W czasach pandemii koronawirusa cała esportowa rywalizacja przeniosła się do sideł internetu. Wyjątkiem nie może być rzecz jasna kolejna odsłona ESL Mistrzostw Polski, którą tym razem nie zwieńczą lanowe finały. Lecz wcale nie oznacza to, że emocji będzie mniej – a może wręcz przeciwnie, wszakże jak mówią gracze, mecze online rządzą się swoimi prawami. Po kilkutygodniowym sezonie zasadniczym pora więc wyłonić najlepszą krajową piątkę w CS:GO. Kandydatów jest sześciu, ale mistrz może być tylko jeden.

Podstawowe informacje

Nazwa finały ESL Mistrzostw Polski Wiosna 2020
Data 29-31.05.2020
Miejsce online
Gra CS:GO
Liczba uczestników 6
Pula nagród 50 000 zł
System faza pucharowa

Uczestnicy

Actina PACT

AVEZ Esport

Illuminar Gaming

darko KEi innocent
lunAtic Kylar reatz
Sobol nawrot mouz
Goofy Markoś Snax
MINISE byali Vegi
VinS (trener) bogdan (trener) imd (trener)

Izako Boars

Wisła All in!

x-kom AGO

EXUS SZPERO Furlan
TOAO mynio GruBy
Szejn jedqr mhL
siuhy hades F1KU
avis fanatyk oskarish
Hyper (trener) Loord (trener) minirox (trener)

Tabela fazy zasadniczej

# Drużyna Bilans spotkań Bilans rund +/- rundy Punkty
1. Illuminar Gaming 11 – 1 – 2 218 – 156 +62 34
2. x-kom AGO 11 – 0 – 3 211 – 157 +54 33
3. Actina PACT 8 – 1 – 5 195 – 150 +45 25
4. Wisła All in! Games Kraków 7 – 2 – 5 191 – 171 +20 23
5. AVEZ Esport 7 – 1 – 6 189 – 166 +23 22
6. Izako Boars 4 – 3 – 7 172 – 198 -26 15
7. CLEANTmix 2 – 1 – 11 131 – 211 -80 7
8. Łomża 0,0% Cyberwolves 1 – 1 – 12 117 – 215 -98 4
Legenda:
 Awans do półfinałów
 Awans do ćwierćfinałów
 Spadek z ESL Mistrzostw Polski

Drabinka play-offów

Ćwierćfinał Półfinał Wielki finał
Illuminar Gaming 0
Wisła All in! 0 TBD 0
AVEZ Esport 0 TBD 0
TBD 0
x-kom AGO 0
Actina PACT 0 TBD 0
Izako Boars 0

Harmonogram play-offów

29 maja

Ćwierćfinał

16:00 Actina PACT vs Izako Boars BO3
19:00 Wisła All in! vs AVEZ Esport BO3
30 maja

Półfinał

16:00 x-kom AGO vs TBD BO3
19:00 Illuminar Gaming vs TBD BO3
31 maja

Wielki finał

18:00 TBD vs TBD BO3

Półfinaliści

Gdyby tegoroczne ESL MP odbywały się w takim samym systemie, co jesienią ubiegłego roku, Illuminar Gaming i x-kom AGO miałby już zagwarantowane miejsce na lanie. Teraz jednak zajęcie dwóch czołowych lokat po sezonie zasadniczym daje tym ekipom handicap w postaci braku konieczności rozgrywania spotkania w piątek, a co za tym idzie – pewne miejsce w półfinale krajowych rozgrywek. A to oczywiście samo w sobie już naprawdę całkiem sporo, ale najważniejsze w tym wszystkim jest chyba to, że do rewanżu za finał poprzedniej edycji ESL MP dojdzie... najwcześniej w samym finale.

Trudno tu nie zgodzić się z opinią Mateusza "Sówka" Kowalczyka, który jeszcze pod koniec 2019 powiedział, że starcie iHG z AGO, to najlepsze, co obecnie może zaserwować nam polski CS. Od pamiętnego triumfu w Katowicach ekipy Pawła "innocenta" Mocka upłynęło wprawdzie kilka miesięcy, ale wspomniane słowa wydają się nadal bardzo adekwatne do sytuacji na narodowej scenie strzelanki od Valve. Ma to rzeczywiście odzwierciedlenie, gdy popatrzymy na ligową tabelę, a tam znajdziemy obie formacje z dorobkiem 11 wygranych i różniące się zaledwie jednym oczkiem. W krajowym czempionacie zapanował dualizm.

Ale jeśli faktycznie w finale mistrzostw ma dojść do swoistego klasyka, zarówno jedni, jak i drudzy muszą odprawić swoich półfinałowych rywali. A jako że nie wiemy, kto nimi będzie, nie podejmiemy się typowania. Z uwagi na zajęcie pierwszej lokaty w teoretycznie minimalnie lepszej sytuacji powinni być wprawdzie obrońcy tytułu, ale patrząc na piątkowe pary, trudno podtrzymać taką myśl. Illumiar w półfinale zagra bowiem z Wisłą All in! Games Kraków lub AVEZ Esport, a więc dwoma naprawdę solidnymi zespołami, które mają argumenty, by znaleźć się w grze o złoto. Nieco mniej atutów wydają się posiadać gracze Actiny PACT oraz Izako Boars, zwłaszcza że AGO zdobyło w konfrontacjach z tą dwójką komplet punktów.

