fot. ESL

Zatrzymać rozpędzoną lokomotywę, czyli Liquid vs ENCE

Wśród wszystkich pojedynków ćwierćfinałowych podczas Intel Extreme Masters Katowice 2019 CS:GO Major, starcie Teamu Liquid z ENCE eSports zapowiada się jako jedyne z tak wyraźnym faworytem batalii. Nie może dziwić jednak, że większość obserwatorów światowej sceny Counter-Strike’a widzi graczy z Ameryki Północnej w wielkim finale imprezy na Górnym Śląsku. Rolę Dawida w walce z Goliatem objąć musi więc drużyna z Finlandii, która na dobrą sprawę podczas tego Majora nie musi już niczego udowadniać.

Team Liquid vs ENCE eSports
19:50 (BO3)

Przewidywany skład

Przewidywany skład

Nicholas „nitr0” Cannella Aleksi „allu” Jalli
Jonathan „EliGE” Jablonowski Aleksi „Aleksib” Virolainen
Russel „Twistzz” Van Dulken Jere „sergej” Salo
Keith „NAF” Markovic Jani „Aerial” Jussila
Jacky „Stewie2K” Yip Sami „xseveN” Laasanen

16 map, 9 spotkań i 7 rywali. Droga ENCE do Fazy Nowych Mistrzów nie była usłana różami. Finowie wyszarpali awans dopiero w ostatni dzień drugiego tygodnia zmagań w Katowicach, a przecież dwie doby wcześniej nie mieli nawet choćby jednej wygranej na koncie. W takich momentach wyszedł na jaw jednak niesamowicie zadziorny charakter graczy z Europy Północnej. Ekipa Aleksiego „allu” Jalliego podniosła się z wyjątkowo beznadziejnego położenia i tak najpierw dzięki wygranej przeciwko BIG uniknęła konieczności gry na kolejnym Minorze, by kilkadziesiąt godzin później nie pozostawić już złudzeń graczom AVANGAR i znaleźć się wśród najlepszych ośmiu zespołów globu. Niewiele łatwiej było przecież także podczas Fazy Nowych Pretendentów, gdzie po trzymapowym pojedynku z Winstrike Teamem, ENCE wywalczyło promocję do kolejnego etapu, mając na koncie jedną porażkę.

Jak przyjemny wiosenny spacerek wyglądała z kolei przeprawa Liquid przez Fazę Nowych Legend. Gracze reprezentujący organizację z Ameryki Północnej poszli po najmniejszej linii oporu i już drugiego dnia rywalizacji w Katowicach zameldowali się w ćwierćfinale IEM Katowice. Mimo wszystko Jacky „Stewie2K” Yip wraz ze swoimi nowymi kolegami z pewnością najedli się trochę strachu, szczególnie podczas meczów w formacie BO1. Zarówno AVANGAR, jak i Ninajs in Pyjamas, postawiły twarde warunki, a rozstrzygnięcie w obu przypadkach zapadło w odpowiednio 28. i 29. rundach. Blisko dogrywki było także na pierwszej mapie meczu przeciwko Natus Vincere. Szczęście, ale także pewność zagrań w kluczowych momentach, były jednak po stronie Liquid. Taki obrót spraw pozwolił drugiemu zespołowi na świecie zaliczyć drugi etap IEM Katowice bez porażki i aż do samego finału odgrodzić się od ewentualnego spotkania z Astralis.

Co ciekawe, te dwie ekipy nie miały do tej pory okazji, by stoczyć bezpośrednie starcie. Warto natomiast jeszcze raz prześledzić ich drogę do ćwierćfinału Majora:

Team Liquid ENCE eSports

Faza Nowych Pretendentów

Faza Nowych Pretendentów

Nie dotyczy

1. runda 16:10 Team Spirit Nuke
2. runda 16:6 G2 Overpass
3. runda 0:2 Renegades
Nuke 7:16
Mirage 14:16
4. runda 2:1 Winstrike Dust2 16:11
Mirage 7:16
Train 16:13

Faza Nowych Legend

Faza Nowych Legend

1. runda 16:12 AVANGAR Overpass 1. runda 13:16 Renegades Inferno
2. runda 16:13 NiP Overpass 2. runda 12:16 HellRaisers Dust2
3. runda 2:0 Na`Vi
Mirage 16:14
Dust2 16:9
3. runda 2:1 BIG
Dust2 5:16
Train 16:14
Overp. 16:10
4. runda 2:0 G2 Dust2 19:17
Mirage 16:10
5. runda 2:0 AVANGAR Mirage 16:12
Train 16:7

