Statystyki zawodników

Miało go nie być na Worlds, a przyjechał i... dojechał

Chyba niewielu spodziewało się, że jedną z drużyn, które zakończą ten etap Worlds z bilansem 3:0, będzie LNG Esports. A jednak! Czwarta siła Chin zaprezentowała się naprawdę solidnie i widać to również po wynikach indywidualnych. W szczególności KDA – w najlepszej piątce pod tym względem znalazło się aż trzech graczy zespołu spod smoczego szyldu. Najwyższym współczynnikiem może cieszyć się ten, którego na mistrzostwach miało nawet nie być. A chodzi oczywiście o Lee "Scouta" Ye-chana. Niewiele zabrakło także Chenowi "GALI" Weiowi. Leśnik LNG, Wei "Weiwei" Bo-Han, uplasował się natomiast "dopiero" na miejscu piątym. Kto więc rozdzielił tych współtowarzyszy? Była to dwójka srebrnych medalistów LCK – Jeong "Chovy" Ji-hoon, dobrze znany ze swoich rekordowych KDA, oraz Kim "Peyz" Su-hwan.

KDA
Scout, LNG Esportsfot. Riot Games/Jianchua Chen 1. | Scout | Lee Ye-chan
KDA: 15
LNG Esports

2. GALA 3. Chovy 4. Peyz 5. Weiwei
KDA: 12,6 KDA: 11,17 KDA: 11,14 KDA: 7,38

Wszystko wciąż kręci się wokół strzelców

Jeśli zaś chodzi o koneserów walki z minionami, to nikogo chyba nie dziwi fakt, że do największych z nich należą marksmani. Ponownie to właśnie pięciu ADC ustanowiło calutką topkę pod tym względem. Niekwestionowanym liderem okazał się  Park "Viper" Do-hyeon, choć jeszcze dwóch zawodników mogło cieszyć się dychą z przodu. Mowa tu o Kimie "Aimingu" Ha-ramie i... Lu "Bettym" Yu-Hungu. Tajwańczyk nie jest natomiast jedyną niespodzianką w tym zestawieniu. Swoją obecność zaznaczył również Sean "Yeon" Sung. Ba – strzelec Teamu Liquid Honda przegonił nawet o jedną setną Zhao "Elka" Jia-Hao i zostawił daleko w tyle wielu wschodnich rywali. Choć bólu porażki to raczej nie uśmierzy.

Średnia zabitych stworów na minutę
Viper, Hanwha Life Esportsfot. Riot Games/Adela Sznajder 1. | Viper | Park Do-hyeon
CSPM: 10,64
Hanwha Life Esports

2. Aiming 3. Betty 4. Yeon 5. Elk
CSPM: 10,04 CSPM: 10 CSPM: 9,97 CSPM: 9,96

Uczestnicy Worlds drżą przed potęgą Creme'a

Nie samym CS/min człowiek żyje. Zadawane obrażenia to przecież równie ważna, jeśli nie ważniejsza statystyka. Ale wśród największych brutali tych Worlds nie uświadczymy zbyt wielu twarzy, których nie widzielibyśmy wcześniej. Znajdziemy tu dokładnie... jednego nowego bohatera. Od razu za to dostał on główną rolę – Lin "Creme" Jian wysunął się na istotne prowadzenie i jako jedyny zapisał na początku swojego wyniku ósemkę. Pozostałą czwórkę już znacie – srebrny i brązowy medal powędrowały kolejno do Betty'ego i Vipera, natomiast nagrody pocieszenia trafiają do Elka oraz Chovy'ego. Chwila, jak to tak? Chovy dopiero na piątym miejscu?

