1 marca 2020 – to właśnie wtedy odbył się wielki finał Intel Extreme Masters Katowice 2020. Tego dnia po raz ostatni mieliśmy okazję, by oglądać zmagania najlepszych drużyn CS:GO w formie lanowej. Potem przyszła pandemia, a cała rywalizacja przeniosła się do internetu. Od tego czasu minęło szesaście długich miesięcy, ale wreszcie oczekiwanie dobiegły końca – wielki Counter-Strike wraca na lana! Co prawda na razie bez kibiców, ale i tak już teraz możemy okrzyknąć IEM Cologne 2021 wielkim świętem. Właśnie, IEM. Po wielu latach organizowana w Niemczech impreza porzuci bowiem dobrze znany szyld ESL One, ale bynajmniej nie ujmuje jej to prestiżowi. Wszak do gry przystąpi cała światowa czołówka. Jedni spróbują przełożyć wyniki online na offline, inni natomiast spróbują wyniki z sieci znacznie poprawić, wszyscy jednak ramię w ramię walczyć będą o łączną pulę nagród wynoszącą aż milion dolarów!



IEM Cologne 2021 – podstawowe informacje

Nazwa Intel Extreme Masters Cologne 2021
Data 6 – 18 lipca 2021
Miejsce Kolonia, Niemcy
Gra CS:GO
Liczba uczestników 24
Pula nagród 1 000 000 $
System faza play-in: drabinka podwójnej eliminacji
faza grupowa: dwie grupy GSL
faza pucharowa: drabinka pojedynczej eliminacji

Uczestnicy


Turniej główny

Astralis

FURIA Esports

G2 Esports

Gambit Esports

dupreeh yuurih JaCkz nafany
Xyp9x arT AmaNEk sh1ro
gla1ve VINI nexa interz
Magisk KSCERATO huNter- Ax1Le
Bubzkji honda NiKo Hobbit
zonic (trener) guerri (trener) maLeK (trener) groove (trener)

Heroic

Team Liquid

Natus Vincere

Virtus.pro

stavn EliGE s1mple buster
cadiaN NAF electronic qikert
TeSeS Stewie2K Boombl4 Jame
refrezh Grim Perfecto SANJI
sjuush FalleN B1T YEKINDAR
robl (trener) adreN (trener) B1ad3 (trener) dastan (trener)

Faza play-in

Bad News Bears

BIG

Complexity Gaming

Evil Geniuses

ptr tabseN blameF Brehze
Jonji tiziaN RUSH CeRq
Swisher XANTARES k0nfig stanislaw
Spongey syrsoN poizon oBo
Shakezullah k1to jks MICHU
madcow (trener) DuDe (trener) keita (trener) daps (trener)

FaZe Clan

LDLC OL

MIBR

mousesports

rain SIXER chelo ropz
broky hAdji yel frozen
Twistzz Lambert shz Bymas
karrigan Maka boltz acoR
olofmeister Keoz exit dexter
RobbaN (trener) Ozstrik3r (trener) nak (trener) mithR (trener)

Ninjas in Pyjamas

OG

Team One

Renegades

REZ Aleksib Maluk3 malta
Plopski valde prt Sico
hampus mantuu pesadelo INS
dev1ce niko malbsMd Hatz
LNZ flameZ xns aliStair
THREAT (trener) ruggah (trener) righi (trener) Kingfisher (trener)

Team Spirit

Sprout

ViCi Gaming

Team Vitality

sdy Spiidi zhokiNg apEX
chopper faveN aumaN RpK
mir denis advent ZywOo
magixx kressy kaze shox
degster slaxz- JamYoung misutaaa
Certus (trener) enkay J (trener) k4Mi (trener) XTQZZZ (trener)

Harmonogram

Podczas IEM Cologne zobaczymy format, jaki znać możemy już z katowickiego IEM-a. To oznacza, że zmagania rozpoczną się od trwającej dwa dni fazy play-in – podczas niej szesnaście formacji walczyć będzie w drabince podwójnej eliminacji o osiem biletów na główną część zawodów. Ta potrwa trzy dni i toczyć się będzie z podziałem na dwie grupy, w których również wykorzystana zostanie drabinka podwójnej eliminacji. Ostatecznie awans do play-offów uzyska sześć drużyn, z tym że najlepsza dwójka dostanie się od razu do półfinału, podczas gdy pozostałe cztery ekipy zmierzą się ze sobą w ćwierćfinałach. Zwieńczeniem wszystkiego będzie zaś zaplanowany na 18 lipca wielki finał IEM Cologne 2021. W tym miejscu warto wspomnieć, że niemal wszystkie mecze rozegrane zostaną w systemie BO3 – wyjątkami będą inauguracyjne potyczki play-inów, które odbędą się w systemie BO1, oraz pojedynek finałowy, w którego trakcie możemy zobaczyć nawet do pięciu map.

