fot. ESL/Helena Kristiansson

Przed nami IEM Katowice, porozmawiajmy więc o formacie Majora

Major CS:GO ponownie zawita do Katowic. A jako że niekoniecznie wszyscy muszą być do końca zorientowani, postanowiliśmy przygotować krótki artykuł, który wszystkim niedoinformowanym przybliży mniej więcej zasady rozgrywania i funkcjonowania najważniejszej imprezy na scenie Counter-Strike’a. A nie będziemy ukrywać, że do powstania tego tekstu zainspirował nas wysyp osób, które zatrzymały się jeszcze w 2017 i nie są do końca świadome faktu, że coś takiego, jak Major Main Qualifier od dawna już nie istnieje. Zamiast tego mamy…

Faza Nowych Pretendentów

Pod koniec 2017 roku Valve podjęło decyzję o zwiększeniu liczby drużyn uczestniczących w Majorze. Dotychczas na zawodach oglądaliśmy 16 ekip, ale wraz z rezolucją organizatorów do stawki dołączyło kolejne osiem drużyn. Było to równoznaczne z uczynieniem z głównych kwalifikacji integralnej części całej imprezy, podczas której dropią skrzynki itp. Segment ten otrzymał nazwę Faza Nowych Pretendentów i rywalizować w nim ma w sumie szesnaście drużyn. Sześć z nich to uczestnicy poprzedniego Majora, którzy zakończyli zmagania na miejscach 9-14., zaś pozostała dziesiątka przepustkę do tego etapu zagwarantowała sobie dzięki styczniowym Minorom dla Europy, Azji, obu Ameryk oraz regionu CIS. Także wielka prośba – nigdy więcej nie używajcie nazwy Main Qualifier. Nigdy.

Liczba uczestników 16 drużyn (6 z poprzedniego Majora i 10 z Minorów)
System rozgrywek System szwajcarski (mecze drużyn z bilansem 0-0, 1-0, 0-1 i 1-1 w formacie BO1, mecze drużyn z bilansem 2-0, 2-1, 2-2, 1-2, 0-2 w formacie BO3)
Kto awansuje Awansuje 8 drużyn, które zakończą zmagania z bilansem 3-0, 3-1 lub 3-2

Faza Nowych Legend

Tutaj ponownie mamy do czynienia z szesnastką uczestników – tworzą ją najlepsza ósemka Fazy Nowych Pretendentów oraz czołowe osiem drużyn z poprzedniego Majora. W tym miejscu warto nadmienić, że zarówno w Fazie Nowych Pretendentów, jak i w Fazie Nowych Legend walka toczy się w systemie szwajcarskim, który teoretycznie ma być o wiele bardziej sprawiedliwy. Dzięki jego zastosowaniu mierzyć się mogą ze sobą tylko drużyny z identycznym bilansem. Zespół z jedną wygraną może podjąć tylko inną ekipę, która wygrała jeden mecz, zaś formacja z dwiema porażkami stanie naprzeciwko tylko innego składu, który również przegrał dwa mecze. I tak do skutku, bo trzy triumfy oznaczają awans do play-offów, zaś trzy przegrane równoznaczne są z eliminacją. W tym roku wprowadzono jednak pewną nowość, bo o ile jeszcze w 2018 wszystkie pojedynki rozgrywane były w systemie BO1, tak w Katowicach każda decydująca o awansie lub eliminacji potyczka odbędzie się z zastosowaniem formatu BO3.

Liczba uczestników 16 drużyn (8 z poprzedniego Majora i 8 z Fazy Nowych Pretendentów)
System rozgrywek System szwajcarski (mecze drużyn z bilansem 0-0, 1-0, 0-1 i 1-1 w formacie BO1, mecze drużyn z bilansem 2-0, 2-1, 2-2, 1-2, 0-2 w formacie BO3)
Kto awansuje Awansuje 8 drużyn, które zakończą zmagania z bilansem 3-0, 3-1 lub 3-2

Faza Nowych Mistrzów

Zwieńczeniem zawodów będzie faza pucharowa, w której wystąpi najlepsza ósemka z Fazy Nowych Legend. Te drużyny z automatu otrzymają status legendy, dzięki czemu będą mogły być pewne gry na kolejnym, niezapowiedzianym jeszcze Majorze. Ale na tym zabawa się nie kończy, bo przecież trzeba będzie jeszcze wyłonić triumfatora trwających zawodów. A trzeba pamiętać, że podczas IEM-u walka odbywać się będzie w drabince pojedynczej eliminacji, zaś wszystkie spotkania, łącznie z finałem, rozegrane zostaną w systemie BO3.

Liczba uczestników 8 drużyn (8 z Fazy Nowych Legend)
System rozgrywek Drabinka pojedynczej eliminacji, wszystkie mecze BO3

Co dają poszczególne miejsca?

Oczywiście, im lepsze miejsce, tym lepsza nagroda pieniężna, bo np. ekipy z lokat 17-24. nie dostają absolutnie nic. Niemniej należy też pamiętać o przepustkach na kolejną imprezę, a tych jest aż czternaście. Jak zostało wcześniej wspomniane, najlepsza ósemka ma zagwarantowany start w Fazie Nowych Legend następnego Majora, jednak kolejne sześć formacji także może być spokojne. One również tam się pojawią, z tym, że już w Fazie Nowych Pretendentów.


Intel Extreme Masters Katowice 2019 rozpocznie się 13 lutego i potrwa do 3 marca. W sumie udział w zawodach wezmą 24 drużyny, a wśród nich także broniące mistrzowskiego tytułu Astralis. Łączna pula nagród wyniesie okrągły milion dolarów, z czego dla triumfatorów wielkiego finału przewidziano 500 tysięcy dolarów. Po więcej informacji zapraszamy do naszej relacji tekstowej.

Tagi: , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Świetny Mithy, słaby Maxlore. Rozczarowanie i zaskoczenie czwartego tygodnia LEC

Po czwartej kolejce League of Legends European Championship Spring 2019 G2 Esports nadal pozostaje niepokonane, podczas gdy Rogue jeszcze nie odniosło...