STS
fot. ESL/Helena Kristiansson

Co zwiedzić, gdzie zjeść i imprezować, jak podróżować? Poradnik kibica IEM Katowice 2020

Intel Extreme Masters Katowice co roku ściąga do Spodka kilkaset tysięcy odwiedzających. Nie inaczej będzie w 2020, bo na długo przed startem imprezy wyprzedane zostały „najbardziej chodliwe” bilety, choć dla spóźnialskich jeszcze nie wszystko stracone – można skorzystać z darmowego wejścia na wydarzenie, ale tu należy się uzbroić w spore pokłady cierpliwości. Niemniej dla wszystkich, którzy zamierzają pojawić się na katowickim obiekcie, przygotowaliśmy poradnik, który z pewnością ułatwi wam życie, a być może pozwoli także znaleźć odpowiedzi na kilka nurtujących pytań.

Gdzie się kierować?

Cała impreza będzie mieć miejsce w katowickim Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Pierwsze miejsce zlokalizowane jest przy Alei Korfantego 35, natomiast MCK umiejscowione jest przy placu Sławika i Antalla 1.

Tegoroczny IEM ograniczy się do jednego weekendu. Otwarta dla publiczności część zmagań rozpocznie się w piątek, 28 lutego i trwać będzie przez kolejne dwa dni. W niedzielę poznamy triumfatorów rywalizacji w StarCrafta II i rzecz jasna Counter-Strike’a. Na teren wydarzenia osoby z biletamiu premium wejdą korzystając z bramy numer 1, posiadacze czerwonych i niebieskich biletów – bramy numer 2, a darmowe wejście odbędzie się poprzez bramę numer 3.

W tym roku przejście podziemnym tunelem między Spodkiem i MCK w obie stront dostępne będzie dla posiadczy biletów premium. Osoby z biletami czerwonymi i niebieskimi także skorzystają z tunelu, ale będą nim mogli przejść wyłącznie z MCK do Spodka.

Co zabrać ze sobą na IEM?

Jeśli wybieracie się do Katowic, z pewnością zamierzacie spędzić czy to w Spodku, czy w MCK wiele godzin jednego dnia. Warto z tego powodu pamiętać o właściwym wyposażeniu – oczywiście trudno wyobrazić sobie wypad na IEM bez telefonu. Warto wyposażyć się także w kartę kredytową – w niemal wszystkich punktach czy to gastronomicznych, czy stoiskach z pamiątkami skorzystacie z płatności mobilnych. Jeśli chodzi zaś o gotówkę, to rzecz jasna należy wziąć ze sobą tyle środków, ile uważamy za stosowne – a dla własnego bezpieczeństwa i spokoju ducha zostawić część pieniędzy w miejscu noclegowym, by w przypadku np. zgubienia portfela nie zostać z niczym.

Jeśli zależy wam na wygodzie – weźcie plecak. Należy jednak pamiętać, że jego maksymalne dopuszczalne wymiary wynoszą 55 x 25 x 40 cm. Gdy będzie on większy, będziecie musieli zostawić go w depozycie, co wiąże się z opłatą 20 złotych. Można tego dokonać także z własnej woli – umieszczenie bagażu w bezpiecznym miejscu może okazać się pomocne, gdy na przykład prosto ze Spodka będziecie udawać się na pociąg, a wcześniej wymeldowaliście się z hotelu.

Użyteczny na miejscu wydarzenia będzie także notes i marker, wszkaże podczas całej imprezy odbywać będą się sesje autografowe, podczas których będziecie mieli możliwość zgarnięcia podpisów od swoich ulubieńców. Na miejscu wprawdzie będziecie mogli zabrać ze sobą specjalne plansze do autografów, ale oczywiście może zdarzyć się tak, że tych zabraknie. A jak to mówią: przezorny zawsze ubezpieczony! Skoro już o przezorności, to na pewno użyteczny może być także powerbank na wypadek, gdyby wyładował wam się telefon.

Czego nie można wnosić do Spodka i MCK?

