Swego czasu był uważany za jeden z największych talentów na scenie Counter-Strike'a. W wieku zaledwie 18 lat wygrał Majora, przy okazji otrzymując podczas niego tytuł MVP. Dziś jednak Markus "Kjaerbye" Kjærbye niespodziewanie ogłosił zakończenie kariery.

Kariera nagle zakończona

23-letni dziś Duńczyk już dawno temu znalazł się na zakręcie swojej kariery. Ta na właściwe tory miała powrócić dzięki angażowi w FaZe Clanie, finalnie jednak Kjærbye po zaledwie pięciu miesiącach wylądował na ławce rezerwowych, na której pozostawał aż do teraz. Bynajmniej nie był jednak bezczynny – w międzyczasie stworzył wraz ze swoimi byłymi kolegami z North miks o nazwie HYENAS, wraz z którym rozpoczął nawet poszukiwania nowego pracodawcy. Co więcej, ekipa wzięła udział w niedawnym turnieju eliminacyjnym do Majora, Flashpoint Season 3, a ponadto regularnie rywalizowała w innych rozgrywkach. Dość powiedzieć, że jeszcze dziesięć dni temu Hieny z Kjærbyem w składzie podejmowały ENCE w play-offach Funspark ULTI 2021, przegrywając wówczas 0:2. Jak się okazuje, był to ostatni mecz w karierze złotego dziecka duńskiej sceny CS:GO.

Strzelec ze Skandynawii postanowił bowiem zakończyć karierę, o czym poinformował w opublikowanym przez siebie wpisie:

Przyszedł czas, bym pożegnał się z rolą profesjonalnego gracza Counter-Strike'a. Piszę to z ciężkim sercem, ale obecnie nie czuję już głodu zwycięstw i determinacji, które są potrzebne, by móc rywalizować na najwyższym poziomie. Przez ostatnie 10 lat ta gra stanowiła ogromną część mojego życia, ale czuję, że to moment, w którym powinienem rozejrzeć się za nowymi możliwościami. Moja przyszłość może dotyczyć samej gry, ale równie dobrze tego, co poza nią. Czas pokaże.

To była niesamowita podróż, która dała mi więcej niż mogłem się spodziewać, gdy zaczynałem grać w gry. Nawet dziś spora część tej przygody wydaje się nierealna. Jak w każdej karierze, także i w mojej było wiele wzlotów i upadków – wszystkie one uczyniły mnie silniejszym i ostatecznie na wiele sposobów uczyniły mnie one tym, kim jestem dziś.

Chciałbym podziękować organizacjom, które mnie zaangażowały i we mnie uwierzyły. Dziękuję wszystkim kolegom, z którymi podróżowałem po całym świecie – to była ogromna frajda. Wielkie podziękowania kieruję też do moich fanów, rodziny i przyjaciół, którzy wspierali mnie zarówno w dobrych, jak i w złych czasach.

Dziękuję wam za wszystko!

Nastoletni zwycięzca Majora

Kjaerbye w trakcie siedmiu lat profesjonalnej kariery w Counter-Strike'u miał okazję reprezentować wiele uznanych ekip. Na swoim koncie ma występy m.in. w Copenhagen Wolves, Teamie Dignitas, North oraz FaZe Clanie. Największe sukcesy świętował jednak jako gracz Astralis, wraz z którym zatriumfował podczas ELEAGUE Major Atlanta 2017, otrzymując wówczas z rąk ekspertów serwisu HLTV tytuł MVP całego turnieju. Co ciekawe, nigdy późnej nie zapracował sobie już na podobne indywidualne wyróżnienie, ale i tak dołożył do swojej gabloty wiele drużynowych sukcesów. Ponadto dwukrotnie znajdował się na liście najlepszych zawodników świata – w 2016 roku umieszczono go na 16. miejscu, zaś w 2017 roku na miejscu 15.