fot. Sharon McCutcheon

Forbes wycenia organizacje esportowe. Lider wart 410 milionów dolarów!

Od kilku lat magazyn Forbes każdy rok podsumowuje m.in. zestawieniem esportowych organizacji, grupując je pod względem określanych przez swoich ekspertów szacunkowych wartości. Wcześniej, co oczywiste, branża sukcesywnie rosła i, co ciekawe, nawet teraz w dobie pandemii oraz kryzysu wycena niektórych formacji wzrosła.

Tyczy się to m.in. TSM-u, który rok temu zajmował drugie miejsce, w roku 2020 z przewidywaną wartością na poziomie 410 milionów dolarów wskoczył natomiast na miejsce pierwsze, wyprzedzając jednocześnie Cloud9. Ale trudno się dziwić, bo podczas gdy Team SoloMid zaliczył trzyprocentowy wzrost wyceny, tak ta w przypadku C9 spadła o trzynaście procent. Co ciekawe, mimo problemów trawiących świat na minusie znalazła się jeszcze tylko jedna ekipa, Team Liquid, pozostali natomiast albo urośli, albo nie byli przed rokiem notowani.

Po raz pierwszy w rankingu ujęte zostało Enthusiast Gaming, czyli kanadyjska grupa mediowa posiadająca sloty we franczyzowych rozgrywkach Call of Duty oraz Overwatcha, której przychód w kończącym się roku wyniósł aż 95 milionów dolarów! Zresztą, skoro o franczyzie mowa, to warto wspomnieć, że każda z dziesięciu notowanych organizacji ma wykupione miejsce przynajmniej w jednej tego typu lidze. Nie można też pominąć faktu, że jeżeli dokładnie przyjrzymy się zestawieniu Forbesa, to szybko zdamy sobie sprawę, że zostało ono zdominowane przez formacje z Ameryki Północnej – wyjątkami są wywodzące się z Europy G2 Esports oraz T1 z Korei Południowej.

A jak w ogóle eksperci amerykańskiego periodyku szacowali wartość poszczególnych marek? Otóż Forbes sam skontaktował się z dwudziestoma organizacjami, inwestorami oraz analitykami, by uzyskać jak najbardziej reprezentacyjne dane finansowe. Jeśli zaś chodzi o przychody to te również mają charakter szacunkowy, aczkolwiek zostały poniekąd oparte na informacjach dostarczanych przez same formacje. Rankingi w poprzednich latach opierały się też na pozyskiwanym kapitale oraz sprzedaży aktywów, aczkolwiek w 2020 roku doszło do tylko jednej znaczącej transakcji, gdy 100 Thieves odkupili od Immortals Gaming Clubu miejsce w Call of Duty League.

Zestawienie prezentuje się następująco:

# Organizacja Wartość Zmiana od 2019 Szacowany przychód
1. TSM 410 mln $ +3% 45 mln $
1. Cloud9 350 mln $ -13% 30 mln $
3. Team Liquid 310 mln $ -3% 28 mln $
4. FaZe Clan 305 mln $ +27% 40 mln $
5. 100 Thieves 190 mln $ +19% 16 mln $
6. Gen.G Esports 185 mln $ 0% 14 mln $
7. Enthusiast Gaming 180 mln $ – * 95 mln $
8. G2 Esports 175 mln $ +6% 19 mln $
9. NRG 155 mln $ +3% 20 mln $
10. T1 150 mln $ – * 15 mln $
* ekipy te nie były notowane przed rokiem

Pełny przygotowany przez Forbes ranking z rozwinięciem sytuacji poszczególnych organizacji znaleźć można pod tym adresem.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Astralis czy mousesports? Sprawdzamy ofertę STS-u na europejski finał DH Masters Winter

Po tygodniu zmagań w europejskiej dywizji DreamHack Masters Winter 2020 do rozegrania został już tylko wielki finał. Finał, w którym naprzeciwko siebi...