Średnia zadawanych obrażeń na minutę
Creme, Top Esportsfot. Riot Games/Jianchua Chen 1. | Creme | Lin Jian
DPM: 844,5
Top Esports

2. Betty 3. Viper 4. Elk 5. Chovy
DPM: 779,1 DPM: 765,6 DPM: 762,6 DPM: 741,2

Bogaci mistrzowie świata? A to ci nowość

Wiadomo, że za wygranie mistrzostw świata należą się pieniądze, ale to już za wiele nawet jak na T1. Zwycięzcy Worlds 2023 zajęli bowiem aż trzy premiowane lokaty w rankingu krezusów! Na wczesną przewagę z pewnością nie mógł narzekać Choi "Zeus" Woo-je. Koreański toplaner wyprzedzał swoich oponentów średnio o 850 sztuk złota w 15. minucie gry! Towarzyszą mu Mun "Oner" Hyeon-jun oraz Lee "Faker" Sang-hyeok, ale oni akurat znaleźli się już poza podium. Na tym triumfy święcą toplanerzy – drugim najbogatszym obywatelem Summoner's Riftu został Bai "369" Jia-Hao, trzecim z kolei – Chen "Breathe" Chen.

Średnia przewaga w złocie w 15. minucie
Zeus, T1fot. Riot Games/Adela Sznajder 1. | Zeus | Choi Woo-je
GD@15: 850
T1

2. 369 3. Breathe 4. Oner 5. Faker
GD@15: 677 GD@15: 672 GD@15: 598 GD@15: 517

Statystyki drużyn

Średniak w Chinach, potęga na Worlds

Wystarczy już o zawodnikach. Osiągnięcia drużynowe to to, co na Worlds liczy się najbardziej. I tych nie można odebrać LNG Esports – trzecia siła LPL-a sprawiła wszystkim kibicom olbrzymią niespodziankę i zakończyła fazę Swiss z bilansem 3-0, co odbiło się w znacznym stopniu na KD, które w jej przypadku przekroczyło 2 punkty. Na tym zresztą dobre wiadomości się nie kończą. W rankingu nie ma żadnego zespołu "zapchajdziury" z negatywnym współczynnikiem zabójstw do zgonów. Gen.G i T1 przebiły pułap 1,5 KD, zaś Top Esports i Weibo Gaming, pomimo nieco niższych wyników, wciąż trzymają się honorowo.

KD (drużyny)
1. | LNG Esports 2. Gen.G Esports
KD: 1,63
3. T1
KD: 1,54
4. Top Esports
KD: 1,40
5. Weibo Gaming
KD: 2,13 KD: 1,16

Niepozorni Tajwańczycy atakują

Ponownie okazuje się, że współpraca się opłaca. Na szczycie zestawienia drużynowych liderów DPM na tych Worlds nie znalazła się formacja Creme'a (choć drugie miejsce to również wyczyn). Było to Bilibili Gaming, które wspólnymi siłami zapewniło sobie najwyższą średnią zadawanych obrażeń. Oprócz oczywistych kandydatów do topki w postaci T1 i LNG po raz kolejny zaskoczyła nas też ekipa z "niższej półki". Wyszło na to, że PSG Talon mimo nie najlepszego finiszu potrafiło solidnie się odgryźć.

Średnia zadawanych obrażeń na minutę (drużyny)
1. | Bilibili Gaming 2. Top Esports
DPM: 2594
3. T1
DPM: 2523
4. LNG Esports
DPM: 2522
5. PSG Talon
DPM: 2628 DPM: 2448

Bardziej oczywistego rankingu nie było? Moment, moment

Ale... w przypadku prowadzenia w złocie jakikolwiek lider inny niż T1 zakrawałby wręcz na absurd. Równanie jest banalne: 1 + 4 + 5 równa się 1. Pierwsze miejsce, oczywiście. Kolejne trzy ekipy także nie szokują – to już trzecie wyróżnienie dla TES, drugie dla Weibo i co ciekawe – pierwsze dla Hanwhy. Obecność mistrzów Korei nie jest natomiast w ogóle zaskakująca w przeciwieństwie do... piątej lokaty w wykonaniu srebrnych medalistów LoL Championship Series! Jak widać, Ameryka potrafi. Czasami.