6 lipca
12:00 Ninjas in Pyjamas vs LDLC OL BO1
12:00 Bad News Bears vs mousesports BO1
12:00 Team Spirit vs MIBR BO1
13:30 Renegades vs Team Vitality BO1
13:40 OG vs Team One BO1
13:40 Sprout vs BIG BO1
15:00 Evil Geniuses vs FaZe Clan BO1
15:20 Complexity Gaming vs ViCi Gaming BO1
16:30 2. runda drabinki wygranych BO3
17:00 2. runda drabinki wygranych BO3
17:00 1. runda drabinki przegranych BO3
19:45 1. runda drabinki przegranych BO3
20:25 2. runda drabinki wygranych BO3
20:25 2. runda drabinki wygranych BO3
7 lipca
13:30 1. runda drabinki przegranych BO3
13:30 1. runda drabinki przegranych BO3
16:45 2. runda drabinki przegranych BO3
16:45 2. runda drabinki przegranych BO3
20:00 2. runda drabinki przegranych BO3
20:00 2. runda drabinki przegranych BO3
8 lipca
13:30 Gambit Esports vs TBD BO3
13:30 Team Liquid vs TBD BO3
16:45 Virtus.pro vs TBD BO3
16:45 G2 Esports vs TBD BO3
20:00 Natus Vincere vs TBD BO3
20:00 FURIA Esports vs TBD BO3
9 lipca
13:30 Astralis vs TBD BO3
13:30 Heroic vs TBD BO3
16:45 2. runda drabinki wygranych grupy A BO3
16:45 1. runda drabinki przegranych grupy A BO3
20:00 2. runda drabinki wygranych grupy A BO3
20:00 1. runda drabinki przegranych grupy A BO3
10 lipca
13:30 1. runda drabinki przegranych grupy B BO3
13:30 1. runda drabinki przegranych grupy B BO3
16:45 2. runda drabinki wygranych grupy B BO3
16:45 2. runda drabinki przegranych grupy A BO3
20:00 2. runda drabinki wygranych grupy B BO3
20:00 2. runda drabinki przegranych grupy A BO3
11 lipca
13:30 2. runda drabinki przegranych grupy B BO3
13:30 2. runda drabinki przegranych grupy B BO3
16:45 3. runda drabinki wygranych grupy A BO3
16:45 3. runda drabinki przegranych grupy A BO3
20:00 3. runda drabinki wygranych grupy B BO3
20:00 3. runda drabinki przegranych grupy B BO3
16 lipca
16:00 pierwszy ćwierćfinał BO3
19:15 drugi ćwierćfinał BO3
17 lipca
16:00 pierwszy półfinał BO3
19:15 drugi półfinał BO3
18 lipca
16:00 finał BO5

Faworyci IEM Cologne 2021

G2 Esports Gambit Esports Natus Vincere

Listę potencjalnych faworytów zaczniemy od G2 Esports. Jeszcze do niedawna obecność międzynarodowego składu w tego typu przewidywaniach byłaby nie do pomyślenia, ale w tym roku wiele się w obozie G2 zmieniło i to paradoksalnie dopiero po odejściu jednej z gwiazd, Kenny'ego "kenny'egoS" Schruba. Miejsce Francuza w roli snajpera zajął pozyskany pod koniec ubiegłego roku Nikola "NiKo" Kovač i to okazało się strzałem w dziesiątkę. Bośniak w końcu wyraźnie odżył, a wraz z nim odżył również cały zespół, który ostatnie cztery imprezy kończył na najniższym stopniu podium. To ogromny progres względem poprzednich miesięcy, gdy skład zwykle ledwo wychodził z grupy, by odpaść zaraz po chwili, aczkolwiek przyszła teraz pora, by postawić kolejny krok i realnie powalczyć o tytuł mistrzowski.

