9INE

9INE

Obecny skład 9INE

Krzysztof "Goofy" Górski
Wiktor "mynio" Kruk
Kamil "KEi" Pietkun
Kacper "Kylar" Walukiewicz
Olek "hades" Miśkiewicz
Piotr "nawrot" Nawrocki (trener)

PRZYSZLI ODESZLI
Olek "hades" Miśkiewicz

Nie ma co ukrywać, że po 9INE wszyscy spodziewali się zdecydowanie więcej. Skład, w którym trzon stanowili byli członkowie Wisły All iN! Games Kraków, a który został wzmocniony młodymi-gniewnymi znanymi z AVEZ Esport i Anonymo Esports, miał osiągnąć o wiele bardziej okazałe rzeczy niż te, które osiągnął faktycznie. Bo sam triumf w ESL Challenger League, do tego dość szczęśliwy, bynajmniej niczyich ambicji nie zaspokajał. W związku z tym zdecydowano się na zmianę i to od razu na jednej z najbardziej newralgicznych pozycji. Z zespołem pożegnał się bowiem dotychczasowy nominalny snajper, czyli Grzegorz "SZPERO" Dziamałek.

Bardzo szybko zaczęto podejrzewać, że jego następcą może zostać ten, który ostatecznie faktycznie do ekipy trafił. Olek "hades" Miśkiewicz, bo o nim tu mowa, po niezłym okresie spędzonym w ENCE zaliczył sensacyjny powrót na rodzimą scenę, by pomóc dawnym kolegom w odbudowie. – Nie chcę oczywiście zapeszać, ale na ten moment na scrimach wygląda to naprawdę dobrze. Ale wiadomo, że na scenie to już jest mem, że wygrywa się sparingi z tier 1, a potem przychodzi pierwszy lepszy turniej i odpada się po pierwszym meczu – przyznał sam hades w rozmowie z naszym serwisem. Na razie jemu oraz jego nowym kolegom udało się dostać do zamkniętych eliminacji do Intel Extreme Masters Brazil 2023.

AGO Esports

AGO Esports

Obecny skład AGO

Damian „Furlan” Kisłowski
Eryk "leman" Kocęba
Tomasz "phr" Wójcik
Michał "snatchie" Rudzki
Grzegorz "jedqr" Jędras
Miłosz ''sh3nanigan'' Klimczak

PRZYSZLI ODESZLI
Mikołaj „minirox” Michałków

Plotki na temat potencjalnych kadrowych ruchów w szeregach AGO Esports przewijały się w kuluarach już od kilku tygodni. Niemniej nie było do końca jasne, jaki kształt ostatecznie przybiorą. Ale wszystko zaczęło się od tego, że warszawską organizację opuściła postać dla niej wyjątkowa. Mikołaj "minirox" Michałków, bo o nim tu mowa, trenerm AGO był od samego początku dywizji Counter-Strike'a, co oznacza, że jest on współautorem wszystkich sukcesów osiągniętych przez Jastrzębie. Ba, do pewnego czasu wydawało się, że jego pozycja jest na tyle mocna, iż na dobrą sprawę jest on w AGO nienaruszalny. Ale stało się inaczej i, jak się szybko okazało, był to dopiero początek.

Nie traktuje tego momentu jak pożegnania, lecz bardziej chwilowego "odpoczynku", a także możliwości sprawdzenia nowych wyzwań, które czekają zarówno mnie, jak i organizację AGO w 2023 roku! Na ten moment żegnam się z organizacją, której zawsze będę kibicował! Wiedza oraz doświadczenie zdobyte tutaj powodują, że dalej chcę działać w esporcie, w różnych projektach z nim związanych. Chciałbym spróbować swoich sił za granicą, ale w życiu jak mówią "nigdy nie wiadomo na co się trafi" – pisał sam minixor w wiadomości pożegnalnej. Ale też nie było to jedyne pożegnanie, bo już w lutym szeregi AGO opuściły kolejne cztery osoby, tym razem gracze.

Anonymo Esports

Anonymo Esports

Obecny skład Anonymo

Paweł „innocent” Mocek
Patryk „Demho” Tomaszewski
Arek "Vegi" Nawojski
Łukasz "mwlky" Pachucki
Grzegorz "SZPERO" Dziamałek
Adrian „imd” Pieper (trener)

PRZYSZLI ODESZLI
Grzegorz "SZPERO" Dziamałek

Rok 2022 nie był dla Anonymo Esports zbyt łaskawy. Zespół mimo kilku prób i zmian personalnych nie wszedł na wyższy poziom i ogólnie rzecz biorąc, można przyjąć, iż zawiódł. Zawód najwyraźniej odczuwał też dotychczasowy prowadzący, Oskar "oskarish" Stenborowski, bo jeszcze przed końcem grudnia niespodziewanie ogłosił, że odchodzi, by poszukać szczęścia gdzie indziej. – Zdecydowałem się nie przedłużać kontraktu. [...] Decyzja ta podyktowana jest moją chęcią do zmiany środowiska w postaci organizacji, jak i drużyny. Graliśmy razem cały rok i dzieliło nas mało od awansu na Majora, ale w ogólnym rozrachunku nie mieliśmy dobrych wyników – pisał wówczas 25-latek.

