BLAST.tv Major w Paryżu będzie najbliższym wydarzeniem tej rangi – pierwszym i jedynym w tym roku, a przy tym ostatnim rozegranym w historii CS:GO. Kolejne Majory będą już przypisane do nowej odsłony gry – Counter-Strike 2. Pierwszy Major na nowym silniku zapowiedziano na marzec 2024 roku. Odbędzie się on w Kopenhadze, a jego organizatorem będzie PGL.
Wracając jednak do najbliższego Majora – BLAST. tv Paris Major rozpocznie się już w maju, a kluczowy dla niego cykl RMR wystartuje już 6 kwietnia. W sumie odbędą się cztery turnieje RMR – dwa dla Europy, jeden dla Ameryk i jeden dla Azji. Na ich podstawie wyłonione zostaną 24 zespoły, które zawitają na paryskiego Majora. Szesnaście zagra w fazie pretendentów. Dalej przejdzie tylko połowa z nich i dołączy do ósemki, która dzięki RMR zapewni sobie bezpośredni udział w fazie legend.
Przydział miejsc dla regionów wygląda następująco:
- Europa: 7 legend + 10 pretendentów
- Ameryki: 1 legenda + 4 pretendentów
- Azja: 2 pretendentów
Najwięcej emocji zawsze przynoszą zmagania w Europie. Ze względu na liczbę uczestników i miejsc możliwych do zdobycia, stawkę podzielono na dwie grupy – RMR A i RMR B. Na czele pierwszej z nich stoją takie marki jak FaZe Clan, Natus Vincere czy Fnatic. W części A jest również trzech Polaków – Maciej "F1KU" Miklas z OG, Kamil "siuhy" Szkaradek reprezentujący GamerLegion oraz zawodnik Into the Breach Karol "rallen" Rodowicz. Dwaj pierwsi panowie zagrali na ostatnim Majorze w Rio, będąc pretendentami i na pewno mają nadzieję, iż ponownie ze swoimi zespołami przebrną przez nieobliczalny RMR. Rodowicz z kolei ostatni raz na turnieju tej rangi miał okazję pojawić się w 2015 roku. Być może właśnie tym razem uda mu się przełamać wieloletnią niemoc. Z Grupy A wyłonione zostaną 3 legendy i 4 pretendentów.
OG swój pierwszy mecz zagra z FaZe Clanem, GamerLegion zmierzy się z Apeks, zaś Into the Breach czeka przeprawa z Natus Vincere. Rywale z najwyższej półki – jedynie w przypadku siuhego można mówić o większym szczęściu, choć międzynarodowego składu Apeks na pewno nie wypada lekceważyć.
Uczestnicy europejskiego RMR A to:
- FaZe Clan
- Natus Vincere
- Virtus.pro
- MOUZ
- OG
- Fnatic
- GamerLegion
- Bad News Eagles
- SAW
- Viperio
- Sprout
- 1WIN
- Apeks
- Falcons
- B8
- Into the Breach
Na RMR B polscy sympatycy Counter-Strike'a będą trzymali kciuki za jedyną polską ekipę w całej stawce – 9INE. Piątka w ostatnich miesiącach poczyniła ogromny progres, zapewniając sobie solidne lokaty w pierwszej trzydziestce światowego rankingu, co zawdzięcza znakomitym wynikom. Przed 9INE intensywny okres, lecz RMR i hipotetyczny wyjazd na paryskiego Majora zdecydowanie znajdą się na szczycie listy priorytetów. Ostatni raz w rozgrywkach tego kalibru jakakolwiek w pełni polska drużyna zagrała w 2018 roku – było to Virtus.pro na ELEAGUE Major 2018.
W Grupie B zagrają też Paweł "dycha" Dycha i jego ENCE oraz Monte Szymona "kRaSnaLa" Mrozka. Polskich akcentów więc zdecydowanie nie brakuje, ale przeprawa nie będzie wcale łatwa, bowiem listę uczestników RMR B otwierają chociażby G2 Esports, Heroic czy Vitality. Grupie RMR B przysługują 3 miejsca legend i 5 pretendentów.
I właśnie G2 Esports będzie rywalem graczy 9INE podczas ich debiutu na tegorocznym RMR – lider światowego rankingu przeciwko polskiej nadziei CS:GO. Dycha i kRaSnaL zagrają z kolei przeciwko sobie, bowiem ENCE i Monte trafią na siebie w pierwszej rundzie zmagań.