Na drodze stanąć może mu jednak absolutny faworyt kolońskiego IEM-a, czyli Gambit Esports. Mowa tutaj przecież o zespole, który od kilku tygodni przewodzi rankingowi HLTV, a na dodatek wygrał w tym roku już cztery prestiżowe imprezy. Piątka z Europy Wschodniej wydaje się więc skazana na sukces, aczkolwiek w tej pięknej historii jest jedno "ale". Trzeba bowiem pamiętać, że wszystkie te sukcesy odniesione zostały w internecie i na dobrą sprawę trudno jednoznacznie przewidzieć, czy tak mimo wszystko młody skład, w którym tylko jeden gracz ma więcej niż 20 lat, będzie w stanie przełożyć swoją grę na lanowe warunki, w których nie ma przecież zbyt dużego doświadczenia.

O doświadczenie nie mają się za to co martwić fani Natus Vincere, bo tam tego nie brakuje. Pamiętajmy, że to właśnie NAVI wygrało ostatni jak dotychczas turniej offline, czyli IEM Katowice 2020. Niemniej od czasu tamtego sukcesu wiele się zmieniło – przede wszystkim zaangażowano zaledwie 18-letniego Valerija "B1TA" Vakhovskyiego, który zastąpił Egora "flamiego" Vasileva. Nie zmienił się za to Oleksandr "s1mple" Kostyliev. Ukrainiec nadal prezentuje wyborną formę i podczas nadchodzących zawodów będzie kluczowym elementem ekipy liczącej na udany powrót na lana. Wszak podopieczni ukraińskiej formacji przez lata znani byli właśnie z tego, że w lanowym otoczeniu radzą sobie zdecydowanie lepiej niż w sieci.

Drużyny warte uwagi

Astralis Evil Geniuses Ninjas in Pyjamas

Kiedyś o Astralis wspomnielibyśmy przy omawianiu kandydatów do tytułu, ale czasy się zmieniają i zmieniła się też sytuacja duńskiej piątki. Ta w ubiegłym roku popadła w poważny kryzys i w pewnym momencie straciła nawet dwa ważne ogniwa, które postanowiły wziąć czasową przerwę od rywalizacji. Co prawda potem zespół powrócił do zwyczajowego kształtu, jednak nie było już tej magii, którą Duńczycy zachwycali w przeszłości. Nawet bez niej jeszcze przez jakiś czas udawało się wygrywać, ale to już przeszłość. W tym roku podopieczni Danny'ego "zonica" Sørensena ani razu nie sięgnęli po mistrzowski tytuł, a sześć ostatnich imprez zakończyli poza strefą medalową. Wydaje się więc, że to ostatni dzwonek – w przypadku kolejnego rozczarowania zmiany będą konieczne.

Do zmian stosunkowo niedawno doszło za to w szeregach Evil Geniuses i od czasu ich przeprowadzenia zespół z Ameryki Północnej nie potrafi wrócić na właściwe tory. Co prawda nowe nabytki, Owen "oBo" Schlatter i Michał "MICHU" Müller, indywidualnie prezentują się nieźle, ale po całości zawodzi stara gwardia, przez co drużyna prezentuje się poniżej oczekiwań. Aczkolwiek niedawne IEM Summer, w którego trakcie EG pokonało Team Spirit i Heroic, dało pewien promyk nadziei, że w przyszłości będzie lepiej. Czy już teraz? Trudno powiedzieć – rozum podpowiada, że niekoniecznie, ale lepszej szansy na niespodziankę niż teraz, gdy wszyscy będą musieli na nowo przestawić się na lanowe realia, raczej nie będzie.

Od Astralis zaczęliśmy i na Astralis poniekąd zakończymy, bo to właśnie z tej drużyny do Ninjas in Pyjamas trafił Nicolai "dev1ce" Reedtz. Przenosiny Duńczyka były sporym zaskoczeniem i ogromnym wydarzeniem, ale też dały powody, by wierzyć, że NIP w końcu nawiąże do swojego dziedzictwa i na powrót stanie się liczącym graczem. Ową wiarę wzmogło jeszcze wicemistrzostwo Flashpoint Season 3, które, chociaż zdobyte w kontrowersyjnych okolicznościach z uwagi na zamieszanie z meczem z Anonymo Esports, pod względem sportowym było w pełni zasłużone. Problem w tym, że Skandynawowie nie poszli za ciosem i na kolejnych imprezach wypadli już nieco gorzej. Jaki NIP zobaczymy więc tym razem?

