fot. ESL/Adam Łakomy

Transferowa karuzela nad Wisłą – lipiec 2020

Lato w pełni, chociaż trudno się nim cieszyć w obecnej sytuacji. Jednocześnie trudno też cieszyć się esportem w momencie, gdy wszystko dzieje się tylko w obrębie internetu – a o lanach najprawdopodobniej możemy jeszcze na długi czas zapomnieć. Co więc nam pozostaje? Ano śledzić poczynania rodzimych składów, chociaż i te najczęściej nie dostarczają nam zbyt wielu powodów do radości. Nic więc dziwnego, że w lipcu znowu doszło do kilku przetasowań, chociaż, co ciekawe, w sporym stopniu objęły one kobiecą scenę CS:GO. Ponadto po raz wtóry z martwych powstał Pompa Team, który podjął kolejną już próbę zawojowania rodzimego podwórka. Cóż, trzymamy kciuki i jednocześnie zazdrościmy samozaparcia.

Arcane Wave

Obecny skład

Angelika „Angieee” Kumorkiewicz
Paula „POLIN” Wasilewicz
Julia „JuLKaa” Marek
Magdalena „Madzix” Pranica
                                                                                                         
Piotr „besburger” Beser (trener)

Przyszli

Odeszli

Piotr „besburger” Beser (t) Oliwia „Olivka” Nikolaidi

Illuminar Gaming wejście na kobiecą scenę Counter-Strike’a zapowiedziało jeszcze jesienią 2019 roku przy okazji swoich czwartych urodzin. Wiadomo było wtedy, że organizacja przyjmie pod swoje skrzydła byłe podopieczne AVEZ Esport, niejasne było jednak, jakie barwy przywdzieją, bo na potrzeby żeńskiej drużyny miał powstać nowy brand. Tym ostatecznie okazało się Arcane Wave, które po raz pierwszy zaprezentowało nam się na przełomie listopada i grudnia przy okazji katowickich finałów ESL Sprite Mistrzostw Kobiet. Dodajmy, że finałów wygranych, bo skład dowodzony przez Angelikę „Angieee” Kumorkiewicz wygrał oba swoje lanowe mecze.

Potem bywało różnice, chociaż niedawny awans na DreamHack Showdown Summer możemy uznać za spory sukces – nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że podopieczne Illuminar podczas online’owych zmagań wygrały tylko jeden mecz. Rękę do owego awansu przyłożył nowy szkoleniowiec ekipy, Piotr „besburger” Beser, który podczas wspomnianych wcześniej zawodów w Katowicach odpowiadał za wyniki 40in90. Ale na tym nie koniec roszad, bo kilka dni po zakończeniu DH Showdown zespół niespodziewanie opuściła Oliwia „Olivka” Nikolaidi, która napisała: – Życzę dziewczynom powodzenia, a ja zapewne robię dłuższą przerwę od CS-a. Na ten moment jej następczyni nie jest znana.

Illuminar Gaming

Obecny skład

Paweł „innocent” Mocek
Janusz „Snax” Pogorzelski
Arek „Vegi” Nawojski
Mikołaj „mouz” Karolewski
                                                                                                         
Adrian „IMD” Pieper (trener)

Przyszli

Odeszli

Paweł „reatz” Jańczak iHG (rezerwowy)

Ciekawe rzeczy działy się też w Illuminar Gaming. Chociaż „ciekawe” w tym wypadku to pojęcie względne, bo trudno powiedzieć, by kogokolwiek cieszyła absencja Pawła „reatza” Jańczaka. Niemniej ostatnimi czasy iHG musiało sobie radzić bez wsparcia 25-latka, który z przyczyn mentalnych musiał wziąć sobie przerwę od profesjonalnego grania. – Jest to dla mnie bardzo trudna decyzja. […] Dla niektórych ten ruch może wydawać się dziwny, ale przez ostatnie tygodnie czułem, że nie daje drużynie tego, co od siebie oczekuje. Widziałem też w sobie, że trochę straciłem swój zapał, oczywiście podczas meczów oficjalnych dawałem z siebie 100%, ale czułem, że to nie jest to – tłumaczył.

Potem był tymczasowy angaż bezrobotnego obecnie Karola „rallena” Rodowicza. Angaż, który zakończył się niespodziewanym triumfem w 3. tygodniu Eden Arena: Malta Vibes, a potem równie niespodziewanym nagłym rozstaniem. Wobec tego kolejnym graczem w roli stand-ina był rywalizujący ostatnio w VALORANCIE Tomasz „phr” Wójcik, ale w jego wypadku sukcesu już nie było. Był za to blamaż i trzy porażki w Nine to Five. W efekcie Illuminar postanowiło przyspieszyć zaplanowaną dopiero na najbliższe tygodnie przerwę tak, by ta zakończyła się, gdy reatz będzie już gotowy do gry. A to powinno nastąpić w połowie sierpnia.

