STS
fot. Team Vitality

Szaleństwo letnich porządków. Podsumowanie okna transferowego w LEC

Letni split League of Legends European Championship zbliża się do nas wielkimi krokami. Podczas mid-seasonu między splitami mieliśmy parę ciekawych ruchów ze strony ekip biorących udział w rozgrywkach. Najgłośniejsze transfery, takie jak pozyskanie Adama „LIDERA” Ilyasova i Oskara „Selfmade’a” Boderka wzbudziły wiele emocji. Część drużyn zdecydowała się na bardzo duże zmiany, część nie podjęła jednak żadnych działań. Przyjrzyjmy się z bliska nowym i starym twarzom, które zobaczymy latem.

MAD Lions

Obecni mistrzowie LEC nie mieli ochoty szaleć podczas okna transferowego. Nic dziwnego. Ten młody skład pokazał się z bardzo dobrej strony podczas Mid-Season Invitational i walczył na równi z najlepszymi zawodnikami z całego świata. Zmiany nie tylko nie były potrzebne, ale mogłyby wprowadzić zbędne zamieszanie w i tak działającej już machinie. Wybuchowy skład Lwów z pewnością będzie walczyć o najwyższe lokaty w letnim splicie. Pytanie brzmi jednak: czy zdołają obronić tytuł mistrza? Wszyscy dookoła nich (z wyjątkiem Rogue) dokonali pewnych zmian. Oprócz klasycznych zagrożeń w postaci Łotrzyków, G2 Esports czy Fnatic na horyzoncie pojawiają się zupełnie nowi pretendenci do czołowych lokat. Jedno jest pewne w tym przypadku. Brak zmian w tym oknie transferowym to jedyny sensowny ruch tej formacji.

Obecny skład

İrfan „Armut” Tükek
Javier„Elyoya” Batalla
Marek „Humanoid” Brázda
Matyáš „Carzzy” Orság
Norman „Kaiser” Kaiser
                                                                                                         
James „Mac” MacCormack (trener)

Przyszli

Odeszli

Rogue

Łotrzyki podeszły do tego okresu w podobnym nastawieniu do MAD. Co prawda po tytuł nie sięgnęły, ale było bardzo blisko. Ekipa Kacpra „Inspireda” Słomy przegrała w finale w dość kuriozalny sposób i nie da się zaprzeczyć, że miała pierwszy w historii tej organizacji triumf na wyciągnięcie ręki. Rogue postanowiło więc nie wprowadzać zmian, doszlifować to, co poszło nie tak i spróbować ponownie. Przez cały split formacja ta prezentowała świetny poziom gry. Nie mam więc jej za złe, że postanowiła zostawić kamień na kamieniu w nadchodzących rozgrywkach. To nie czas na przebudowę, to czas na pielęgnację i doskonalenie.

Obecny skład

Andrei „Odoamne” Pascu
Kacper „Inspired” Słoma
Emil „Larssen” Larsson
Steven „Hans Sama” Liv
Adrian „Trymbi” Trybus
                                                                                                         
Simon „fredy122” Payne (trener)

Przyszli

Odeszli

G2 Esports

G2 Esports znane jest z wielkich i głośnych ruchów podczas przerw, jednak tym razem do takich nie doszło. Drużyna ma za sobą bardzo rozczarowujące play-offy i z pewnością nikt nie był zadowolony z osiągniętych wyników. Carlos „ocelote” Rodríguez Santiago postanowił jednak umocnić formację, zamiast przeprowadzać większe zmiany. Samuraje podeszły do sprawy konserwatywnie i spokojnie. W końcu to pierwszy split z Martinem „Rekklesem” Larssonem w składzie.

Wszyscy zawodnicy pozostali w organizacji (z resztą o lepszy line-up może być trudno) i wprowadzono zaledwie jedną nową osobę w sztabie szkoleniowym. Trenerem strategicznym zespołu został Sng „Nelson” Yi-Wei, który poprzednio prowadził LNG Esports i znany też jest ze współpracy z HK Attitude. Nie jest to wybuchowy ruch, do jakich G2 nas przyzwyczaiło. Jest to jednak przekalkulowana i bardzo dobra zmiana, która może nadać trochę świeżości kilkukrotnym mistrzom LEC. Nowa perspektywa w drużynie z pewnością się przyda, a napakowany gwiazdami skład powinien tylko na tym zyskać.

