W tym roku podczas Intel Extreme Masters Katowice znów nie będzie nam dane emocjonować się występami rodzimych drużyn CS:GO. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, iż w stolicy Górnego Śląska zabraknie polskich akcentów. W zmaganiach udział weźmie przecież Piotr – bo tak właśnie przedstawił się nam Peter "stanislaw" Jarguz, z którym udało nam się porozmawiać podczas wizyty w Esports Performance Center w Warszawie. Prowadzący grę Evil Geniuses 25-latek opowiedział nam między innymi o swoim polskim pochodzeniu, aspiracjach jego formacji czy emocjach związanych z ewentualną grą na głównej scenie Spodka.

SCROLL DOWN FOR ENGLISH VERSION


Marcin Gabren: Gdy dowiedzieliśmy się, że będziemy mieli okazję z tobą porozmawiać, nie spodziewaliśmy się, że mówisz po polsku tak płynnie. Mógłbyś wyjaśnić, jak właściwie jesteś związany z naszym krajem?

Peter "stanislaw" Jarguz: Jestem Polakiem, ale urodziłem się w Kanadzie, do której przeprowadzili się moi rodzice, gdy byli młodsi. Jestem w stanie porozumiewać się po polsku, ale nie używam tego języka na co dzień, więc czasami miewam problemy.

W takim razie muszę zapytać o genezę twojego nicku, który kiedyś był bardzo popularnym polskim imieniem.

Stanisław to moje drugie imię.

Nie jesteś jedynym północnoamerykańskim graczem CS:GO o polskich korzeniach. Z naszą ojczyzną powiązani są przecież chociażby shroud czy ELiGE. Rozmawiałeś kiedyś z którymś z nich na ten temat?

Grałem z ELiGEM w Liquid, ale on nie mówi po polsku. Polskie korzenie posiada jeszcze RUSH z Complexity, jednak i on nie mówi w tym języku. Szczerze mówiąc nie wiem, czy jakikolwiek inny północnoamerykański gracz zna polski.

Masz w Polsce jakichś krewnych?

Tak, spora część mojej rodziny żyje w północnej Polsce, nad Bałtykiem. W przeszłości zdarzało mi się dosyć często odwiedzać krewnych, ale w ostatnim czasie nie miałem zbyt wielu takich okazji.

Pół żartem, pół serio – gdybyś otrzymał naprawdę dobrą ofertę, rozważyłbyś w ogóle grę w pełni polskim składzie?

Nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć, ale musiałbym poćwiczyć mój polski przed rozważeniem takiej możliwości. Obecnie jestem jednak w pełni skupiony na EG i uważam, że ten zespół może być najlepszy na świecie.

W takim razie skupmy się właśnie na Evil Geniuses i zacznijmy od waszego rozstania z NRG. To organizacja chciała opuścić scenę CS:GO czy to wy naciskaliście na zmianę otoczenia?

Jedno i drugie. EG wykazało zainteresowanie naszą formacją, natomiast NRG myślało o wycofaniu się z CS:GO. Wszystko zgrało się idealnie. Naprawdę cieszymy się z możliwości gry dla tej legendarnej organizacji. I to nie tylko dlatego, że otrzymujemy od niej fantastyczne wsparcie, ale też ze względu na wspaniałych fanów.

Po triumfie w Nowym Jorku przez krótki okres byliście najwyżej notowanym składem na świecie, jednak pod koniec roku można było wyczuć, że nie gracie na swoim najlepszym poziomie. Jakie były przyczyny nieco słabszych rezultatów?

Pod koniec 2019 roku w krótkim odstępie czasu wystąpiliśmy na zbyt wielu imprezach. To sprawiło, że nie mieliśmy czasu na treningi i tworzenie nowych, innowacyjnych rzeczy. Długie podróże wyczerpały nas fizycznie, a w dodatku nasza pewność siebie spadła, bo zdawaliśmy sobie sprawę, że prezentujemy się poniżej naszych możliwości.

Czyli przerwa przyszła w najlepszym możliwym momencie?

Tak, przerwa przyszła w perfekcyjnym momencie. Miesiąc wolnego miał zbawienny wpływ na każdego z nas. Mogliśmy odpocząć i odzyskać motywację. 