Izako Boars Ladies

Obecny skład

Aleksandra „Olczix” Pawlak
Angelika „Angelka” Kozłowska
Kamila „firingirl” Kopij
Michalina „Młoda” Chudzińska
Hanna „Hania” Pudlis

Przyszli

Odeszli

Wiktoria „Wiki” Bęczkowska
Sebastian „useless” Szwed (t)

W szeregach męskiej sekcji CS:GO w Izako Boars od dłuższego czasu panuje spokój. Żadnych zmian, żadnych rotacji – aż się wierzyć nie chce. Inaczej wygląda to natomiast u pań, które pod skrzydłami organizacji Piotra „izaka” Skowyrskiego znajdują się od końca września 2019 roku. One bowiem już w styczniu pożegnały się z Pauliną „pavllą” Bucholc, której miejsce najpierw tymczasowo, a potem na stałe zajęła Michalina „Młoda” Chudzińska. To właśnie z nią ekipa znalazła się później tuż za podium CS:GO 5on5 Women’s Open Spring 2020. Swój wkład w ten wynik miała również Wiktoria „Wiki” Bęczkowska, która w lipcu pożegnała się z zespołem.

Razem z nią Dziki opuścił również dotychczasowy szkoleniowiec, Sebastian „useless” Szwed. W odwrotnym kierunku powędrowała natomiast Hanna „Hania” Pudlis, dla której była to szansa na powrót do regularnej gry po tym, jak z CS-owej mapy Polski zniknął Team Baiters. – Po dwumiesięcznej przerwie od trenowania teamowego wracam do gry i nie mogę się doczekać nadchodzących wyzwań. Właśnie teraz spełnia się jedno z moich małych marzeń – grać w profesjonalnej drużynie! – pisała wówczas nowa zawodniczka IB. Niemniej jej wsparcie nie wystarczyło, by skład dostał się na DreamHack Open Showdown, gdyż ten odpadł na ostatniej prostej eliminacji.

Pompa Team

Obecny skład

Rafał „iso” Tync
Mariusz „skrzynka” Jarząb
Patryk „olimp” Woźniak
Dawid „Layner” Falczyński
Piotr „blacktear5” Kasiński

Przyszli

Odeszli

Rafał „iso” Tync
Mariusz „skrzynka” Jarząb
Patryk „olimp” Woźniak
Dawid „Layner” Falczyński
Piotr „blacktear5” Kasiński

Nie chcemy już pastwić się nad Pompa Teamem. Z jednej strony dlatego, że po tylu latach jest to zwyczajnie nudne. Z drugiej zaś trzeba pamiętać, że ostatnie chwilowe zniknięcie nie było efektem braku wyników czy też nadmiernej liczby roszad. Tym razem to gracze, którzy wspólnie osiągali przyzwoite rezultaty, uznali, że chcą kontynuować swoje kariery osobno. Słuszny był to ruch czy też niesłuszny – czas pokaże. Sama Pompa natomiast nie złożyła broni i szybko obwieściła, że jej absencja nie potrwa zbyt długo. I faktycznie nie trwała, bo między pożegnaniem starej a powitaniem nowej ekipy minęło zaledwie półtora miesiąca.

W nowej ekipie znaleźli się gracze, którzy przeciętnemu kibicowi mogą mówić niewiele, dlatego pochylmy się nieco nad nimi. Mamy m.in. Piotra „blackteara5” Kasińskiego, czyli gracza, który pod koniec ostatniego sezonu ESL Mistrzostw Polski wspierał CLEANTmix jako zmiennik. Z kolei Patryk „olimp” Woźniak przez pewien czas współtworzył ze znanym z Izako Boars Mateuszem „Morfanem” Świętochowskim Superius Gaming. Rafał „iso” Tync zaliczył natomiast u boku Sebastiana „NEEXA” Treli epizod w EVOLVE by ITHardware.pl. Co ciekawe, większość członków nowej Pompy jeszcze do niedawna występowała pod tagiem Paloma, docierając do 1/8 finału ostatniego sezonu ESEA Open.


Wszystkie comiesięczne raporty transferowe z cyklu „Transferowa karuzela nad Wisłą” znaleźć można pod tym adresem.

Tagi: , , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

W LEC wszystko wraca do normy. G2, Rogue i MAD Lions wygrywają swoje mecze

Letni split LEC 2020 wielkimi krokami zbliża się do zakończenia fazy zasadniczej. Przed nami zaledwie cztery dni meczowe, a sytuacja w tabeli wciąż je...