Obecny skład

Martin „Wunder” Hansen
Marcin „Jankos” Jankowski
Rasmus „Caps” Winther
Martin „Rekkles” Larsson
Mihael „MikyX” Mehle
                                                                                                         
Fabian „GrabbZ” Lohmann (trener)

Przyszli

Odeszli

Sng „Nelson” Yi-Wei (trener strategiczny)

Fnatic

Tutaj to się działo! Najpierw mieliśmy plotki, potem więcej plotek, aż w końcu oficjalne ich potwierdzenie i dodatkowe dramy. Nie nad nimi będziemy jednak rozmyślać. Gabriël „Bwipo” Rau na pozycji leśnika i Adam „Adam” Maanane na górnej alejce. To ostateczne zmiany, jakie wprowadzili Pomarańczowo-Czarni w tym mid-seasonie. Na początku byłem sceptyczny, jeśli chodzi o roleswap Belga. Zwłaszcza z powodu kalibru gracza, jakiego będzie zastępować. Jednak sam Selfmade już zauważył, że górna linia nigdy nie była tak naprawdę żywiołem Bwipo. To zawodnik wybuchowy, nieobliczalny i niesamowicie kreatywny. Postawienie takiego gracza na górnej alei to trochę marnotrawstwo jego potencjału. Jestem – tak jak pewnie wszyscy – szalenie ciekawy, co z tego nowego wcielenia wyniknie.

Mam też wielką nadzieję, że ogromny szum wokół Fnatic nie wpłynie na występy Adama, który jest wciąż bardzo młody. Spoczywać będzie na nim wielka presja ze względu na markę i kontrowersyjne roszady. Dodatkowo będzie to jego debiutancki sezon. Nie będzie miał lekko, ale w La Ligue Française i European Masters pokazały, że jest zdolną bestią.

Obecny skład

Adam „Adam” Maanane
Gabriël „Bwipo” Rau
Yasin „Nisqy” Dinçer
Elias „Upset” Lipp
Zdravets „Hylissang” Galabov
                                                                                                         
Jakob „YamatoCannon” Mebdi (trener)

Przyszli

Odeszli

Adam „Adam” Maanane Karmine Corp Oskar „Selfmade” Boderek Team Vitality

SK Gaming

Przechodzimy do kolejnego składu, który podczas przerwy pomiędzy splitami stwierdził, że role w League of Legends to tylko konstrukt społeczny. Jestem w stanie usprawiedliwić sobie roleswap Bwipo ze względu na jego styl gry i osobowość, ale te zmiany są co najmniej ryzykowne. Spróbujmy to prześledzić jeszcze raz. Erik „Treatz” Wessén ze wspierającego SK Gaming stanie się teraz leśnikiem. Jesse „Jesiz” Le (tak, ten Jesiz z Illuminar Gaming) z pozycji trenera wchodzi na rolę supporta. Co w takim razie z Kristianem „TynXem” Østergaardem? Zostanie zmiennikiem. Wszystko przez to, że dżungler miał podobno problemy z komunikacją z Ersinem „Blue” Görenem. Ciekawe są to roszady, trzeba przyznać. Nie zdziwię się jednak, jeśli zobaczymy kolejne w trakcie splitu.

