Czas biegnie w zawrotnym tempie. W naszym esportowym podsumowaniu roku dotarliśmy już do półmetka, wszakże w poniższym artykule omówimy wydarzenia, które miały miejsce w czerwcu. Które z nich najbardziej zapadły Wam w pamięć?


9 czerwca – Aristocracy oraz devils.one ESL Mistrzami Polski w CS:GO oraz LoL-a

W pierwszej połowie czerwca w nowej ESL Arenie w Katowicach trwały finały ESL Mistrzostw Polski. Do stolicy Górnego Śląska przyjechało sześć zespołów CS:GO oraz trzy z LoL-a. Ostatecznie, w niedzielę 9 czerwca poznaliśmy triumfatorów wiosennej edycji krajowych rozgrywek. Najlepsze okazały się odpowiednio Aristocracy oraz devils.one. Ci pierwsi w finale zawodów bez większego trudu pokonali Virtus.pro 2:0, a tytuł MVP turnieju padł łupem Mikołaja "mouza" Karolewskiego. Zbyt trudnej przeprawy nie miało także DV1, bo ekipa Tomasza "Agresivoo" Ciby szybko rozprawiła się z ustępującymi mistrzami z Illuminar Gaming.

12 czerwca – Virtus.pro bez kwalifikacji na Minora

Otwarte kwalifikacje do Minora pewnie jeszcze do dziś śnią się polskim graczom w najgorszych snach. Niestety przez ten etap walki o Majora przedarła się tylko jedna polska formacja i było to Virtus.pro. To właśnie Niedźwiedzie w czerwcu stanęły jako nasz jedyny reprezentant do walki w zamkniętej części zmagań, ale tam ekipa Janusza "Snaxa" Pogorzelskiego nie podołała trudnemu zadaniu i w decydującym o awansie pojedynku przegrała z BIG. Tym samym na Minorze, a co za tym idzie na Majorze, nie zobaczyliśmy żadnej piątki znad Wisły.

14 czerwca – Ekipa TaZa znajduje nowy dom

Już podczas finałów ESL MP sporo plotkowało się na temat przyszłości ekipy Wiktora "TaZa" Wojtasa. W końcu przecieki stały się rzeczywistością, a drużyna weterana CS-a znalazła nowego pracodawcę, którym okazało się Codewise Gaming. Niemniej nie oznaczało to, że podopieczni Mariusza "Loorda" Cybulskiego zmienią swoją dotychczasową nazwę – w nowej organizacji postanowiono, że zespół zostanie przy wizualizacji Aristocracy, a nazwa firmy Roberta Gryna pojawi się jedynie na koszulkach graczy.

23 czerwca – 9. sezon ESL Pro League pada łupem Liquid

Team Liquid od triumfu w Sydney szedł jak burza. Jeszcze na początku tego miesiąca zawodnicy zza oceanu odnieśli triumf na zawodach z cyklu DreamHack Masters, a 23. dnia czerwca dołożyli trzecie trofeum do swojego dorobku w tym sezonie Intel Grand Slam, a mianowicie zwycięstwo w 9. sezonie ESL Pro League. TL w wielkim finale trafiło na reprezentantów gospodarzy turnieju, G2 Esports, które wyrosło na rewelację rozgrywek. Ale mimo, że Jacky "Stewie2k" Yip i partnerzy nie byli faworytami publiczności, to fakt ten nieszczególnie wpłynął na ich postawę w decydującym pojedynku.

27 czerwca – Trójka graczy odsunięta od głównego składu AGO

Po beznadziejnym występie na finałach ESL MP zmiany w AGO Esports wisiały na włosku. I te w końcu nastąpiły, choć zapewne mało kto spodziewał się, że będą one aż tak drastyczne. Z zespołem Jastrzębi pożegnało się bowiem aż trzech graczy – Grzegorz "SZPERO" Dziamałek, Kacper "kaper" Słoma oraz Tomasz "phr" Wójcik. – Zamykamy pewien etap. Nie ma co się oszukiwać – wyniki w ostatnim czasie nie były zadowalające. Uważam, że mieliśmy mocne indywidualności, jednak względem założonej pracy nie byliśmy w stanie funkcjonować jako jeden organizm – skomentował ten ruch Mikołaj "miNIr0x" Michałków, trener formacji.

28 czerwca – Fuzja AGO Esports i x-kom teamu

Informacji związanych z AGO nie koniec. Dzień po ogłoszeniu rozstania z tercetem zawodników spadła na nas kolejna, budząca nie mniejsze emocje informacja. AGO Esports oraz x-kom team połączyły wszakże siły, tworząc jedną markę o nazwie x-kom AGO. Co oznaczało to w praktyce? Nad tym zastanawiano się jeszcze długi czas, niemniej fanów dość mocno zaniepokoiły wówczas losy byłych już zawodników x-kom teamu. W nowopowstałej formacji zapowiedziano bowiem kilkutygodniowe obserwacje, które miały wyłonić piątkę gotową do występów pod banderą zespołu. Jak się później okazało, z udziału w testach zrezygnował skład Pawła "innocenta" Mocka.


Wszystkie dotychczasowe podsumowania roku podzielone na miesiące możecie znaleźć pod tym adresem.