STS
CS:GO Counter-Strike: Global Offensive grafika wallpaper
fot. Valve

Tryb Zaufany w CS:GO – działanie, problemy i rozwiązania

Valve wypuściło z bety nową aktualizację do Counter-Strike’a: Global Offensive, która wprowadziła Tryb Zaufany. O ile sam zamysł wyglądał bardzo ciekawie, a nowa funkcjonalność miała w zamyśle utrudnić oszustom życie, coś poszło nie tak. Po pobraniu nowej wersji gry tysiące graczy mają kłopot z jej uruchomieniem czy dołączeniem do meczu. Jakie są najczęstsze problemy aktualizacji i jak je rozwiązać?

Działanie Trybu Zaufanego

Firma Gabe’a Newella udostępniła graczom poradnik z opisanymi najważniejszymi cechami Trybu Zaufanego. Pozwala nam on dokładnie się dowiedzieć, jak działa, i co jest powodem najczęstszych problemów. Zacznijmy od początku. Tryb Zaufany ma za zadanie blokować interakcję zewnętrznych plików z grą. Przez to ograniczenie można znacznie ograniczyć funkcjonalność oprogramowania służącego do oszukiwania, gdyż antycheat nie będzie musiał sprawdzać, czy dana aplikacja służy do osiągania nadmiernej korzyści w grze, czy jest użyteczna. W Trybie Zaufanym odrzucane są wstrzyknięcia do procesów gry, a ze względu na to zabezpieczenie, gdy nastąpi interakcja, będzie można otrzymać VAC Bana.

Tryb Zaufany będzie stanowił minimalną barierę przy tworzeniu cheatów. Ułatwi jednak ich wykrywanie, dzięki postawieniu nieprzekraczalnej granicy dla „normalnych” aplikacji. Dodatkowo będzie możliwa łatwa identyfikacja programu, który złamie zabezpieczenie. Za granie w Counter-Strike’a poza Trybem Zaufanym nie otrzymamy bana. Będzie mógł ucierpieć jednak nasz Czynnik Zaufania, o którym więcej pisaliśmy w tym artykule. Z czasem system nauczy się rozpoznawać, jakie aplikacje są bezpieczne, lecz w każdym przypadku nasz Czynnik może zmaleć. Valve liczy na to, że oszuści będą walczyć poza Trybem Zaufanym, przez co odczują wyżej wspomnianą konsekwencję. Producent gry nie zamierza też wprowadzić białej listy dla aplikacji, gdyż nawet z pozoru te niegroźne mogą zostać przejęte w celu wykorzystania do oszustwa. Nie użyjemy zatem żadnego zewnętrznego oprogramowania. Zaś w trybie normalnym będzie to możliwe, gdy wszystkie biblioteki będą posiadać prawidłowy podpis cyfrowy. Uwaga, uruchamiając opisane wyżej oprogramowanie w trakcie meczu, możesz zostać odcięty od gry!

CZYTAJ TEŻ:
Tylko Valve mogło sprzedać taką aktualizację

Najczęstsze problemy i rozwiązania

Skoro już wiemy, jak działa nowy system, pora przejść do najważniejszych problemów. Jak w poprzednim punkcje, na początku sprawdzimy stanowisko Valve. Twórcy CS-a w FAQ poinformowali, że spadek wydajności u niektórych użytkowników może być związany z tym, że gra odmawia integracji, a aplikacje próbują dalej, często z częstotliwością wynoszącą nawet tysiąc razy na sekundę. Czasami programy próbują wstrzyknąć coś do procesu podczas poruszania kursorem myszy. Niestety, można to rozwiązać, jedynie wyłączając felerne programy, lub czekając na kolejną aktualizację, która ma wyeliminować powstające lagi. Valve pisze, że podobnie jest z crashowaniem się gry – wcześniejsze wersje Trybu Zaufanego na wszelkie możliwe sposoby broniły się przed integracją, a gdy użyte środki naruszyły oczekiwania, następowała awaria wewnątrz CS:GO.