W tej sytuacji potrzebny był nowy IGL. Wiele osób widziało w tej roli Dawida "lunAtica" Cieślaka z MAD DOG'S PACT, ale ten finalnie trafił do HONORIS. Wobec tego zwrócono się do będącego wtedy już bez ekipy byłego snajpera 9INE, Grzegorza "SZPERA" Dziamałka. – Wiem, że Anonymo rozważało lunAtica, bo ten pracował już kiedyś z imd i obaj dobrze to wspominają. Ale HONORIS zgłosiło się wtedy szybciej i tak wyszło, że gdy w Anonymo się zastanawiali, to byłem jedynym rozsądnym wyborem na scenie. Chcieli kogoś doświadczonego, bo zaraz są ważne turnieje. Zbyt ważne, by brać jakiegoś młodego zawodnika – tłumaczył sam SZPERO podczas rozmowy z naszym serwisem.

Creative AVEZ

Creative AVEZ

Obecny skład AVEZ

Miłosz "smooho" Tołoczko
Bartłomiej "Masi" Łacheta
Kacper "pako" Maziarz
Mikołaj "CinkolEK" Boroń
Aleksander "Dimitryyyyy" Chreptowicz
Michał "KhanCzesio" Piotrowski (trener)

PRZYSZLI ODESZLI
Miłosz "smooho" Tołoczko AVEZ Squids
Bartłomiej "Masi" Łacheta AVEZ Squids
Kacper "pako" Maziarz AVEZ Squids
Mikołaj "CinkolEK" Boroń
Aleksander "Dimitryyyyy" Chreptowicz
Michał "KhanCzesio" Piotrowski (trener) AVEZ Squids

Dziś wielu może już nie pamięać, ale był taki czas, gdy Creative AVEZ zaliczane było do ścisłej krajowej czołówki. Ba, warszawska organizacja jeździła nawet na na międzynarodowe lany, a jej podopiecznymi byli m.in. Olek "hades" Miśkiewicz czy też Paweł "byali" Bieliński. To już jednak totalnie zamierzchła przeszłość, bo AVEZ od dawna szuka swojej tożsamości i jednocześnie próbuje znaleźć kolejne młode talenty. Jak dotychczas starania te nie przyniosły zbyt wielu efektów, przez co regularnie dochodziło do mniejszych lub większych kadrowych przetasowań. Ostatnie miały miejsce, gdy AVEZ pożegnało cały swój dotychczasowy skład.

Jednocześnie włodarze z Warszawy zaczęli budowę składu nowego, którego trzon stanowili gracze związani dotychczas z AVEZ Squids, czyli akademią. Do nich dokooptowano dwóch nowych zawodników, tworząc w ten sposób zespół na najbliższe miesiące. – Czy jest to skład na 2023 rok? Na tę chwilę bacznie będziemy go obserwować i decyzję podejmiemy po obecnym sezonie SCL Challenger i ESEA Main – przyznało samo AVEZ w oficjalnym komunikacie. Tak więc żadne ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte i wiele w tej materii zależeć będzie zarówno od wspomnianych rozgrywek międzynarodowych, jak i od wyników w Polskiej Lidze Esportowej.

HONORIS

HONORIS

Obecny skład HONORIS

Wiktor „TaZ” Wojtas
Kamil „reiko” Cegiełko
Dawid "SaMey" Stańczak
Kamil "Sobol" Sobolewski
Dawid "lunAtic" Cieślak
Vincent "VinS" Jozefiak (trener)

PRZYSZLI ODESZLI
Dawid "lunAtic" Cieślak Denis "Grashog" Hristov

Wydawało się, że po ostatnich roszadach, które miały miejsce jesienią 2022, HONORIS powolnym krokiem idzie ku lepszemu. Nie doszło co prawda do żadnego nagłego skoku jakościowego, a brak awansu do ESL Mistrzostw Polski nadal bolał, ale była też nadzieja na coś, czego na polskiej scenie nie ma zbyt dużo – na stabilizację. Ale myśli o takowej zniknęły już wraz z rozpoczęciem nowego roku, bo na początku stycznia organizacja potwierdziła, iż żegna się ona ze swoim dotychczasowym prowadzącym. Denis "Grashog" Hristov, bo o nim tu mowa, pierwotnie wylądował na ławce rezerwowych, aczkolwiek już na początku lutego, gdy wygasła jego umowa, opuścił on organizację definitywnie.

