fot. ESL

Pięciu graczy, których warto obserwować w trakcie Majora

Z każdym upływającym dniem emocje związane z Majorem w Katowicach są coraz większe. Sympatycy profesjonalnej sceny Counter-Strike’a: Global Offensive już zacierają ręce na myśl o pojedynkach pomiędzy najlepszymi drużynami globu. Postanowiłem wyselekcjonować pięciu graczy, których, z różnych powodów, warto obserwować podczas imprezy w stolicy Górnego Śląska.

Wing Hei „Freeman” Cheung

fot. ESL/Damian Gątkiewicz

ViCi Gaming sprawiło jedną z największych pozytywnych niespodzianek turnieju Minor Play-in. Piątka z Azji dwukrotnie pokonała faworyzowane North i ostatecznie mogła cieszyć się z awansu na Majora. Głównym architektem tego sukcesu był Freeman, który już wcześniej, na azjatyckim Minorze, zaprezentował światu swoje nietuzinkowe umiejętności. 19-latek był statystycznie najlepszym strzelcem całych rozgrywek, osiągając na przestrzeni trzynastu map imponujący rating 1,32.

Wracając do samego pojedynku z North, Cheung na dwóch mapach uzbierał aż 62 eliminacje przy 44 śmierciach. Może i Duńczycy nie byli wówczas najlepiej dysponowani, jednak w każdych okolicznościach takie liczby robią wrażenie. Freeman odznacza się wysokimi umiejętnościami strzeleckimi, dobrze czuje grę i odnajduje się w agresywnym stylu gry swojej formacji. Jestem niezwykle ciekawy, czy sam zainteresowany utrzyma dyspozycję z końcówki ubiegłego miesiąca. Jeżeli otrzyma on odpowiednie wsparcie ze strony swoich zespołowych kolegów, katowicka przygoda ViCi wcale nie musi zakończyć się na Fazie Nowych Pretendentów. Z pewnością warto mieć oko na poczynania utalentowanego strzelca rodem z Hongkongu.

Johannes „nex” Maget

fot. ESL/Bart Oerbekke

W grudniu ubiegłego roku świat obiegły wieści o transferze İsmailcana „XANTARESA” Dörtkardeşa do BIG. Miało to związek z problemami natury medycznej, które wystąpiły u nexa. 26-latek nie był zdolny do gry ze względu na dolegliwości nadgarstka. Były reprezentant mousesports otrzymał czas na dojście do pełnej sprawności i nadal pozostawał członkiem organizacji. Został nawet wpisany jako trener do składu na Intel Extreme Masters Katowice 2019, tak aby w przypadku potencjalnych problemów innych graczy mógł zająć ich miejsce.

Decyzja Owena „smooyi” Butterfielda o opuszczeniu BIG oznaczała powrót nexa do głównego składu. Brytyjczyk z takim zamiarem miał nosić się od kilku miesięcy, gdyż jego zdaniem nie pasował do swoich kolegów. Był to dość zaskakujący krok, wszak rezultaty międzynarodowego składu nie były najgorsze, a na ostatnim Majorze piątka wywalczyła status legendy. W tej sytuacji przerwa Mageta musiała zostać skrócona. Niemniej jednak warto zastanowić się nad kształtem odmienionego BIG. Kto przejmie teraz obowiązki głównego snajpera, w jakiej roli będzie występował nex? A co jeszcze ważniejsze, należy zadać sobie pytanie w jakiej aktualnie formie znajduje się doświadczony Niemiec? Pamiętajmy o tym, że po niemal dwumiesięcznej pauzie zawodnik rozegrał dopiero kilka oficjalnych spotkań.

Dauren „AdreN” Kystaubayev

fot. Turner Sports/ELEAGUE

Roszady personalne w kadrze FaZe Clanu były kwestią czasu. Każdy zdawał sobie sprawę z tego, że w końcu do nich dojdzie, jednak można było odnieść wrażenie, że są odwlekane. Wreszcie w połowie grudnia 2018 roku drużyna podjęła decyzję o przesunięciu Finna „karrigana” Andersena na ławkę rezerwowych. Duńczyk od jakiegoś czasu nie był już prowadzącym formacji, a w roli riflera nie radził sobie na tyle dobrze, by utrzymać miejsce w ekipie. Na dwa tygodnie przed zamknięciem rejestracji składów na Majora, FaZe rozpoczęło poszukiwania ostatniego ogniwa.

