is different, the players are much smarter. Hopefully I will play in tryouts and see if I will be able to compete against the best European players.

Would it be easier for you to get to the LEC if you played for the academy team?

Yes, because I would be able to learn from the players who play in LEC, maybe even they would let me play some scrimms and check if I’m good enough to be in the main roster. But also I think winning EU Masters with academy or non-academy team does not make any difference and maybe I will still get some offers. The most important thing is to win the whole thing. At the end of the day it doesn’t matter where you are playing.

Could today’s match somehow affect your future?

If I play bad in finals and I will still win, people and scouters will notice that. If that happens, LEC teams will probably pick ZaZee instead. In my opinion it’s all about good performance. Of course, win also matters, but still my individual form is more important.

What do you think about the final? Is BIG a stronger opponent than Fnatic Rising?

It’s hard to choose the stronger team. We scrimmed against both of them during the regular season, and they were really good. I would say that maybe MagiFelix is a better midlaner than ZaZee, but BIG are a bit better as a whole team. They are also more flexible than Fnatic, because their botlaner plays a lot of mages.

Tagi: , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

natsu reprezentantem Izako Boars w FIFA Ultimate Team

W czerwcu Izako Boars poszerzyło swoją działalność o kolejną dywizję. Tym razem organizacja Piotra "izaka" Skowyrskiego postanowiła zaznaczyć swoją ob...