STS
Zamulek, foldy sheet Ultraliga
fot. Illuminar Gaming

Wielka obrona IHG, ostatni zryw KNF i wygrana przez… porażkę? Co skrywa foldy sheet Ultraligi?

Nadszedł czas, który lubią szczególnie pasjonaci wyliczeń i foldy sheetów. Sześć tygodni fazy zasadniczej Ultraligi za nami, a więc to idealny moment, by przygotować „składany arkusz” i określić szanse drużyn na poszczególne lokaty. Aczkolwiek tym razem wyliczenia, choć jeszcze obszerniejsze ze względu na pojawienie się Punktów Sezonowych, nie grają głównej roli. Dlaczego, o tym później, […]

Nadszedł czas, który lubią szczególnie pasjonaci wyliczeń i foldy sheetów. Sześć tygodni fazy zasadniczej Ultraligi za nami, a więc to idealny moment, by przygotować „składany arkusz” i określić szanse drużyn na poszczególne lokaty. Aczkolwiek tym razem wyliczenia, choć jeszcze obszerniejsze ze względu na pojawienie się Punktów Sezonowych, nie grają głównej roli. Dlaczego, o tym później, ale spokojnie – cyfr też nie zabraknie. Dziś poznacie (czysto teoretyczne oczywiście) prawdopodobieństwo każdego z uczestników Ultraligi na zajęcie poszczególnych lokat, a co za tym idzie – na miejsce w play-offach lub od razu rozstawienie w kolejnym etapie.

Wyłączeni z kalkulacji

Jest kilka kwestii, których możemy być już absolutnie pewni przed startem ostatniego tygodnia rozgrywek. Zaczynając od samego szczytu tabeli, mamy drużynę, której ostateczna pozycja w rankingu jest już przesądzona. AGO ROGUE, bo o tym zespole mowa, nie spadnie już z fotelu lidera niezależnie od wyników meczów siódmego tygodnia. Aczkolwiek chyba nikt nie jest szczególnie zaskoczony, że to właśnie akademia Łotrzyków będzie na szczycie fazy zasadniczej. Warto nadmienić, że to (już lub dopiero – wedle uznania) drugi raz w historii Ultraligi, kiedy lider etapu ligowego jest znany w stu procentach jeszcze przed startem ostatniej kolejki. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce w sezonie drugim, kiedy to Rogue Esports Club po sześciu rundach miało aż cztery wygrane więcej niż drugie w tabeli devils.one i PRIDE. Oj, zmieniło się od tego czasu sporo.

Oprócz AGO ROGUE pewnym jest też, że Team ESCA Gaming zagra w play-offach, mało tego – w ich górnej drabince. W teorii może się jeszcze pożegnać z fotelem wicelidera, ale, pomijając już znikome szanse na wystąpienie takiego scenariusza, w kontekście rozstawienia w drabince pucharowej i tak niewiele to zmienia. W play-offach zobaczymy również Illuminar Gaming, które nie zostanie wyprzedzone przez Komil & Friends, ale ma czego bronić. Zespół Bartłomieja „VoVa” Ryla może jeszcze spaść na czwartą lub piątą lokatę i tym samym stracić margines błędu w meczach BO5.

Trzy kolejne formacje w klasyfikacji mają jeszcze więcej do stracenia, bo ważą się ich losy w play-offach. Absolutnie nic ani do stracenia, ani do zyskania, nie ma natomiast Gentlemen’s Gaming – Dżentelmeni na pewno będą walczyli o utrzymanie. Z kolei niżej usytuowane devils.one paradoksalnie ma większą stawkę do zgarnięcia, bo jeszcze może uniknąć przymusu gry w barażach. I to uniknąć w iście kuriozalny sposób, bo… przegrywając. Więcej o tym opowiem później, na razie rozpatrzmy szanse każdej z drużyn na poszczególne lokaty.

ESCA tu, ESCA tam, ESCE srebrny medal dam

Podczas analizy wszelakich szans i prawdopodobieństw będziemy szli od szczytu tabeli w dół. A w zasadzie nie od samego szczytu, bo tam, jak już wspomniałem, sytuacja jest już rozstrzygnięta – fotel lidera dla AGO ROGUE na sto procent. Tak więc sprintem przechodzimy do Teamu ESCA Gaming, który może się jeszcze pożegnać z drugą lokatą. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, bo aby tak się stało, TEG będzie musiał przegrać oba swoje mecze, Illuminar Gaming pokonać AGO ROGUE, a do tego jeszcze ponieść porażkę z IHG w dogrywce. Innymi słowy, jakakolwiek wygrana ESCA lub porażka Illuminar będzie oznaczała utrzymanie TEG na drugiej pozycji.