Wielu sympatyków zespołu liczyło na hitowy transfer, a tymczasem szeregi amerykańskiej organizacji zasilił AdreN. Kazachski gracz kojarzony jest głównie występów w barwach Gambit Esports, w których sięgnął po pierwsze miejsce na PGL Major w Krakowie. Wraz z nowymi kompanami 29-latek wystąpił na dwóch turniejach offline, a mianowicie na iBUYPOWER Masters 2019 oraz na zakończonym triumfem ELEAGUE CS:GO Invitational 2019. Na obu imprezach Kystaubayev wypadł blado pod względem liczb, był najsłabszym punktem w obozie FaZe. Uważam, że jego dyspozycja na zawodach w Katowicach może okazać się kluczowa w kontekście kontynuowania współpracy z  Nikolą „NiKo” Kovačem i spółką. W przypadku kolejnego gorszego występu wątpię, aby czwarta formacja światowego rankingu postawiła na AdreNa w dłuższej perspektywie.

Jordan „Zellsis” Montemurro

fot. EPICENTER

O zawirowaniach kadrowych w Cloud9 można pisać godzinami, bowiem na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy skład tego zespołu ulegał wielu przetasowaniom. Problemy zdrowotne Maikila „Goldena” Selima zmusiły ekipę do korzystania z usług zmienników na dwóch ostatnich lanach w ubiegłym roku. Kłopoty Szweda okazały się być bardziej złożone, wobec czego obie strony doszły do wniosku, że powinien on przejść pełną rekonwalescencję. Pierwszym kandydatem do wejścia w buty dotychczasowego prowadzącego był Gage „Infinite” Green.

Tuż po pierwszych doniesieniach łączących Greena z nową drużyną pojawiły się głosy o jego toksycznym zachowaniu w przeszłości. Na całym zamieszaniu najbardziej skorzystał Zellsis, który koniec końców stał się wyborem Chmurek. W teorii odsunięcie Goldena od składu wiązałoby się z utratą miejsca na Majorze. W teorii, bo Cloud9, podobnie jak BIG, nieco „nagięło” przepisy i zgłosiło szóstego zawodnika jako trenera. Wracając do pobytu Montemurro w C9, do tej pory nie zaprezentował niczego specjalnego. Można odnieść wrażenie, jakoby świętujący za miesiąc 21. urodziny zawodnik był do tej pory nieco przytłoczony, brakowało mu pewności siebie. W moim przekonaniu Will „RUSH” Wierzba i kompani wiążą przyszłość z Goldenem, co nie zmienia faktu, że w Spodku Zellsis może zapracować na angaż w innej ekipie.

Mathieu „ZywOo” Herbaut

fot. ESL/Damian Gątkiewicz

W październiku na borykającej się z problemami francuskiej scenie pojawił się nowy gracz. Właśnie w tym miesiącu ogłoszono sformowanie Teamu Vitality, który w oczach wielu obserwatorów z miejsca miał stać się numerem jeden na krajowym podwórku. Zresztą trudno dziwić się stawianym oczekiwaniom, gdyż w składzie formacji znaleźli się rozpoznawalni Nathan „NBK-” Schmitt czy Dan „apEX” Madesclaire. Szczególnie dużo obiecywano sobie po ZywOo, który miał łatkę ogromnego talentu, a do tej pory występował pod banderą against All authority.

Sam zainteresowany miał w przeszłości inne oferty transferowe, lecz odrzucał je ze względu na chęć zakończenia edukacji. Przejdźmy do dotychczasowych osiągnięć strzelca w czarno-żółtym trykocie. 18-latek niemal w pojedynkę wprowadził Vitality na polskiego Majora i przy okazji był najlepszym graczem europejskiego Minora. Tym samym Francuz po raz kolejny udowodnił, że przeskok o kilka CS-owych półek wyżej nie stanowi dla niego żadnego problemu. Według statystyk portalu HLTV, w ostatnich trzech miesiącach Herbaut osiągnął rating na poziomie 1,45. Czy ta wartość wymaga dodatkowego komentarza? Zawody w Spodku będą najważniejszym egzaminem w historii istnienia Pszczół. Końcowy rezultat Vitality na polskiej ziemi w dużej mierze będzie zależał od indywidualnych popisów największego gwiazdora ekipy.


Intel Extreme Masters Katowice 2019 rozpocznie się 13 lutego i potrwa do 3 marca. W sumie udział w zawodach wezmą 24 drużyny, a wśród nich także broniące mistrzowskiego tytułu Astralis. Łączna pula nagród wyniesie okrągły milion dolarów, z czego dla triumfatorów wielkiego finału przewidziano 500 tysięcy dolarów. Po więcej informacji zapraszamy do naszej relacji tekstowej.

Tagi: , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close
100 thieves

100 Thieves odnalazło złoty środek. Bang i reszta z pierwszą bezbłędną kolejką w LCS

Trzecia kolejka League of Legends Championship Series 2019 Spring dobiegła końca. W tym tygodniu amerykańskich rozgrywek najlepiej poradzili sobie zaw...