fot. ESL

Tego dnia… Złota Piątka po raz pierwszy triumfuje w Katowicach

Obecnie turnieje Intel Extreme Masters w Katowicach to stały punkt corocznego CS-owego terminarza. Cofnijmy się jednak do roku 2013, gdy Górny Śląsk nie był jeszcze stolicą polskiego Counter-Strike’a, zaś zawody z serii IEM dopiero wstępowały na polską ziemię.

Wówczas sama impreza nie miała jeszcze takiego rozmachu, jak dziś, zaś w stawce próżno było szukać największych gwiazd międzynarodowej sceny (poza jedną), ale w końcu każdy od czegoś zaczynał. Katowicki przystanek siódmego sezonu Intel Extreme Masters był także dobrą okazją dla Złotej Piątki, by potwierdzić swoją pozycję jako najlepszej drużyny z Polski. I faktycznie się udało.

Na rozgrywanym w 2013 turnieju Your Road to Katowice mogliśmy oglądać tylko jedną zagraniczną drużynę. Mowa tutaj o czesko-słowackim myDGB.net, w barwach którego występował wówczas m.in. Ladislav „GuardiaN” Kovács, który kilka lat później na dobre zadomowi się wśród najlepszych zawodników z całego świata. Wówczas jednak snajper z kraju naszych południowych sąsiadów stawiał dopiero swoje pierwsze kroki w Counter-Strike: Global Offensive, toteż zespół, w którym grał nie robił jeszcze takiego wrażenia. Ponadto na IEM 2013 pojawiły się także dwie inne formacje z polski – ALSEN-Team i MaxFloPlaY. Dziś większość członków tamtych ekip została już zapomniana, ale warto pamiętać, że w MaxFlo mogliśmy oglądać wtedy chociażby nadal aktywnych na zawodowej scenie Bartosza „Hypera” Wolnego i Piotra „peeta” Ćwiklińskiego.

No i byli oni. Złota Piątka, legendarna drużyna z czasów CS-a 1.6, która wygrała dosłownie wszystko, co tylko wygrać się dało. Filip „NEO” Kubski i spółka przyjeżdżali do Katowic w barwach ESC Gaming w glorii zwycięzców grudniowego StarLadder StarSeries IV, gdzie w wielkim finale pokonali uznane już wtedy Virtus.pro. Nic więc dziwnego, że legendarny skład uchodził za głównego i tak naprawdę jedynego dopuszczalnego faworyta turnieju CS:GO rozgrywanego podczas IEM Katowice 2013. No i już na początku dało się zauważyć, że przed ESC łatwa przeprawa. W pierwszym meczu półfinałowym Golden Five nie miało bowiem większych problemów z pokonaniem pretendentów z MaxFloPlaY, którzy musieli uznać wyższość utytułowanych rywali w stosunku 0:2.

Potem przyszedł wielki finał, gdzie Polacy mieli spotkać się ze wspomnianym już GuardiaNem i jego myDGB. Decydujący pojedynek rozpoczął się na Nuke’u, który w początkowych minutach była niezwykle wyrównany. Zwodnicy z byłej Czechosłowacji szli z ESC jak równy z równym i dopiero w drugiej połowie, po przejściu do ataku, zaczęli wyraźnie tracić oddech, co Złota Piątka skrzętnie zresztą wykorzystała i ostatecznie zwyciężyła 16:9. Jeszcze większe problemy gracze G5 mięli na Trainie, na którym ich rywale prowadzili już 5:0! Potem co prawda nadwiślańska formacja zdołała zbliżyć się do przeciwników, ale tylko na chwilę, bo ci znowu zdołali uciec. W pewnym momencie zanosiło się nawet, że NEO wraz z kolegami polegną, ale w po zmianie stron wstąpiły w nich nowe siły! Do gry po stronie broniącej przystępowali ze stratą aż sześciu rund, ale błyskawicznie udało im się dokonać comebacku i przejść od rezultatu 5:11 do 16:11.

Wygrana ESC Gaming podczas rozgrywanego na IEM Katowice 2013 turnieju Your Road to Katowice stała się faktem. Polacy zgarnęli główną nagrodę w wysokości 4 tysięcy dolarów i wówczas raczej nikt nie spodziewał się, że kilka miesięcy później w drużynie dojdzie do potężnego tąpnięcia, w wyniku którego jej szeregi opuszczą najpierw Mariusz „Loord” Cybulski, a kilka tygodni później także Jakub „kuben” Gurczyński.

Tagi: , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Za nami pierwsze przetarcie, czas na drugą serię meczów! Co czeka nas w środowy wieczór w Ultralidze?

Za nami pierwsza połowa inauguracyjnego tygodnia w piątym sezonie Alior Bank Ultraligi. Swoje pierwsze starcia zwyciężyły 7more7 Pompa Team, devils.on...