Twórcy Counter-Strike’a wkrótce wydali aktualizację, która miała naprawić większość powstałych błędów. Mimo to spora część graczy nadal skarży się na występujące problemy, które jednak częściowo zostały naprawione. Skoro przejrzeliśmy szybko instrukcję Valve, przejdźmy do kłopotów, jakie mają gracze i rozwiązań umieszczonych w zbiorczym wątku na Reddicie. Często na forach pojawiają się informacje o braku możliwości uruchomienia gry. Zazwyczaj uda się ją wystartować, nie uruchamiając jej w trybie administratora, jak niektórzy mają ustawione domyślnie. Jeśli dalej nie możesz wejść do meczu, masz lagi lub Counter-Strike wyświetla błędy, zmniejsz częstotliwość polling rate myszy do 500 Hz i zamknij wszystkie programy mogące integrować w CS:GO, np. GeForce Experience, niektóre wersje Razer Synapse, Corsair iCUE, MSI Afterburnera i Sonic Studio 3. Część osób zgłaszała również programy z Nahimic – oprogramowaniem do obsługi karty dźwiękowej. Obecność tych aplikacji nie musi jednak oznaczać, że nie zagramy meczów rankingowych, gdyż sam otwierając grę z uruchomionym tle powyższym zestawem, nie napotkałem już żadnych problemów, co prawdopodobnie jest skutkiem wspomnianej aktualizacji.

Niestety, wewnątrz gry nie możemy w łatwy sposób podejrzeć ścieżek plików blokujących uruchomienie naszej gry. Fani również znaleźli na to sposób – w konfiguracji Counter-Strike’a pojawił się plik pokazujący jakie programy powstrzymują nas od wejścia do rozgrywki. Należy otworzyć plik spod podanej ścieżki – C:\Program Files (x86)\ Steam\userdata\TWOJE_ID\730\local\cfg\trustedlaunch.cfg – a następnie zamknąć wymienione tam programy. Nie zdając sobie sprawy z tego sposobu, szczególnie jeśli jakieś biblioteki nie są podpisane cyfrowo, będziecie się tylko denerwować. Fani CS-a narzekają również na rozłączanie w trakcie meczów, gdy nieznane aplikacje próbują podpiąć się podczas rozgrywki. Problem ten rozwiążą prawdopodobnie nadchodzące aktualizacje gry. Możemy jedynie pozamykać nieużywane programy i liczyć, że nie przeoczyliśmy żadnego „szkodnika”.

Jeśli i to nie pomaga, pozostaje nam tylko wejść w Steama i w opcjach uruchamiania wpisać -untrusted. Gra uruchomi się poza Trybem Zaufanym, co może wpłynąć na nasz czynnik zaufania! Gdy i to rozwiązanie nie pomoże, można w wersjach gry wybrać tę oznaczoną numerem 1.37.5.9. Jest to ostatnia aktualizacja przed wprowadzeniem felernych zmian, która ciągle jest autoryzowana do gry na serwerach zabezpieczanych przez VAC. W przypadku, gdy i to nie pomoże, pozostaje czekać na wprowadzenie odpowiednich poprawek przez Valve.

Ostatnia aktualizacja Counter-Strike’a: Global Offensive to niestety idealny przykład aktualizacji, która nie powinna zostać wypuszczona tak wcześnie. Sporo graczy się zniechęca, otrzymując dziwne komunikaty i nie mając odpowiedniej wiedzy, nie jest w stanie znaleźć meczu. Mamy nadzieję, że powyższe instrukcje pomogą wam w przetrwaniu do czasu poprawy sytuacji.

Tagi: , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Wisienka na torcie niedzielnych sukcesów – teeq najlepszy w DH Open featuring Fortnite!

Dawno nie mieliśmy tak udanego dnia w polskim esporcie. W niedzielę Illuminar Gaming wygrało trzeci tydzień Eden Arena: Malta Vibes, Patryk „paTiTek”...