Ćwierćfinaliści

Bardzo pozytywnie w ostatnim czasie zaskakuje Actina PACT. Ekipa Jacka "MINISE'A" Jeziaka po słabszym okresie wyraźnie wkroczyła na właściwe tory, czego dowodem może być trzecia lokata po fazie zasadniczej ESL Mistrzostw Polski. Ale to nie wszystko, bo formacja, która poprzedni sezon zakończyła na etapie ćwierćfinału, dobrze radzi sobie także na arenie międzynarodowej, plasując się w czołówce ESEA Mountain Dew League z bilansem 6-1. Do tego "w gazie" jest Kamil "Sobol" Sobolewski, a niewiele pod względem statystycznym ustępują mu Krzysztof "Goofy" Górski i Kacper "darko" Ściera. Nie będzie zatem w tym nic odkrywczego, jeśli powiemy, że to właśnie PACT przystąpi do potyczki z Izako Boars w roli faworyta. Dziki nie są bowiem szczególnie drapieżne i choć po zeszłorocznym blamażu udało się nieco podnieść, to do szczytu możliwości zespołu jest nadal bardzo daleko.

Fani Białej Gwiazdy mogą na najbliższy weekend ostrzyć sobie zęby. Nie tylko z uwagi, że drużyna piłkarska po przerwie związanej sytuacją epidemiologiczną wraca na boiska Ekstraklasy, ale także właśnie za sprawą finałów ESL MP. Wisła All in! Games Kraków w obecnym zestawieniu jest naprawdę ciekawą kombinacją doświadczenia i młodzieńczej fantazji, przez co na papierze wygląda na solidną ekipę. Niemniej podobne słowa można napisać także o piątkowym rywalu Wiślaków, czyli AVEZ Esport. Ośmiornice w ostatnich dniach miały okazję grać z Pawłem "byalim" Bielińskim i wygląda na to, że były gracz Virtus.pro wniósł do drużyny świeżość i nowe pomysły na grę. To w połączeniu z dobrze usposobionymi strzelecko kompanami może być receptą na sukces.

Zawodnicy warci obserwowania

fot. x-kom AGO
fot. ESL/Adam Łakomy
 fot. AVEZ Esport/Kamil Zieliński
Oskar "oskarish" Stenborowski Grzegorz "jedqr" Jędras Kamil "KEi" Pietkun

Klasycznie w przypadku przygotowywanego przez nasz portal Skarbu Kibica prezentujemy tercet zawodników, na których podczas imprezy warto mieć oko. Z różnych powodów. Na przykład  poczynania takiego Oskara "oskarisha" Stenborowskiego warto śledzić z uwagi na ciekawą historię kryjącą się za jego esportową karierą. 23-latek jest wszakże ciągle aktualnym ESL Mistrzem Polski, a tytuł ten zgarnął jeszcze w barwach Illuminar Gaming. Teraz o obronę trofeum powalczy pod banderą x-kom AGO, a jak wiadomo, to właśnie Jastrzębie zostały odprawione z kwitkiem przez iHG podczas poprzedniej edycji.

Na uwagę bez wątpienia zasługuje także Grzegorz "jedqr" Jędras. Reprezentant Wisły All in! pod względem K/D ratio na przestrzeni fazy zasadniczej nie miał sobie równych, a ponadto jako jedyny w stawce przekroczył barierę 300 fragów. Nietrudno więc domyślić się, że od jego dyspozycji w dużej mierze zależeć będzie powodzenie lub niepowodzenie Białej Gwiazdy na finałach. Statystyczne podsumowanie siedmiu ligowych kolejek możecie zresztą zobaczyć pod tym adresem.

Kilka akapitów wyżej pisałem, że w AVEZ nie brakuje świetnych aimowo zawodników, a takim niewątpliwie jest Kamil "KEi" Pietkun. Zaledwie 19-letni strzelec doskonale zaczął bieżący sezon ESL MP i w jego początkowej fazie był nawet najlepszym graczem, jeśli chodzi o stosunek zabójstw i śmierci. W miarę upływu czasu reprezentant Ośmiornic spadł nieco w rankingu, ale i tak przez wszystkie kolejki był pewnym punktem swojej drużyny, mimo młodego wieku pokazując serwerową dojrzałość. Z tegoż powodu należy uważnie patrzeć na to, co zaprezentuje nam w kolejnych dniach.

Poprzednie finały ESL MP w CS:GO

01.12.2019 Illuminar Gaming 2:1 x-kom AGO
09.06.2019 Aristocracy 2:0 Virtus.pro
12.10.2018 Team Kinguin
2:0
PACT
13.05.2018 AGO Esports
2:0
Team Kinguin
17.09.2017 Team Kinguin  2:1 AGO Esports
30.04.2017 Team Kinguin  2:0 PRIDE
01.10.2016 Team Kinguin  2:0 ATB Gaming
03.10.2015 Lounge Gaming  2:1 Vexed Gaming

Transmisje

ESL.TV Polska Polsat Games
ESL.TV Polska Polsat Games
Polsat Games

Śledź autora na Twitterze – Adam Suski