Szanse Teamu ESCA Gaming na poszczególne lokaty i na rozstawienie w play-offach lub udział barażach:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
0% 93,75% 6,25% 0% 0% 0% 0% 0%
UB R2 UB R1 LB S7 UL Baraże
0% 100% 0% 100% 0%
UB R2 – druga runda górnej drabinki play-offów (tylko dla #1 fazy zasadniczej)
UB R1 – pierwsza runda górnej drabinki play-offów (dla #2 i #3 fazy zasadniczej)
LB – dolna drabinka play-offów (dla #4 i #5 fazy zasadniczej)
S7 UL – pewne miejsce w kolejnym sezonie Ultraligi (wystarczająca liczba Punktów Sezonowych)
Baraże – przymus gry w Turnieju Promocyjnym o miejsce w 7. sezonie Ultraligi

Klątwa może i wróci, ale play-offy są. Tylko w której drabince?

Od sezonu pierwszego Ultraligi na pięć faz zasadniczych trzy kończyły się wynikiem 7-7 dla Illuminar Gaming, stanowiąc przez pewien czas swego rodzaju klątwę IHG. Choć udało się jej pozbyć w minionym sezonie mistrzostw Polski, to niewykluczone, że znów Illuminar będzie musiało się z nią borykać. Aktualnie ma co prawda wynik 7-5, ale przed nim dwaj wymagający rywale – we wtorek IHG zmierzy się z Teamem ESCA Gaming, zaś w środę podejmie AGO ROGUE. Sama „klątwa” to rzecz jasna bardziej swoisty mem – bardziej groźna jest natomiast wizja spadnięcia na czwartą lub piątą lokatę. Bo choć obecnie szanse na rozpoczęcie play-offów w górnej drabince wynoszą niewiele ponad dwie trzecie, to przy założeniu, że IHG przegra oba mecze, spadną one do niespełna dwudziestu procent. A przecież K1CK i PDW mają przed sobą mecze m.in. z devils.one, gdzie strata punktów raczej nie wchodzi w grę.

Szanse Illuminar Gaming na poszczególne lokaty i na rozstawienie w play-offach lub udział barażach:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
0% 6,25% 60,94% 28,13% 4,69% 0% 0% 0%
UB R2 UB R1 LB S7 UL Baraże
0% 67,19% 32,81% 100% 0%
UB R2 – druga runda górnej drabinki play-offów (tylko dla #1 fazy zasadniczej)
UB R1 – pierwsza runda górnej drabinki play-offów (dla #2 i #3 fazy zasadniczej)
LB – dolna drabinka play-offów (dla #4 i #5 fazy zasadniczej)
S7 UL – pewne miejsce w kolejnym sezonie Ultraligi (wystarczająca liczba Punktów Sezonowych)
Baraże – przymus gry w Turnieju Promocyjnym o miejsce w 7. sezonie Ultraligi

Wjazd z kopa, czy Przytulna Drabinka Wygranych?

Jedną z drużyn, która potencjalnie może zagrozić Illuminar Gaming w walce o górną drabinkę, jest K1CK. Zespół Łukasza „Puki Style’a” Zygmunciaka obecnie ma co prawda jeden punkt straty do IHG, ale patrząc na harmonogram obu drużyn, szykuje nam się remis w tabeli. Dorzucając do tego 1-1 w meczach bezpośrednich, wizja dogrywki jest jak najbardziej realna. Pytanie tylko, czy dogrywki o trzecie miejsce, czy też dopiero czwarte.

W końcu swoje pazurki na górną drabinkę ostrzy też PDW, a zespół Olimpii „komedyji” Cichosz ma przed sobą bez dwóch zdań najłatwiejszych oponentów. Ba, nawet zakładając, że przegra jeden z nadchodzących meczów albo w jakikolwiek inny sposób dojdzie do potrójnej dogrywki pomiędzy PDW, IHG i K1CK – w niej z automatu najlepszą pozycję otrzyma PDW dzięki bezpośredniej wygranej w obu meczach z K1CK. W beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu, bo PDW przy obu przegranych meczach może jeszcze wypaść z play-offów i to bez jakiejkolwiek dogrywki. Pod tym względem K1CK jest w znacznie lepszej sytuacji – choć prawdopodobieństwo pozostania w play-offach nie jest jeszcze stuprocentowe, to jedyną drogą wylotową z czołowej piątki jest potrójna dogrywka, więc tu margines błędu jest znacznie większy.

