Koniec nudy na MSI

MSI w znacznej większości składało się z meczów rozgrywanych w formacie BO1. Co za tym idzie, trudno było się zaangażować śledzenie turnieju. Dodatkowo gracze nie mogli w pełni wykazać swoich umiejętności, bo tylko cztery ekipy docierały do play-offów, w skład których wchodziły jedynie półfinały oraz finał. Z tego powodu twórcy postawili na gruntowne zmiany. W 2023 roku w MSI weźmie udział 13 zamiast 11 drużyn, a główne regiony będą mogły wystawić aż po dwa zespoły.

W nowym formacie Mid-Season Invitational rozpocznie się od fazy play-in, w której 8 zespołów walczyć będzie o 3 miejsca w głównym etapie turnieju. Play-iny prowadzone będą w formacie dwóch drabinek podwójnej eliminacji. Następnie nadejdzie główna faza, która zastąpi dotychczasowy Rumble Stage oraz play-offy. Zamiast nich drużyny ponownie zawalczą w drabince podwójnej eliminacji, a jej zwycięzca zostanie mistrzem MSI. Co ważne, ujawniono także miejsce, w którym odbędzie się tegoroczny turniej śródsezonowy. Będzie to Londyn, a zatem MSI powraca do Europy.

Worlds, jakich nigdy nie było

Również mistrzostwa świata doczekały się nowości. Pierwszą z nich jest Worlds Qualifying Series, czyli pojedynek pomiędzy czwartą drużyną EMEA i czwartą ekipą NA o uczestnictwo w turnieju. Następnie, podobnie jak w przypadku MSI, twórcy postanowili pozbyć się większości meczów BO1, nawet w pierwszych rundach Worlds. Motywem przewodnim play-inów również będą dwie drabinki podwójnej eliminacji, z których wyłonione zostaną 4 drużyny, a następnie 2 z nich przejdą do kolejnego etapu, gdzie walczyć będą z czekającą już czternastką.

Drugim etapem jest całkowita nowość, choć popularna w innych rozgrywkach esportowych, czyli system szwajcarski, który zastąpi dotychczasową fazę grupową. Na podstawie meczów BO1 oraz BO3 w pięciu rundach kwalifikacje do play-offów uzyska 8 z 16 zespołów. Faza pucharowa rozgrywana będzie już w standardowy sposób, czyli z podziałem na ćwierćfinały, półfinały oraz finał, a wszystkie mecze tej fazy przybiorą format BO5.

Dodatkowo oficjalnie poznaliśmy też miejsce rozegrania Mistrzostw Świata 2023. Po pięciu latach najbardziej prestiżowy turniej League of Legends powróci do Korei Południowej. Ze szczegółami związanymi ze zmianą formatów MSI oraz Worlds można zapoznać się na stronie lolesports.