STS
fot. Pixabay/nvodicka z późniejszymi zmianami

Zerknijmy sobie w przyszłość. Sytuacja drużyn przed ostatnią kolejką Ultraligi

Dziś rozpocznie się przedostatni dzień fazy zasadniczej piątego sezonu Alior Bank Ultraligi. Mimo że niektórych rzeczy w kwestii rozstawienia w play-offach możemy być pewni, wciąż pozostaje kilka niewiadomych, które zostaną rozwiązane dopiero podczas ostatniej kolejki. Już teraz jednak możemy mieć pewny wgląd w to, jak prezentują się szanse wszystkich drużyn na poszczególne lokaty oraz o co będą one toczyć bój i z kim. A z pomocą przyjdzie raz jeszcze niezastąpiony foldy sheet.

Co wiemy?

Zanim przejdziemy do tego, co może się wydarzyć, na razie skupmy się na tym, co już jest pewne. Przede wszystkim – znamy już czterech uczestników play-offów, a są nimi AGO ROGUE, Illuminar Gaming, 7more7 Pompa Team oraz K1CK. Z kolei dwie formacje, czyli Komil & Friends oraz Gentlemen’s Gaming żadnych szans na awans do fazy pucharowej już nie mają. Do zgarnięcia pozostało więc tylko jedno miejsce, a zgarnie je devils.one lub Team ESCA Gaming.

Ponadto mamy już pewien zarys tego, jak będzie wyglądała drabinka play-offów. Od dolnej części tejże drabinki na pewno zacznie K1CK, które zakończy zmagania co najwyżej na czwartej lokacie, aczkolwiek wciąż może spaść na piątą. Kto będzie rywalem tej formacji w pierwszym meczu drabinki przegranych – to pozostaje do rozstrzygnięcia. Podobnie jak fotel lidera, o który walka rozegra się pomiędzy AGO ROGUE i Illuminar Gaming. 7more7 Pompa Team, choć w teorii może się zrównać pod względem liczby zwycięstw z akademią Łotrzyków, to porażka w obu bezpośrednich starciach przekreśla szanse PT7 na sam szczyt tabeli.

Co z tym pierwszym miejscem?

Skoro już zaczęliśmy mówić o sytuacji w ścisłej czołówce, to rozwińmy nieco te myśli. Wiadomo już, że szanse na nie mają tylko RGO i IHG, ale znacznie większe ma zespół Damiana „Luckera” Konefała. Matematyczne szanse AGO ROGUE na pozostanie na fotelu lidera wynoszą ponad 75%, wliczając w to również potencjalne tie-breaki. Z drugiej strony w przypadku Illuminar najbardziej prawdopodobne jest pozostanie na drugiej lokacie, aczkolwiek IHG ma większe szanse na awans na pierwszą lokatę niż na spadek o jedną pozycję.

Aby jednak zachować przynajmniej teoretyczną możliwość wdarcia się na pierwszą pozycję w klasyfikacji, Illuminar musi albo pokonać dziś Gentlemen’s Gaming, albo liczyć na porażkę RGO w meczu z K1CK. Jeśli Dżentelmeni sprawią niespodziankę, a ekipa Jakuba „Sinmivaka” Ruckiego nie zawiedzie w ostatnim dzisiejszym spotkaniu, to AGO ROGUE będzie już pewne pierwszej lokaty. Jeśli natomiast będzie na odwrót i to IHG wygra, a później RGO przegra, to o fotelu lidera przesądzi jutrzejszy bezpośredni pojedynek obu tych drużyn.

Oczywiście najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wygrana zarówno Illuminar, jak i AGO ROGUE. W takim przypadku aktualni liderzy otrzymają pewien margines błędu, bo nawet jeśli przegrają z IHG na otwarcie środowych zmagań, to czeka nas tiebreaker o miejsce na szczycie. A gra jest warta świeczki, w końcu ekipa z pierwszego miejsca po fazie zasadniczej ma pewne miejsce na podium play-offów, a razem z nim bilet na European Masters.

Kto ostatnim uczestnikiem play-offów?