Jak spędzacie wolny czas podczas tak długich wakacji? Dotykacie w ogóle komputerów?

Każdy odpoczywa w nieco inny sposób. Niektórzy gracze lubią pograć w CS-a podczas wakacji, ale przyjemnie jest też mieć prawdziwą przerwę, gdy możesz spędzić trochę czasu z ludźmi, których nie widziałeś podczas pracowitego sezonu.

Od początku lutego przebywacie na bootcampie w EPC. Czym różni się obecne EG od tego sprzed przerwy? Nad czym pracowaliście przed BLASTEM?

Dzięki bootcampowi po przerwie mogliśmy dodać wiele nowości do naszego zbioru taktyk. Czujemy się znaczniej świeżej i jesteśmy bardziej zmotywowani, a sam bootcamp był dla nas bardzo produktywny.

Niedawno opuściliście Polskę na kilka dni, by zagrać na pierwszym turnieju w tym roku. Wasza grupa na BLAST Premier do łatwych nie należała, ale brak awansu na finały i tak musiał być rozczarowaniem.

Pojechaliśmy na BLASTA z zamiarem wygrania grupy, więc naturalnie byliśmy rozczarowani, gdy tak się nie stało. Bolał też sposób, w jaki przegraliśmy, bo graliśmy na poziomie znacznie niższym od naszego normalnego.

Co szwankowało w Londynie? Chodziło tylko o brak rozgrzewki lanowej po przerwie?

W Londynie nie trafialiśmy wielu strzałów. Zabrakło też zgrania w naszej grze – myślę, że przyczyną było to, że BLAST był pierwszym turniejem po tak długim odpoczynku. Uważam, że potrzebujemy nieco więcej czasu, by odzyskać nasz rytm.

W Katowicach będziecie w stanie pokazać swoje najlepsze oblicze?

Czujemy się dobrze przygotowani na IEM Katowice. Ciężko pracowaliśmy i poświęciliśmy wiele czasu na wyeliminowanie naszych błędów z poprzedniego turnieju. Teraz czujemy się lepiej niż przed BLASTEM.

Czy IEM Katowice będzie pierwszą prawdziwą weryfikacją mocy drużyn w tym roku? W końcu większość z nich pojawiło się dotychczas na jednych zawodach i nie do końca wiadomo, czego można się spodziewać.

Wraz z upływem czasu będziemy mogli stwierdzić, które drużyny są w stanie rywalizować z najlepszymi. Na razie wiele ekip stara się wprowadzić nowe rzeczy po przerwie i dopracowuje detale, więc musimy uważać na każdego przeciwnika.

Ile czasu zazwyczaj potrzebują formacje, by otrząsnąć się z powakacyjnej niemocy?

Moim zdaniem na powrót do najlepszej formy trzeba poświęcić miesiąc czy dwa. Po tak długiej przerwie potrzebujesz dwóch turniejów i wiele treningów, by zobaczyć, w jakim naprawdę miejscu znajdujesz się jako zespół.

Jak na ten moment oceniasz waszą pulę map?

Jesteśmy pewni siebie, jeśli chodzi o mapy. Sporo nad nimi pracowaliśmy na obu bootcampach. Chcieliśmy mieć pewność, że na każdej z nich zagramy naprawdę dobrze.

Dotąd nie miałeś jeszcze okazji wystąpić na głównej scenie Spodka. To cel minimum na najbliższy tydzień?

Naszym celem jest wygranie turnieju. Dla mnie osobiście gra przed publicznością byłaby czymś naprawdę wyjątkowym. Spodek to niesamowita arena z niesamowitą atmosferą, więc mam nadzieję, że dostaniemy się do play-offów.

Ewentualne niepowodzenie mogłoby skutkować zmianami kadrowymi?

Bez względu na wyniki najbliższych kilku turniejów nie dokonamy żadnej zmiany w składzie. Wszyscy w tym zespole wierzymy w siebie i wiemy, że jeśli będziemy wystarczająco ciężko pracowali i trzymali się razem, możemy być jednym z najlepszych składów na świecie.