Szanse K1CK na poszczególne lokaty i na rozstawienie w play-offach lub udział barażach:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
0% 0% 10,94% 24,48% 63,54% 1,04% 0% 0%
UB R2 UB R1 LB S7 UL Baraże
0% 10,94% 88,02% 100% 0%

Szanse PDW na poszczególne lokaty i na rozstawienie w play-offach lub udział barażach:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
0% 0% 21,88% 46,35% 21,35% 10,42% 0% 0%
UB R2 UB R1 LB S7 UL Baraże
0% 21,88% 67,71% 100% 0%
UB R2 – druga runda górnej drabinki play-offów (tylko dla #1 fazy zasadniczej)
UB R1 – pierwsza runda górnej drabinki play-offów (dla #2 i #3 fazy zasadniczej)
LB – dolna drabinka play-offów (dla #4 i #5 fazy zasadniczej)
S7 UL – pewne miejsce w kolejnym sezonie Ultraligi (wystarczająca liczba Punktów Sezonowych)
Baraże – przymus gry w Turnieju Promocyjnym o miejsce w 7. sezonie Ultraligi

Oszukać przeznaczenie

Gdzie trzech się bije, tam czwarty korzysta? Podczas gdy PDW i K1CK szykują się do gorącej walki o wypchnięcie Illuminar z górnej drabinki, same muszą się mieć na baczności, bo ich miejsce w play-offach jeszcze nie jest pewne. Co prawda devils.one ani Gentlemen’s Gaming nie stanowią już zagrożenia, ale matematyczne szanse zachowują Komil & Friends. Czy drużynie tej uda się zakwalifikować do play-offów, ucierając nosa wszystkim, którzy skreślili ten zespół jeszcze w styczniu? Tego na razie nie wiadomo, ale możemy sprawdzić prawdopodobieństwo, z jakim do sensacji – bo raczej tak powinniśmy rozpatrywać miejsce KNF w fazie pucharowej – dojdzie.

W telegraficznym skrócie: szanse są… i to w zasadzie tyle pozytywów. Różnica dwóch punktów między KNF a czołową piątką oznacza, że nawet komplet wygranych w nadchodzącym tygodniu nie gwarantuje Pokerzystom miejsca w kolejnym etapie. Do tego PDW musi przegrać z devils.one, co wydaje się trudne do wyobrażenia. Jeśli jednak faktycznie PDW przegra oba swoje mecze, a KNF wygra oba, to KNF będzie już jedną nogą w play-offach. Sytuację PDW może jeszcze uratować K1CK, które, jeśli przegra oba swoje mecze, zrówna się z Komil & Friends oraz z PDW, serwując nam potrójną dogrywkę. Ale jeśli wygra choć jedno starcie, to KNF wyprzedzi PDW na mocy wygranych w obu bezpośrednich meczach.

„But wait, there’s more!”. Komil & Friends walczą nie tylko o same play-offy, ale też o uniknięcie gry w barażach. O to jednak będzie szczególnie trudno, bo do tego nie wystarczy nawet sama kwalifikacja do fazy pucharowej. A jest to absolutne minimum – jeśli zmagania KNF zakończy w fazie zasadniczej, gra w barażach. Jeśli zakwalifikuje się do play-offów, ale wygra tylko jedno spotkanie, też może trafić do Turnieju Promocyjnego, o ile w samą porę od dna odbije się devils.one. Ale Diabły nawet nie muszą się przesadnie starać, aby uniknąć baraży. Przechodzimy powoli do wspomnianego wcześniej kuriozum, ale wcześniej szybki rzut oka na sytuację Komil & Friends.

Szanse Komil and Friends na poszczególne lokaty i na rozstawienie w play-offach lub udział barażach:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
0% 0% 0% 1,04% 10,42% 63,02% 22,92% 2,60%
UB R2 UB R1 LB S7 UL Baraże
0% 0% 11,46% 8,53% 91,47%
UB R2 – druga runda górnej drabinki play-offów (tylko dla #1 fazy zasadniczej)
UB R1 – pierwsza runda górnej drabinki play-offów (dla #2 i #3 fazy zasadniczej)
LB – dolna drabinka play-offów (dla #4 i #5 fazy zasadniczej)
S7 UL – pewne miejsce w kolejnym sezonie Ultraligi (wystarczająca liczba Punktów Sezonowych)
Baraże – przymus gry w Turnieju Promocyjnym o miejsce w 7. sezonie Ultraligi

Paradoks Diabłów

W kwestii Gentlemen’s Gaming wszystko jest już jasne – nie tylko nie zobaczymy tej drużyny w play-offach, ale ponadto Dżentelmeni na pewno będą walczyli o utrzymanie w Ultralidze. Czas już więc przejść do chyba najciekawszej kwestii, jaką udało mi się odczytać podczas budowania foldy sheeta (™). Przechodząc do sedna: devils.one nie ma już szans na awans do fazy pucharowej, lecz walczy o uniknięcie baraży. I choć teraz już te szanse są dość wysokie (ponad 90-procentowe), to może zwiększyć je do stu, przegrywając z PDW.