Średnia przewaga w złocie w 15. minucie (drużyny)
1. | T1 2. Top Esports
GD@15: 1358
3. Weibo Gaming
GD@15: 1273
4. Hanwha Life Esports
GD@15: 1242
5. Team Liquid Honda
GD@15: 2225 GD@15: 510

Statystyki bohaterów

Poradnik, jak wtoczyć się na samą górę

Najlepsza droga na szczyt wiedzie przez tor saneczkowy. Upewnili nas w tym Nunu i Willump, którzy prowadzeni przez Kacpra "Inspireda" Słomę zagwarantowali sobie główną nagrodę w rankingu bohaterów z najwyższym KDA. Jednocześnie to jedyny przypadek postaci walczącej w zwarciu w całym zestawieniu. Kolejne lokaty objęli bowiem bezpieczni, zasięgowi czempioni. Na podium stanęli zatem Hwei i Twitch, wspierani z dołu przez Nami i Lulu.

KDA (bohaterowie)
1. | Nunu & Willump
KDA: 21

2. Hwei 3. Twitch 4. Nami Lulu
KDA: 19 KDA: 17 KDA: 12 KDA: 12

Worlds pod znakiem strachu przed nieznanym

Nowa postać niezbalansowana? Niewiarygodne, a jednak. Panie i panowie, gromkie brawa dla Aurory, która prześlizgnęła się do ścisłej czołówki najczęściej wybieranych bądź banowanych postaci. Niewiele jednak brakło, by to jeden ze słynnych braci – spokojnie, Yone, nie Yasuo – zawłaszczył sobie tron. Często pojawiał się także główny bohater całkiem świeżego reworka, Skarner. Walka o czwartą lokatę pozostała jednak nierozstrzygnięta – bój o nią nieprzerwanie toczą Jax oraz Rell.

Prezencja w drafcie (bohaterowie)
1. | Aurora
PB%: 94,4%
(12P-39B)

2. Yone 3. Skarner 4. Jax Rell
PB%: 92,6%
(21P-29B)
PB%:83,3%
(21P-24B)
PB%: 79,6%
(23P-20B)
PB%: 79,6%
(34P-9B)

Mieliście rację – banujcie

I wychodzi chyba na to, że za popularnością jednak idą sensowne argumenty. Yone oraz Skarner cechowali się bowiem niemal równie wysoką skutecznością, co prezencją. Do spółki z Kalistą wygrali oni ponad 70% swoich meczów na Worlds, pojawiając się na Rifcie aż 21 razy. Król może być jednak jeden i nie jest nim żaden z tych panów. Sześć zwycięstw i żadnej porażki widnieje na koncie Sylasa, zaś tylko jedną wtopę zapisał sobie Braum. Ale o tym porozmawiamy jeszcze po turnieju, mając nieco większą próbkę gier.

Współczynnik wygranych (bohaterowie – minimum 5 występów)
1. | Sylas
Win%: 100%
(6-0)

2. Braum 3. Yone Skarner Kalista
Win%: 85,7%
(6-1)
Win%: 71,4%
(15-6)
Win%: 71,4%
(15-6)
Win%: 71,4%
(10-4)

Artykuł przygotowany na bazie danych z serwisów Leaguepedia oraz GamesOfLegends. Zbiór statystyk z play-inów Worlds możecie znaleźć pod tym adresem.


Przed nami faza pucharowa Worlds – ostatnie siedem spotkań. Transmisję z play-offów będziecie mogli śledzić z polskim komentarzem na Polsat Games i na co-streamach Damiana "Nervariena" Ziaji oraz Pawła "delorda" Szabli. W języku angielskim transmitować będzie natomiast Marcin "Jankos" Jankowski. Po więcej informacji na temat nadchodzących Worlds 2024, uczestników i harmonogramu zapraszamy do naszej relacji tekstowej, w której znajdziecie się, klikając poniższy baner:

Worlds 2024