fot. ESL/Adam Łakomy

Illuminar faworytem, AVEZ największą niewiadomą? Morgen, KubiK i Hermes przed finałami ESL MP

Fani Counter-Strike’a w naszej ojczyźnie odliczają już ostatnie godziny, które pozostały do rozpoczęcia decydujących zmagań w ramach ESL Mistrzostw Polski Jesień 2020. Przed nami ostatnie dwa dni aktualnej edycji turnieju, które wyłonią najlepszą nadwiślańską piątkę.

Nie ulega wątpliwości, że bieżący sezon krajowego czempionatu jest wyjątkowy, wszak rozgrywki nie tylko zostały powiększone do 10 uczestników, co wydłużyło rywalizację w fazie zasadniczej, ale zastosowano podczas nich nowy system play-offów, którego największym beneficjentem były Wisła All in! Games Kraków oraz Illuminar Gaming. Obie drużyny z uwagi na zajęcie czołowych miejsc w klasyfikacji ligowej miały bezpośrednią przepustkę do półfinałów. Dodatkowe spotkanie na drodze do top 4 musiało rozegrać AVEZ Esport, a jeszcze bardziej wyboistą drogę przebyła Actina PACT, która sensacyjnie pozbawiła x-kom AGO szans na obronę mistrzowskiego tytułu. Teraz jednak gra zaczyna się właściwie od nowa i tylko lepsza lub gorsza dyspozycja dnia zadecyduje o podziale medali w mistrzostwach.

Przed startem ostatniego aktu jesiennych zmagań poprosiliśmy o podzielenie się swoimi przemyśleniami trójkę prawdziwych ekspertów w kwestii krajowego CS-a: Macieja „Morgena” Żuchowskiego i Kubę „KubiKa” Kubiaka, którzy po raz kolejny wzbogacą transmisję z finałów swoimi głosami, oraz Łukasza „Hermesa” Pożyczka, który to natomiast zajmie się analizą sobotnich i niedzielnych spotkań. Nim jednak przejdziecie do lektury, warto poświęcić nieco więcej czasu na obszerną rozmowę naszego redaktora Marcina Gabrena z… a jakże – KubiKiem – w ramach trzeciego odcinka naszego podcastu Cybergadka.


     Moim zdaniem faworytem finałów jest Illuminar, choć osobiście chciałbym, żeby to Actina PACT zgarnęła zwycięstwo. darko już kilka razy grał na tym etapie, ale jeszcze nigdy nie udało mu się wygrać – dlatego trzymam za niego mocno kciuki. Mimo wszystko triumf iHG jest najbardziej prawdopodobny i nie będzie to raczej dla nikogo niespodzianka, jeśli tak się stanie.

     Sporym zaskoczeniem tej edycji ESL MP jest dla mnie AVEZ, a właściwie fakt, że drużyna ta po tak słabym początku i problemach wewnątrz zespołu zdołała wejść do najlepszej czwórki. Forma Ośmiornic jest też nie tylko niespodzianką, ale i sporą niewiadomą. Wszyscy zastanawiamy się przecież, jak ułoży się współpraca z Riczim Maszynką. Przy AVEZ postawiłbym więc duży znak zapytania.

     Podczas oglądania finałów warto zwracać uwagę na takich zawodników jak: ponczek, bo do tej pory prezentował się z bardzo dobrej strony i swoim doświadczeniem oraz zagrywkami dał bardzo dużo Wiśle; Riczi Maszynka, bo jestem ciekawy, czy ten najświeższy nabytek AVEZ wytrzyma presję i będzie umiał się odnaleźć podczas tak ważnych spotkań; i… Snax, bo zastanawia mnie, czy zaprezentuje tak dobrą formę jak w Virtus.pro w 2014…