Zawodnicy warci obserwowania

fot. ESL
fot. ESL
fot. ESL
dev1ce
Nicolai Reedtz
mantuu
Mateusz Wilczewski
sh1ro
Dmitry Sokolov

Gdy dev1ce zamieniał Astralis na Ninjas in Pyjamas, nie było pewne, jak szybko zaadaptuje się on do zupełnie nowych realiów. Z jednej strony konieczność zmiany języka komunikacji, z drugiej inne otoczenie. Szybko okazało się jednak, że jeżeli ktoś jest dobry, to może grać świetnie wszędzie. 25-latek stał się główną postacią zespołu i chociaż nie prezentuje jeszcze formy, którą znamy z jego poprzedniej drużyny, to jest na najlepszej drodze, by do niej powrócić i odnaleźć dawnego siebie. Lan w Niemczech wydaje się zresztą idealnym miejscem, by Reedtz odzyskał radość, którą zatracił po wielu latach gry w jednej formacji. Na coś takiego z pewnością liczą fani NIP-u, którzy skrycie marzą o tym, by po siedmiu latach odzyskać mistrzowski tytuł kolońskiego turnieju. Co prawda takie rozstrzygnięcie byłoby naprawdę sporą niespodzianką, ale jeżeli ktoś miałby do takiego zaskakującego rozstrzygnięcia doprowadzić, to właśnie dev1ce.

Wielkie nadzieje wiązane są również z występem Mateusza "mantuu" Wilczewskiego. Polak przychodził do OG jako gracz nieznany szerszemu gronu kibiców, ale dziś, nieco ponad półtora roku później, jest jednym z najważniejszych ogniw zespołu. Widać to było zdecydowanie podczas Flashpointa – tam 23-latek pojawił się w nie najlepszej formie, czego efektem było ogólne pogorszenie postawy całego składu i w efekcie szybka jego eliminacja. Z kolei na IEM Summer nasz rodak wyglądał już wyśmienicie i w ogromnym stopniu przyczynił się do zdobycia wicemistrzostwa. Zatem mocny mantuu to mocne OG, które, chociaż obecne na scenie jest już od kilkunastu miesięcy, to dotychczas nie miało zbyt wielu okazji, by zaprezentować się nam na żywo. Tym bardziej więc międzynarodowy skład będzie chciał przedłużyć dobrą passę z poprzedniego IEM-a i znowu powalczyć o czołowe miejsca m.in. za sprawą swojego snajpera.

Bez wątpienia wart obserwowania będzie również Dmitry "sh1ro" Sokolov. Mimo zaledwie 19-lat Rosjanin zdążył już zdobyć przyznawany przez serwis HLTV medal dla MVP, którym nagrodzono go za występ podczas IEM Katowice. I bynajmniej nie był to jedyny udany turniej w wykonaniu nastolatka z Europy Wschodniej, bo ten jest niezaprzeczalną gwiazdą Gambit Esports. O skali jego talentu mówiono już od dawna, ale dopiero pod koniec ubiegłego roku zyskał on szansę, by regularnie rywalizować z najlepszymi i świetnie sobie w tych warunkach poradził. Teraz jednak przed nim i jego kolegami kolejne wyzwanie, czyli próba przełożenia formy z online'u na offline. IEM Cologne wyjaśni nam, czy sh1ro jest jednym z tych, którzy błyszczą tylko w internecie, czy też młody Rosjanin udowodni, że nie ma dla niego znaczenia forma rywalizacji, bo stać go na dobrą grę w każdych warunkach, w jakich przyjdzie mu grać.

Poprzednie finały

17 sierpnia 2014

Ninjas in Pyjamas 2 : 1 Fnatic
Cobblestone 16:11 Cache 8:16 Inferno 16:13

23 sierpnia 2015

Fnatic 2 : 0 Team EnVyUs
Dust2 19:15 Cobblestone 16:7  Inferno 

10 lipca 2016

SK Gaming 2 : 0 Team Liquid
Train 16:7 Cobblestone 16:6  Nuke 

9 lipca 2017

SK Gaming 3 : 0 Cloud9
Cobblestone 16:9 Train 16:12 Inferno 16:14
 Mirage   Cache 

8 lipca 2018

Natus Vincere 3 : 1 BIG
Overpass 16:10 Dust2 11:16 Train 16:10
Inferno 16:8  Nuke 

7 lipca 2019

Team Liquid 3 : 1 Team Vitality
Overpass 16:6 Dust2 17:19 Inferno 16:10
Mirage 16:8  Vertigo 

Stream z IEM Cologne 2021

Twitch ESL.TV Polska ESL.TV