Obecny skład

Janik „Jenax” Bartels
Erik „Treatz” Wessén
Ersin „Blue” Gören
Jean „Jezu” Massol
Jesse „Jesiz” Le
                                                                                                         
Thomas „Tom” Diakun (trener)

Przyszli

Odeszli

Kristian „TynX” Østergaard rezerwowy

Team Vitality

Team Vitality to nowi złoczyńcy, tak przynajmniej oragnizacja reklamuje swój skład. Po spojrzeniu na ten zestaw trudno się nie zgodzić, pełno tutaj ekspresyjnych i bezkompromisowych charakterów. Pszczoły rozszalały się podczas okna transferowego i zgarnęły LIDERA, Selfmade’a oraz Enzo „SLT” Gonzaleza. Ten duet na środku i w lesie budzi wiele emocji. Pierwsza z nich to ekscytacja, zwłaszcza ze strony polskiego widza. Połączenie Selfmade i LIDERA to crossover, o który nikt nawet nie śmiał prosić. A jednak, oto i on. Z pewnością będziemy mogli zobaczyć wiele wybuchowych akcji i niesamowitych zagrań ze strony nowego Vitality. Martwi jednak kumulacja temperamentów w tym składzie. Gracze jednak już w tym momencie uspokajają i twierdzą, że nie dojdzie między nimi do żadnych przepychanek. Ja im wierzę. Chcę wierzyć.

Mathias „Szygenda” Jensen oraz Duncan „Skeanz” Marquet zostali przeniesieni do akademii organizacji. Aljoša „Milica” Kovandžić pożegnał się z formacją i na razie nie wiadomo, gdzie zobaczymy go latem. Nie można też zapominać o awansie innego Polaka w tej drużynie. Mateusz „Tasz” Borkowski został promowany z akademii na stanowisko trenera głównego tej formacji.

Obecny skład

Enzo „SLT” Gonzalez
Oskar „Selfmade” Boderek
Adam „LIDER” Ilyasov
Juš „Crownshot” Marušič
Labros „Labrov” Papoutsakis
                                                                                                         
Mateusz „Tasz” Borkowski (trener)

Przyszli

Odeszli

Oskar „Selfmade” Boderek Fnatic Aljoša „Milica” Kovandžić
Adam „LIDER” Ilyasov mousesports  
Enzo „SLT” Gonzalez BIG  
Mateusz „Tasz” Borkowski (trener) Vitality.Bee  

Misfits Gaming

Jakie zmiany natomiast zaszły w obozie Misfits? Całkiem interesujące. Zacznijmy od najlepszej wiadomości – na pokładzie Królików znalazł się Kamil „Hajima” Żmudzki, który będzie pełnił rolę analityka. Oprócz tego w sztabie szkoleniowym zobaczymy też Josipa „Chaosdada” Sokolicia (analityk) i Owena „Professor108” Blake’a (performance coach). Adrian „Hatchy” Widera nie będzie już głównym trenerem Misfits, lecz dyrektorem sportowym. I, chociaż te roszady dotyczą głównie sztabu szkoleniowego, dobrze widzieć takie ruchy. Ekipa Kaspra „Kobbego” Kobberupa trochę rozczarowała, nie kwalifikując się do play-offów wiosną. Miejmy nadzieję, że po tych wzmocnieniach będzie w stanie walczyć o najwyższe lokaty w tabeli.

Misfits

Obecny skład

Shin „HiRiT” Tae-min
Iván  „Razork” Díaz
Vincent „Vetheo” Berrié
Kasper „Kobbe” Kobberup
Oskar „Vander” Bogdan
                                                                                                         
Alexander „Candyfloss” Cartwright (trener)

Przyszli

Odeszli

Kamil „Hajima” Żmudzki (analityk) Petr „denyk” Haramach EXCEL
Alexander „Candyfloss” Cartwright (trener)
Josip „⁠Chaosdad” Sokolić (analityk)
Owen „⁠Professor108” Blake (performance coach)

EXCEL ESPORTS

Brytyjska organizacja podpadła polskiej społeczności. Pozbycie się Pawła „Czekolada” Szczepanika było szokującym posunięciem, ponieważ Polak nie odstawał swoimi występami od większości przeciwników w lidze. Mało tego, EXCEL robiło wszystko, by przyzwyczaić nas do widoku rodaka w tym składzie m.in. przez merch. No i niestety Czekolad musiał pożegnać się z formacją, a zamiast niego podpisano Erlenda „nukeducka” Holma. Twarz znajoma, bardzo szeroki wybór postaci (co podobno miało być dużym minusem u poprzedniego midlanera). Do składu dołączył też Petr „denyk” Haramach, co jest raczej mniej kontrowersyjnym ruchem niż ten na środku alei. Ekipa wygląda obiecująco, ale nie ukrywam, że nawet lepiej wyglądałaby z Bestią z Barczewa.