Statystyki wykręcone podczas pobytu w stolicy Górnego Śląska przez graczy Teamu Liquid wyglądają bardzo ubogo w zestawieniu z tymi, którymi legitymują się gracze ENCE eSports. Powodem nieco zakłamanego obrazu jest oczywiście liczba map rozegranych przez obie formacje. Mimo niewielu okazji do zaprezentowania swoich możliwości, bardzo dobrym stosunkiem zabójstw do śmierci może pochwalić się kreowany na lidera piątki zza oceanu Nicholas „nitr0” Cannella. Amerykanin zakończył Fazę Nowych Legend z ratingiem wynoszącym 1,25, co stawia go na czwartym miejscu wśród wszystkich graczy występujących na katowickim Majorze. Nieznacznie gorszy wynik stał się autorstwem Russela „Twistzza” Van Dulkena.

Uwzględniając tylko sam rating, najlepszy zawodnik fińskiej piątki – Aleksi „Aleksib” Virolainen może równać się z najsłabszym przedstawicielem ekipy z Ameryki – Jackym „Stewiem2K'” Yipem. Co ciekawe, tylko dwójka graczy ENCE na tę chwilę wyeliminowała więcej rywali niż sama zginęła. Poza wspomnianym Virolainenem taka sytuacja dotyczy także najbardziej doświadczonego członka jednolitego pod względem narodowości składu – Aleksiego „allu” Jalliego. Takim osiągnięciem nie może pochwalić się chociażby rewelacyjny 16-latek Jere „sergej” Salo. Młody gracz mimo to przez dwa tygodnie katowickiego Majora wykręcił rating na poziomie 1,04.

Team Liquid ENCE eSports
Zawodnik Fragi Zgony Rating Zawodnik Fragi Zgony Rating
nitr0 85 64 1,25 Aleksib 315 295 1,09
Twistzz 84 61 1,23 allu 298 274 1,06
NAF 79 68 1,14 sergej 277 284 1,04
EliGE 77 73 1,10 xseveN 263 271 1,01
Stewie2K 74 74 1,09 Aerial 277 294 1,00

Ekipa Cybersportu nie ma żadnych wątpliwości w kwestii orzeczenia triumfatora tego pojedynku. Idealną harmonię „psuje” tylko Marcin Gabren, który jako jedyny nie typuje wygranej Liquid w stosunku 2:0. Wszyscy redaktorzy CS-a naszego portalu mają jednak świadomość, że nawet w przypadku pojedynku rozgrywanego jedynie na dwóch mapach, emocji nie powinno brakować. I choć Amerykanie urastają do roli murowanego kandydata do uzyskania promocji do półfinału zawodów, to niewykluczone, że batalia przyniesie wiele ciekawych momentów. Zawodnicy zza oceanu podczas pobytu w Katowicach zdążyli przyzwyczaić nas do tego, że  lubią rozstrzygać kwestię zwycięstwa bardzo bliskim wynikiem. Dużo zależy jednak od tak zwanej „dyspozycji dnia” graczy ENCE. Ci bowiem przeplatają bardzo przyzwoite występy porażkami w naprawdę kiepskim stylu.

Krzysztof „Ahnestrasz” Kuczyński Kamil „kamilonline” Skorupa Maciej „MaPet” Petryszyn
2:0 2:0 2:0
Marcin „Marnyr” Gabren Adam „Robin” Suski Tomasz „Tomasho” Jóźwik
2:1 2:0 2:0

Mecz pomiędzy Teamem Liquid a ENCE eSports rozpocznie się już o godzinie 19:50. Spotkanie to wraz z polskim komentarzem oglądać będzie można w ESL.TV Polska. Angielska transmisja prowadzona będzie natomiast tutaj. Po więcej informacji na temat Intel Extreme Masters Katowice 2019 CS:GO Major zapraszamy do naszej relacji tekstowej.

Tagi: , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

W pogoni za czołową dwójką, czyli Natus Vincere vs FaZe Clan

Jak wygląda obecnie światowy top? Bez wątpienia wymienimy w nim Astralis oraz Team Liquid, a potem... długo nikogo. Dopiero nieco z tyłu znajdzie się...