Wracając do Spodka – na IEM Katowice znów nie wystąpi żadna polska formacja, więc po tym wywiadzie wielu fanów może zdecydować się na wspieranie Evil Geniuses, gdyby udało się wam oczywiście dotrzeć do play-offów. Jak wpłynęłoby to na ciebie i twoich kolegów?

Mam nadzieję, że publiczność będzie mogła stać za nami i nas wspierać. Wygrana przed polską publicznością wiele by dla mnie znaczyła. Zawsze uwielbiałem oglądać IEM Katowice, bo to wyjątkowy turniej, mam zatem nadzieję, iż dostarczymy fanom świetne widowisko.

Czy ktoś z twojej rodziny pojawi się w Spodku?

Moja partnerka, Ness, jest na miejscu, natomiast rodzina nie. 

Skoro rozmawialiśmy przed chwilą o kibicach, to co sądzisz o działaniach ESL związanych z ewentualną niesportową aktywnością publiczności? To ruch we właściwym kierunku?

Wszystkie zainteresowane strony na tym zyskają. Jako gracze chcemy móc czuć energię publiczności i dlatego moim zdaniem dźwiękoszczelne budki nie są odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli znajdziemy złoty środek, dzięki któremu kibice nie będą mogli przeszkodzić skillowym zagraniom, to będzie to najlepszy możliwy scenariusz.

W Polsce mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenie, a wy zasmakowaliście już pierwszego miejsca w światowym rankingu. Jak wyglądają zatem wasze oczekiwania na resztę 2020 roku?

Naszym celem na 2020 jest stanie się najlepszym zespołem na świecie. Brakuje nam jeszcze stabilności, ale wiem, że jeśli na każde rozgrywki będziemy przyjeżdżać tak dobrze przygotowani jak to tylko możliwe, to będziemy mieli prawo oczekiwać, że je wygramy. W zeszłym roku pokazaliśmy na co nas stać, niemniej sami utrudniliśmy sobie zadanie brakiem treningów i zbyt dużą liczbą turniejów. Wyciągnęliśmy wnioski z zeszłorocznych błędów i użyjemy ich, by w tym roku poruszać się tylko naprzód.

Śledź rozmówcę na Twitterze – Peter "stanislaw" Jarguz
Śledź autora wywiadu na Twitterze – Marcin Gabren

ŚLEDŹ RELACJĘ Z IEM KATOWICE 2020 CS:GO


English version

Marcin Gabren: When we found out that we will be able to talk with you, we didn't expect that you speak Polish so well. Could you explain how you are connected with our country?

Peter "stanislaw" Jarguz": I am Polish. My parents moved to Canada when they were younger, and that's where I was born. I'm able to speak fluently, but I don't practice the language everyday and so, sometimes I struggle.

In that case I have to ask about your nick, which used to be a very popular first name in Poland.

My middle name is stanislaw. 

You aren't the only North American CS:GO player with Polish roots, as for example shroud and ELiGE are also tied with Poland. Have you ever talked with any of them about it?

I played with ELiGE on Liquid, but he does not speak any Polish. RUSH from Complexity also has Polish roots, but also doesn't speak the language. I'm not sure, if there are any North American players that can speak Polish.

Do you have some relatives in Poland?

Yes, I have a lot of family that lives in Northern Poland by the Baltic Sea. I visited my family more frequently when I was younger, but not so much anymore.

Speaking half-serious, if you got a really good offer, would you ever consider playing in a fully Polish lineup?

You never know what can happen but I'd have to practice my Polish before I consider that. However, I'm really focused on EG and I think this team has the potential to be the best in the world.

Okay, so let's move to Evil Geniuses and start with your departure from NRG last September. Was it the organization that decided to leave the CS:GO scene or were you the ones who insisted on changing the environment?

It was a bit of both. EG showed interest in our team and NRG was thinking of pulling out of CS:GO, so the timing couldn't have been better. We are really excited to play under this legendary organization. Not only is the support system fantastic, but the fans are also incredible.

After winning in New York for short period of time you were the highest ranked team in the world, but at the end of year we could feel that you weren’t playing your best. What were the reasons of that less impressive results?