– Maciej „Morgen” Żuchowski


     Muszę przyznać, że wyjątkowo trudno wskazać faworyta w tej edycji ESL MP. Najwyższą formę w trakcie sezonu zasadniczego pokazali gracze Wisły, ale pamiętajmy, że w ostatnim czasie w konfrontacjach z polskimi drużynami, na przykład w PLE, pojawiały się u nich problemy. To ich dyspozycja była jednak dla mnie największym zaskoczeniem podczas bieżących rozgrywek – na starcie umieściłbym ich gdzieś w top 4, ale nie sądziłem, że z każdym rywalem będą sobie radzić tak znakomicie i po świetnym otwarciu zmagań będą dalej utrzymywać tak stabilną postawę. Ja na pewno będę zwracał szczególną uwagę na Illuminar, bo moim zdaniem to zespół, który ma największe pole do popisu w kwestii rozwoju drużynowego, jest teraz na zgrupowaniu i według mnie to właśnie iHG sięgnie po mistrzostwo.

     Nie będę zbyt oryginalny, jeśli powiem, że podczas finałów będę przyglądał się w szczególności Ricziemu Maszynce, który niedawno dołączył do AVEZ. Ciekawi mnie też dyspozycja reatza, bo ten w trakcie sezonu prezentował bardzo chwiejną formę, nierzadko nawet na przestrzeni dwóch map. Zastanawiam się, używając żargonu narciarskiego, czy będzie w stanie tym razem oddać dwa równe skoki. 

     Odnoszę wrażenie, że poziom bieżących rozgrywek jest wyższy od poprzednich. Mamy przecież nie tylko Wisłę czy Illuminar, ale też Actinę PACT, która we właściwym momencie wystrzeliła z formą. Dużą niepewność budzi natomiast przygotowanie AVEZ, które nie miało jeszcze zbyt dużo czasu na treningi z nowym nabytkiem i nie jestem przekonany, czy wszystko udało się już dograć. Pozostała trójka uczestników ma raczej porównywalne szanse na zdobycie trofeum. 

– Kuba „KubiK” Kubiak


    Pewnie nikogo nie zaskoczę, ale moim zdaniem wygra Illuminar. Przez ostatnie tygodnie gracze iHG potrafili dominować polskie drużyny, a teraz oczekuję ich szczytowej formy. Największe niespodzianki spośród finalistów? Nie wiem, czy to można nazwać zaskoczeniem, ale dotąd swoją dyspozycją niektórych potrafił zaskoczyć PACT. Nie jest to pewnie najbardziej widowiskowy styl, ale co najważniejsze – skuteczny. W tej drużynie upatrywałbym czarnego konia całego turnieju.

    Zawodnicy godni uwagi? Jeśli pomijamy formę zespołów, to takich polskich „cracków” jest kilku. KEi oraz Snax ze względu na rolę i kwestię tego, że często mają wolną rękę co do zagrywek, to pierwsi, którzy nasuwają się na myśl. Oczywiście takich asów znajdziemy jeszcze więcej – osobiście czekam na występy jedqra, Goofy’ego i Sobola.

    W stosunku do ubiegłego sezonu otrzymaliśmy przede wszystkim kilka zmian, których (jak zwykle) nie zakładaliśmy po poprzedniej edycji. Wisła wyszła mocno na plus, AGO wręcz przeciwnie. Zawiodło mnie Izako Boars, które pomimo stabilizacji składu, nie potrafiło przełożyć tego na formę w najważniejszym momencie. AVEZ? Chłopaki wychodzą na prostą, ale to jeszcze nie jest ich peak. Na pewno Wisła, PACT oraz Illuminar trafiły z formą idealnie na finały i wszyscy na tym skorzystamy, oglądając decydującą fazę.

– Łukasz „Hermes” Pożyczek


Pierwsze spotkanie w ramach finałów ESL MP rozpocznie się planowo w sobotę o godzinie 16:00. Mecze wraz z polskim komentarzem oglądać będzie można w ESL.TV Polska. Po więcej informacji na temat ESL Mistrzostw Polski Jesień 2020 zapraszamy do naszej relacji, do której przejdziecie po kliknięciu poniższego baneru:

Tagi: , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Szukamy nowego mistrza Polski w CS:GO! Już dziś rozpoczynają się finały ESL MP

Spośród dziesięciu ekip, które 7 września stanęły na linii startu ESL Mistrzostw Polski Jesień 2020, w grze o krajowy czempionat pozostała tylko czwór...