W jego miejsce ściągnięto zawodnika o wiele bardziej doświadczonego. Szeregi HONORIS zasilił bowiem kojarzony przez lata z MAD DOG'S PACT Dawid "lunAtic" Cieślak. – Jestem ciekaw, jak przebiegnie ta współpraca w HONORIS. TaZ ma w sobie energię i ogień, które naprawdę są potrzebne, jeżeli chce się wygrywać, więc mam nadzieję, że moim podejściem przekujemy to w końcu w jakieś sukcesy dla HONORIS – zapowiadał sam zainteresowany w rozmowie z naszym serwisem. Na razie lunAtic ma powody do zadowolenia, bo zespół pod jego wodzą przebrnął przez otwarte eliminacje do IEM Brazil 2023 i już niedługo zawalczy w eliminacjach zamkniętych.

Illuminar Gaming

Illuminar Gaming

Obecny skład Illuminar

Bartłomiej "masked" Trybuła
Piotr "morelz" Taterka
Mateusz "TOAO" Zawistowski
Błażej "zaNNN" Bączkowski
Bartosz "bnox" Niebisz

PRZYSZLI ODESZLI
Błażej "zaNNN" Bączkowski Paweł "byali" Bieliński
Bartosz "bnox" Niebisz Hubert "szejn" Światły

Illuminar Gaming kończyło sezon 2022 w pewnym zawieszeniu. Z jednej strony w zespole od pewnego czasu grali już Paweł "byali" Bieliński i Hubert "szejn" Światły, którzy pełnili funkcję zmienników. Z drugiej strony w Polskiej Lidze Esportowej IHG nadal korzystało ze wsparcia Pawła "reatza" Jańczaka i Konrada "EXUSA" Jeńczenia, czyli graczy, którzy w teorii nie byli już członkami składu. Mimo tak niekorzystnych okoliczności udało się nawet wygrać PLE, ale jasne było, że ta sytuacja nie potrwa długo. Tuż po lanie w Warszawie EXUS i reatz oficjalnie odeszli, a na początku 2023 roku dowiedzieliśmy się, że byali i szejn ostatecznie również nie zabawią w drużynie.

Od pewnego czasu pojawiały się więc nieoficjalne doniesienia o testach, które miały trwać w Illuminar. Przez media społecznościowe przewijały się nicki m.in. Janusza "Snaxa" Pogorzelskiego i Mikołaja "mouza" Karolewskiego, ale, przynajmniej na razie, żaden z nich nie znalazł się w ekipie. Zamiast nich IHG włączyło do zespołu Bartosza "bnoxa" Niebisza, czyli byłego członka MAD DOG'S PACT, a także Błażeja "zaNNNA, Bączkowskiego. W przypadku tego drugiego jest to o tyle ciekawe, że... kilka tygodni wcześniej opuścił on organizację. Tak czy inaczej, angaż bnoxa i zaNNNA bynajmniej nie miał charakteru ostatecznego, bo obaj zawodnicy nadal są testowani.

LODIS

LODIS

Obecny skład LODIS


PRZYSZLI ODESZLI
Konrad "Qlocuu" Klocek
Jan "POLO" Polak
Jakub "nestee" Lempart
Tomasz "freo" Wolski
Karol "virtuoso" Wrześniewski

LODIS na esportowym podwórku funkcjonowało na różnych zasadach. Raz jako autonomiczna organizacja, innym znowu razem jako akademia Illuminar Gaming, a od pewnego czasu ponownie jako oddzielny byt. I jako taki weszło do ESL Mistrzostw Polski, co było dużym osiągnięciem. Tym bardziej że barw ekipy spod znaku polarnego niedźwiedzia bronił młody skład, złożony po części z zawodników, którzy wcześniej bynajmniej w ESL MP nie błyszczeli. Z drugiej strony jesienią zespół bynajmniej rozgrywek od ESL Polska nie podbił. Co prawda udało mu się ograć Anonymo Esports, ale to byłoby na tyle, bo osiem porażek skutecznie uniemożliwiło wywalczenie utrzymania.

Ale na tym problemy LODIS się nie skończyły, bo w styczniu zawodnicy podjęli decyzję o dalszej wspólnej grze, ale już nie w barwach organizacji. – Po półtorarocznej przygodzie w LODIS przyszedł czas na rozstanie. Wspólnie z chłopakami zdecydowaliśmy się nie przedłużać kontraktu. Dużo się nauczyłem przez ten czas oraz rozwinąłem jako gracz i człowiek. [...] Wspólnie udało nam się osiągnąć bardzo przyzwoity wynik i zbudowaliśmy fajną markę prawie od zera. Oczywiście kontynuujemy grę w takim samym składzie i dalej ciężko pracujemy! Co do naszej przyszłości to mam nadzieję, że kilka następnych dni przyniesie coś ciekawego – pisał wówczas jeden z członków składu, Jan "POLO" Polak.