Uczestnicy europejskiego RMR B to:
- G2 Esports
- Heroic
- Vitality
- Cloud9
- 9INE
- ENCE
- Monte
- Spirit
- Astralis
- FORZE
- Ninjas in Pyjamas
- BIG
- Eternal Fire
- iNation
- Aurora
- 500
Amerykański RMR może potoczyć się wyjątkowo nieprzewidywalnie. Region otrzymał na BLAST.tv Major w Paryżu tylko pięć miejsc, a zawalczy o niego aż szesnaście składów z Ameryki Północnej i Południowej. Wśród mocnych kandydatów trzeba wymienić amerykańskie Team Liquid i Complexity, ale stawkę w tym przypadku dominują Brazylijczycy. Wystawią oni aż dziesięć swoich drużyn – wśród nich są drużyny pokroju FURII, Imperial, 00NATION czy Made in Brazil. Tu lekkiej gry nie będzie, a na żadne wymówki i kompromisy nie ma miejsca. Do Paryża pojadą najsilniejsi.
Uczestnicy amerykańskiego RMR to:
- Team Liquid
- Complexity
- FURIA
- paiN Gaming
- Imperial
- 00NATION
- Made in Brazil
- Detonate
- Fluxo
- Nouns
- Flamengo
- TeamOne
- yur
- BESTIA
- Fuscão 1500
- Paqueta
Najskromniejszą reprezentację na Majorze wystawi klasycznie Azja, do której regionalnych eliminacji podłączane są również zespoły z Australii i Oceanii. W tym roku również po raz pierwszy szansę otrzymały składy z Bliskiego Wschodu, dzięki czemu liczba uczestników RMR zwiększyła się do ośmiu. Wciąż jednak do rozdania są tylko dwa bilety – w tym przypadku najmocniej wyglądają kandydatury trzech drużyn z pierwszej trzydziestki światowego rankingu, czyli mongolskiego IHC, chińskiego Rare Atom oraz australijskiego Grayhound. Azja od lat ogląda plecy konkurentów z Europy i Ameryk, lecz ostatnie miesiące pokazały perspektywy rozwoju. Warto przyjrzeć się rywalizacji w niedocenianym regionie, bo to właśnie on może być matecznikiem jakiegoś czarnego konia paryskiego Majora.
Uczestnicy azjatyckiego RMR to:
- IHC
- Rare Atom
- Grayhound
- VERTEX
- Tyloo
- Eruption
- Twisted Minds
- YIJING
Europejski RMR A (Kopenhaga), amerykański RMR (Monterrey) i azjatycki RMR (Ułan Bator) odbędą się w dniach 6-9 kwietnia. RMR B w Europie wyjątkowo wystartuje 11 kwietnia i potrwa do 15 kwietnia, kiedy zostanie rozegrana dodatkowa runda kwalifikacyjna dla Europy. Trzy ekipy z Grupy A i trzy składy z Grupy B zawalczą w nich o ostatnie pozostałe miejsce w fazie pretendentów na BLAST.tv Major w Paryżu.
Transmisję w polskim języku ze wszystkich spotkań europejskich turniejów RMR będzie można oglądać na kanale Piotra "izaka" Skowyrskiego oraz ESPORTNOW w serwisie Twitch. Organizatorem polskiej transmisji jest GAM3RS_X, które odpowiadało już za realizację PGL Major Antwerpia 2022 i PGL Major Stockholm 2021. Wcześniej ekipa pod banderą Fantasyexpo pracowała przy transmisjach PGL Major Kraków 2017, FACEIT Major 2018 czy Starladder Major Berlin 2019. Partnerami polskiej transmisji BLAST.tv Major Paris są logitech G, LV Bet, WK Dzik, Adidas, BLIK, Antybaton, Pringles oraz KFC. Zapewnią oni dodatkowe atrakcje i nagrody dla widzów, które umilą im czas w oczekiwaniu na kolejne spotkania CS:GO najlepszych drużyn świata. Polskie transmisje turniejów RMR skomentuje gwiazdorska obsada rodzimych casterów: Piotr "izak" Skowyrski, Łukasz "Hermes" Pożyczek, Radek "Mad1" Florkowski, Olaf "Szeregowy" Ostrowski, Michał "MostoW" Mostowiec, Mikołaj "URF" Palimąka, Sebasian "Divox" Mazek, Jakub "Swelder" Grzegorski oraz Sławomir "Troglodyta" Bąk.
Źródło: informacja prasowa