Obecny skład

Felix „Kryze” Hellström
Daniel „Dan” Hockley
Erlend „nukeduck” Holm
Patrik „Patrik” Jírů
Petr „denyk” Haramach
                                                                                                         
Joey „YoungBuck” Steltenpool (trener)

Przyszli

Odeszli

Erlend „nukeduck” Holm Astralis Paweł „Czekolad” Szczepanik mousesports
Petr „denyk” Haramach Misfits Misfits Gaming Tore „Tore” Eilertsen MAD Lions Madrid

FC Schalke 04 Esports

Niesamowite jest to, jak ta organizacja potrafi wyhodować talent i pozbyć się go w ciągu paru splitów. Felix „Abbedagge” Braun w końcu zaczął dorastać do swojej reputacji i dokonywać rzeczy niemożliwych. W momentach kluczowych zawsze był tam, gdzie go potrzebowano. Niestety już nie zobaczymy go w LEC, a jego miejsce zajmie Ilias „nuclearint” Bizriken. Dodatkowo Erberk „Gilius” Demir będzie rezerwowym, a zamiast niego w lesie zagra Thomas „Kirei” Yuen. Zmiany te są kontrowersyjne, ale dość uzasadnione. Holenderski leśnik zasługuje na szansę, tym bardziej że gwiazda drużyny odleciała do Północnej Ameryki. W połączeniu z młodym zawodnikiem na środku mogą wypracować miejsce w play-offach. Jeśli nie, to na ławce będzie siedzieć bilet do Miracle Runa.

Obecny skład

Sergen „Broken Blade” Çelik
Thomas „Kirei” Yuen
Ilias „NUCLEARINT” Bizriken
Matúš „Neon” Jakubčík
Dino „LIMIT” Tot
                                                                                                         
Dylan Falco (trener)

Przyszli

Odeszli

Ilias „NUCLEARINT” Bizriken FC Schalke 04 Evolution Felix „Abbedagge” Braun 100 Thieves
Thomas „Kirei” Yuen GamersOrigin Erberk „Gilius” Demir rezerwowy

Astralis

Astralis z pewnością dokonało jakichś ogromnych zmian w związku z tym, że zajęli przedostatnie miejsce w tabeli, prawda? Otóż nie. Jedyna zmiana to odejście nukeducka i przedłużenie kontraktu z Carlem „MagiFelixem” Boströmem. To oznacza, że zawodnik będzie teraz podstawowym graczem tej formacji na środkowej alei. Oprócz tego nic się nie zmieniło. I zapewne w tabeli też niewiele się zmieni dla tej organizacji, ponieważ reszta wyścigu przyłożyła się do przygotowań.

Obecny skład

Matti „WhiteKnight” Sormunen
Nikolay „Zanzarah” Akatov
Carl „MagiFelix” Boström
Jesper „Jeskla” Strömberg
Hampus „promisq” Abrahamsson
                                                                                                         
Baltat „AoD” Alin-Ciprian (trener)

Przyszli

Odeszli

Erlend „nukeduck” Holm EXCEL

LEC startuje już w ten weekend 11 czerwca. Spotkania wraz z polskim komentarzem oglądać można na kanałach Polsat Games w telewizji, na Twitchu oraz YouTube. Angielskojęzyczna transmisja będzie za to dostępna na kanale ligi, również na Twitchu oraz YouTube. Po więcej informacji dotyczących LEC 2021 Summer Split zapraszamy do naszej relacji tekstowej:

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

starxo i zeek zainaugurują drugą odsłonę LVP Rising Series w VALORANTA

Dziś rusza druga odsłona LVP Rising Series, co oznacza, że europejskie formacje VALORANTA ponownie będą miały okazję powalczyć o punkty kluczowe w kon...