Jak to działa? Jeśli czytaliście wcześniej uważnie, może już sami do tego doszliście. Fakty są takie – miejsca w barażach są dwa, jedno na pewno wędruje do GGM, o uniknięcie drugiego walczą KNF i DV1. Aby ekipa Komila uniknęła baraży, musi awansować do play-offów. Do play-offów awansuje tylko, jeśli PDW przegra oba swoje mecze. A jednym z rywali PDW będzie… devils.one. Tak więc jeżeli DV1 przegra w tym meczu, KNF nie da rady wyprzedzić PDW i tym samym pożegna się z play-offami, a razem z nimi szansą na uniknięcie baraży. Prościej – devils.one przegrywa z PDW, a więc Komile nie grają w play-offach, a więc grają w barażach, a więc DV1 w nich nie gra. Pomijając dwa środkowe przejścia otrzymujemy: DV1 przegrywa z PDW = DV1 nie gra w barażach i ma pewne miejsce w kolejnym sezonie.

No dobrze, ale jak to działa dokładnie? Tutaj trzeba zerknąć na Punkty Sezonowe. Aktualnie DV1 ma ich 45, KNF – tylko 10. Najmniej Diabły powiększą swój dorobek o 10, co daje im łącznie 55 na koniec fazy zasadniczej. Aby osiągnąć ten sam pułap, Pokerzyści muszą zgarnąć też 45 punktów, a taka liczba jest możliwa do zgarnięcia tylko jeśli KNF awansuje do fazy pucharowej. Ba, jeśli devils.one rzutem na taśmę odbije się od dna i powędruje na siódmą lokatę, będzie tych punktów miało 65, a wtedy KNF będzie musiało wygrać co najmniej jeden mecz w play-offach, aby też powiększyć swoje konto o kolejnych 10 oczek. Jeśli natomiast do fazy pucharowej KNF nie awansuje w ogóle, zakończy cały rok rozgrywek z jedynie 40 punktami. To mniej niż devils.one ma obecnie, co plasuje KNF niżej w rankingu.

Jeśli dalej nie rozumiecie, jak to wszystko działa, być może z pomocą przyjdzie wam foldy sheet, który znajduje się na końcu tego artykułu i do którego przejdziemy już za moment. Na razie ostatni wgląd w szanse danej drużyny, czyli w tym przypadku devils.one.

Szanse devils.one na poszczególne lokaty i na rozstawienie w play-offach lub udział barażach:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
0% 0% 0% 0% 0% 1,04% 19,79% 79,17%
UB R2 UB R1 LB S7 UL Baraże
0% 0% 0% 91,47% 8,53%
UB R2 – druga runda górnej drabinki play-offów (tylko dla #1 fazy zasadniczej)
UB R1 – pierwsza runda górnej drabinki play-offów (dla #2 i #3 fazy zasadniczej)
LB – dolna drabinka play-offów (dla #4 i #5 fazy zasadniczej)
S7 UL – pewne miejsce w kolejnym sezonie Ultraligi (wystarczająca liczba Punktów Sezonowych)
Baraże – przymus gry w Turnieju Promocyjnym o miejsce w 7. sezonie Ultraligi

Behold the foldy sheet (™)!

Przy cosezonowej analizie szans każdej z drużyn nie mogło zabraknąć głównego bohatera, czyli foldy sheeta, prezentującego wszystkie możliwe scenariusze. Zostawiam was sam na sam do zapoznania z nim, ale wcześniej legenda – tym razem szersza (zresztą jak sam foldy sheet) ze względu na dodatek w postaci Punktów Sezonowych.

podwójna dogrywka rozstrzygnięta w pełni przez mecze bezpośrednie
potrójna dogrywka rozstrzygnięta w pełni przez mecze bezpośrednie
nierozstrzygnięta podwójna dogrywka

* drużyna zagra w play-offach, dopiero tam ostatecznie rozstrzygnie się, ile będzie miała Punktów Sezonowych
/ największa-najmniejsza liczba punktów, jaką zdobędzie zespół, zależnie od rezultatu dogrywki
  choć drużyny grają podwójną dogrywkę, nie wpłynie ona na liczbę Punktów sezonowych przed startem play-offów (obie trafiają do tej samej części drabinki pucharowej)
  ostateczna liczba Punktów Sezonowych po fazie zasadniczej zależy od wyniku podwójnej dogrywki
  ostateczna liczba Punktów Sezonowych po fazie zasadniczej zależy od wyniku potrójnej dogrywki

Tagi: , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

LCS: DIG w play-offach, TSM i 100T coraz bardziej odskakują

Siódma kolejka League of Legends Championship Series za nami. Zgodnie z piątkowymi zapowiedziami, ostatnie zmagania przyniosły nam kolejnego uczestnik...