ThunderFlash

ThunderFlash

Obecny skład ThunderFlash

Paweł "pawkoem" Mitura
Michał "Mride" Idzikowski
Beniamin "BNK" Mielewczyk
Jan "cej0t" Dyl
Igor "ewrzyn" Olszewski

PRZYSZLI ODESZLI
Jan "cej0t" Dyl Maks "Maku" Wrześniewski
Igor "ewrzyn" Olszewski Mateusz "asran" Niewiatowski

Na polskiej scenie mamy wiele organizacji, których działalność opiera się na krótkoterminowym angażowaniu kolejnych składów. Do niedawna tego typu taktykę stosowało też ThunderFlash, ale po udanym jesiennym sezonie ESL Mistrzostw Polski formacja najwyraźniej zmieniła strategię. I trudno jej się dziwić, bo finalnie wypracowała ona bilans 5-5, co dało jej trzecie miejsce w grupie i awans do fazy pucharowej. To więcej, w tej drużyna spod znaku błyskawicy niespodziewanie pokonała wyżej notowanych los kogutos i dostała się do półfinału, w którym uznała wyższość późniejszych mistrzów z Permitty eSports. Wynik był więc naprawdę dobry!

Nie oznacza to jednak, że w ThunderFlash nie doszło do żadnych roszad, chociaż te miały charakter raczej kosmetyczny. Ale o ile odejście Maksa "Maku" Wrześniewskiego nie było raczej przesadnie bolesne, tak już pożegnanie z Mateuszem "asranem" Niewiatowskim wpłynęło na siłę ognia ekipy. Pomóć w jej podtrzymaniu, a może nawet zwiększeniu mają Jan "cej0t" Dyl oraz Igor "ewrzyn" Olszewski. Ten pierwszy mimo zaledwie 15 lat ma już na swoim koncie angaż w Creative AVEZ, gdzie przypięto mu łatkę ogromnego talentu. Drugi zaś, chociaż też wciąz młody, od wielu lat próbuje zaistnieć na krajowej scenie CS:GO. Ale na razie bez większego powodzenia.

Wisła Płock eSports

Wisła Płock

Obecny skład Wisły

Marcin "Nicramo" Walas
Kacper "fvbi" Fabisiak
Konrad "atoom" Wszołek
Krystian "RAKU" Rak
Szymon "GTLCK" Lewandowski

PRZYSZLI ODESZLI
Marcin "Nicramo" Walas
Kacper "fvbi" Fabisiak
Konrad "atoom" Wszołek
Krystian "RAKU" Rak
Szymon "GTLCK" Lewandowski

Kilka lat temu Wisła Płock odważnie weszła na scenę esportową. Nafciarze mogli wówczas pochwalić się zarówno składem League of Legends występującym w Ultralidze, jak i drużyną Counter-Strike'a rywalizującą w ESL Mistrzostwach Polski. Tę drugą tworzyły nie byle jakie nazwiska, bo w ekipie obecni byli m.in. Michał "MOLSI" Łącki, Kuba "Markoś" Markowski czy też Tomasz "ToM223" Richter. Niemniej nicki nie poszły w parze z wynikami, bo poza awansem na lanowe finały Polskiej Ligi Esportowej sukcesów nie było. Nic więc dziwnego, że graczom szybko podziękowano za współpracę, a sama Wisła postanowiła w większym stopniu skupić się na innej działalności.

Teraz jednak klub z Mazowsza ponownie zainwestował w CS:GO. Niemniej tym razem zdecydowano się na nieco inną filozofię, bo zamiast znanych nazwisk zaangażowano młodych graczy na dorobku, którzy dopiero mają zapracować na swoją markę. Co znaczące, czterej nowi reprezentanci Wisły Płock, wtedy jeszcze pod banderą Teamu Polbit, mieli okazję zameldować się w najlepszej dwudziestce Rankingu Cybersportu. Jeżeli zaś chodzi o to, co w płockiej ekipie dzieje się obecnie, to możemy ją oglądać chociażby w ESEA Main. Niemniej tam wygrała zaledwie raz, a za nią już sześć pojedynków, co zwiastować może walkę o utrzymanie na tym poziomie rozgrywkowym.


Wszystkie comiesięczne raporty transferowe z cyklu "Transferowa karuzela nad Wisłą" znaleźć można pod tym adresem.