Towards the end of 2019 we attended too many tournaments in a short amount of time. This led us to have minimal practice and also minimal time to create and innovate new things. Not only did we become physically exhausted from the long travels, but we took a hit to our confidence after not being able to show the level we knew we were capable of.

So the break came at the best possible moment?

Yes, the break came at the perfect time. The month off was good for everyone. It allowed us to rest, and regain our motivation to win.

How do you spend your free time during such a long breaks? Do you even touch the PCs?

Everyone is a little bit different. Some players enjoy playing CS during our vacation, but it's also nice to take a break and have some time to ourselves to spend with the people we haven't seen during the busy season.

Since the beginning of February you have been bootcamping here in EPC. How is current EG different from the one prior to the break? What aspects did you focus the most on before going to BLAST?

Since the break we've had the chance to bootcamp and add many new things to our playbook. We're feeling more motivated and fresh, and the bootcamp was very productive for us.

Recently you left Poland for a few days to play in your first event of the year. Your group at BLAST Premier was really challenging, but I guess that lack of promotion to the finals was a disappointment, wasn't it?

We went to BLAST with the goal of winning the group, so we were disappointed when it didn't happen. It was also disappointing in the way that it happened because we played so far below our normal standard.

What didn’t work in London? Was it just the lack of warm-up after the break?

In London we were missing a lot of shots. Also, I feel like the cohesion wasn't there, and I think that comes down to BLAST being the first tournament of the year after a long break. I think we need a bit more time to get back into the rhythm of things.

Do you think that you will be able to show your best in Katowice?

We feel very prepared for Katowice. We've put in a lot of work and took a lot of time to fix our mistakes from the previous tournament. We're feeling better than we did heading into BLAST.

Will IEM Katowice be the first real verification of all teams' strength this year? Most teams have played at only one event so far and it is not clear what to expect.

I think as time goes on, we will see which teams will be capable of competing at the top. For now, a lot of teams are trying to implement new things from their break and are ironing out the kinks, so we have to keep an eye out for all teams.

Usually how much time do teams need to shake off the rust after such a long break?

I would say teams need a month or two to get back into top form. After such a long break, you need two tournaments and a lot of practice to really see where you are as a team.

How do you feel about your map pool right now?

We are confident in our map pool. Over both bootcamps, we put in a lot of work to make sure we can play each map very well.

You haven't played on main stage in Spodek yet. Is it your minimum goal for next week?

Our goal is to win the tournament. For me personally, to play in front of the crowd would be really special since I am Polish. It's a very special arena with a special atmosphere so I hope that we can make it to the finals.

Could the possible failure in Katowice result in roster changes?

Regardless of the results in these next few tournaments we will not be making any roster changes. We all believe in each other on this team and know if we work hard enough and stick together, that we can be one of the best teams in the world.

Coming back to Spodek – there is no Polish team at IEM Katowice, again, so after this interview a lot of fans might decide to support EG in the arena, if you make it there. How would it impact you and your team?

I hope the crowd can stand behind us and support our team. Being Polish, it would mean a lot to win this tournament in front of the Polish crowd. I've always loved watching IEM Katowice, because it is such a special tournament, so I hope we can give the fans a great performance.

Is someone from your family coming to Spodek?

My family isn't coming, but my girlfriend, Ness, is here.

We have just talked about fans and there has been an announcement from Carmac and ESL about new rules preventing the crowd from interfering with the matches. Is it a move in a right direction?

I think it is beneficial for everyone involved. As players, we want to be able to feel the energy of the crowd and that's why I think booths aren't the solution. I think if we find a happy medium where the crowd doesn't compromise skillful plays, that would be the best scenario. 

We say here in Poland that the appetite grows as you eat and you as a team have already tasted being the best in the world. What do the team's expectations for 2020 look like in this situation?

Our goal for 2020 is to become the best team in the world. We are lacking consistency, but I know that if we come to each tournament prepared to the best of our ability, that we can have the expectation to win it. We showed what we were capable of last year, but hindered ourself with lack of practice and oversaturation. We've learned many lessons from the mistakes of last year and will use those solutions to drive us forward this year.