Przejdźmy do niższych rejonów zestawienia, gdzie znajdują się devils.one i Team ESCA Gaming. Jak już zostało wspomniane, to właśnie między tymi ekipami rozegra się bój o ostatnie wolne miejsce w kolejnym etapie zmagań, ale przewaga dwóch punktów na koncie Diabłów każe przypuszczać, że to właśnie one zgarną ten slot. Tak naprawdę jest tylko jedna możliwość, w której to ESCA awansuje do play-offów – nie tylko musi ona pokonać Pompę i liczyć na porażkę DV1 w dzisiejszym meczu z Komil & Friends (a oba te przypadki są raczej mało prawdopodobne), to w dodatku jutro musi zwyciężyć devils.one w bezpośrednim starciu. Jeśli faktycznie wszystkie te trzy mecze zakończą się dokładnie takimi rezultatami, to… czeka nas jeszcze jedno, ostateczne spotkanie tych drużyn, tym razem w tie-breaku. Ponieważ jednak faktycznie trudno wierzyć w taki rozwój wydarzeń, możemy być niemal pewni tego, że devils.one obroni swoje miejsce w czołowej piątce. Jak pewni? O tym dosłownie za moment.

Procentowe szanse wszystkich drużyn

Przechodzimy już do konkretniejszych wyliczeń. Poniżej możecie zobaczyć rozkład prawdopodobieństwa zajęcia poszczególnych lokat przez każdą z drużyn (oczywiście przy założeniu, że w każdym meczu obie mają taką samą szansę na wygraną, czysto matematycznie i niezależnie od faktycznej siły którejkolwiek z formacji). Wynika z niej jasno, że devils.one zapewni sobie miejsce w play-offach na blisko 94%, natomiast z prawdopodobieństwem wynoszącym 18,75% Diabły wskoczą jeszcze na czwartą lokatę. Najbardziej prawdopodobne są jednak sytuacje, w których K1CK pozostanie na swojej pozycji, podobnie zresztą jak 7more7 Pompa Team. Szanse podopiecznych Adriana „Zeturala” Dziadkowca na awans rzutem na taśmę wynoszą niewiele ponad 17%.

1. 76,56% 23,44% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
2. 23,44% 59,38% 17,19% 0% 0% 0% 0% 0%
3. 0% 17,19% 82,81% 0% 0% 0% 0% 0%
4. 0% 0% 0% 81,25% 18,75% 0% 0% 0%
5. 0% 0% 0% 18,75% 75% 6,25% 0% 0%
6. 0% 0% 0% 0% 6,25% 73,44% 14,06% 6,25%
7. 0% 0% 0% 0% 0% 18,75% 32,81% 48,44%
8. 0% 0% 0% 0% 0% 1,56% 53,13% 45,31%

Do ostatniej kropli krwi

Standardowo zajmiemy się również szansami na wystąpienie dogrywek, choć akurat w tym sezonie nie będzie ich zbyt wiele. O potrójnych lub większych remisach możemy zapomnieć – są co prawda scenariusze, w których trzy drużyny kończą fazę zasadniczą z taką samą liczbą punktów na koncie, ale ich sytuacja jest rozwiązana już na poziomie wyników bezpośrednich meczów podczas minionych tygodni. Natomiast jest całkiem spora szansa na wystąpienie co najmniej jednej podwójnej dogrywki, a niewykluczone są nawet sytuacje, gdzie będą trzy takie tie-breaki. Co ciekawe, bardziej prawdopodobne jest, że potrzebne będą co najmniej dwie dogrywki, niż to, że do żadnej nie dojdzie. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie będą transmitowane – tylko te, które będą miały wpływ na rozstawienie w nadchodzących play-offach.

Scenariuszy Prawdopodobieństwo
Ani jednej dogrywki 63 / 256 24,6%

Co najmniej jedna dogrywka 193 / 256 75,4%
Co najmniej dwie dogrywki 78 / 256 30,5%

Dokładnie jedna dogrywka 115 / 256 44,9%
Dokładnie dwie dogrywki 69 / 256 27%
Dokładnie trzy dogrywki 9 / 256 3,5%

Zobacz sam, jak drużyny skaczą tu i tam

Na koniec oczywiście sam foldy sheet dla Was do przejrzenia oraz śledzenia podczas dzisiejszych meczów. A wcześniej legenda, żebyście od razu wiedzieli, co oznaczają poszczególne kolory. Nie pozostaje mi  już nic innego, jak tylko zaprosić Was na dzisiejszą transmisję, która rozpocznie się o godzinie 17:30. Więcej o dzisiejszych meczach możecie przeczytać w tym miejscu.

podwójna dogrywka rozstrzygnięta w pełni przez mecze bezpośrednie
potrójna dogrywka rozstrzygnięta w pełni przez mecze bezpośrednie

nierozstrzygnięta podwójna dogrywka

Tagi: , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

AVEZ z kolejną dywizją – tym razem VALORANT

AVEZ Esport zaprezentowało nam kolejną już w ostatnim czasie dywizję. Po Rainbow Six: Siege oraz odświeżonej sekcji Counter-Strike'a: Global Offensive...