Na teren imprezy nie można wnosić broni palnej, ostrych narzędzi, materiałów wybuchowych oraz świec dymnych. Ponadto zakazane jest posiadanie wyrobów alkoholowych, a także środków odurzających i psychotropowych. Niedozwolone jest również wnoszenie materiałów rasistowskich, ksenofobicznych i propagandowych oraz plakatów, ulotek, agitacji politycznej i innych działań reklamowych. Bez zgody organizatora nie ma również możliwości wniesienia flag, transparentów oraz urządzeń emitujących dźwięk. Ochrona nie pozwoli również dostać się na teren wydarzenia ze zwierzętami. Ponadto na teren imprezy można wnieść płyny o objętości maksymalnie do 0,5 litra, koniecznie w plastikowym lub papierowym pojemniku.

Dodatkowe zabezpieczenia podczas IEM Katowice 2020

W związku z aktualną sytuacją zdrowotną na świecie ESL zdecydowało się wprowadzić dodatkowe środki bezpieczeństwa. Organizator zamierza dokładnie i na bieżąco monitorować stan zdrowia i bezpieczeństwa kibiców odwiedzających Spodek oraz MCK. Każdy gość wchodzący na teren imprezy będzie musiał poddać się badaniu obejmującym między innymi kontrolę temperatury. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej weryfikacji kondycji zdrowotnej uczestnik będzie mógł wejść na teren wydarzenia – w przypadku wątpliwości ostateczną decyzję podejmować będą wykwalifikowani członkowie personelu medycznego. Organizatorzy zachęcają wszystkie osoby, które mają gorączkę, są przeziębione, osłabione lub te, które w ostatnim czasie podróżowały do terenów zagrożonych, aby pozostały w domu. Ci, którzy zdecydują się pojawić na miejscu, powinni natomiast pamiętać o częstej dezynfekcji rąk.

O której godzinie dostanę się do Spodka i MCK?

Bramy IEM Expo ulokowanego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym będą otwierane każdego dnia o 11:00. O tej samej godzinie rzecz jasna będzie można zajmować miejsca w Audytorium, gdzie rywalizować w piątek i sobotę będą gracze StarCrafta II. Inaczej sprawa ma się za to w przypadku wejścia do Spodka. Tutaj przez dwa pierwsze dni imprezy bramy dla posiadaczy wejściówek zostaną otwarte o 13:30, natomiast 45 minut później na obiekcie zamledują się pierwsi odwiedzający korzystający z darmowego wejścia. Zmiana nastąpi w niedzielę, bo wówczas do głównej areny całego przedsięwzięcia wejdziecie już od 9, a nieco później na głównej scenie rozegrają się półfinały i finał zmagań w SC2. Fani CS:GO mogą spać dłużej, gdyż na finał rywalizacji w ten tytuł organizatorzy wpuszczać będą dopiero od 16, o ile wcześniejsze wydarzenia nie spowodują opóźnień w harmonogramie.

Harmonogram CS:GO:

Harmonogram SC2:

Jak dotrzeć na IEM?

Spodek i MCK położone są niemal w ścisłym centrum miasta, więc trafienie na te obiekty nie powinno sprawić szczególnych problemów. Jeśli dotrzecie na dworzec PKP lub autobusowy możecie śmiało zaczerpnąć trochę świeżego powietrza i udać się na spacer – standardowym tempem nie powinno zająć wam to więcej niż 20 minut. Niemniej możecie rzecz jasna skorzystać także z usług taksówkarskich lub chociażby skorzystać z aplikacji umożliwiającej wypożyczenie hulajnogi elektrycznej – to wyjątkowo przyjemny i szybki sposób na dostanie się z punktu A do punktu B.

Dojazd z dworca PKP

W poruszaniu się po mieście pomocne mogą okazać się nie tylko Mapy Google, ale także aplikacja JakDojadę wyszkująca dla nas najbardziej korzystnych połączeń komunikacją miejską. Jeśli jednak wolicie polegać na własnej wiedzy, to warto zapamiętać, że z przystanku Katowice Dworzec PKP dojedziecie w pobliże Spodka m.in. tramwajami nr 13, 19 oraz 43, wysiadając na przystanku Katowice Rondo. Cała podróż liczyć będzie zaledwie dwa przystanki.

Dojazd z dworca autobusowego

Docierając do Katowic na dworzec autobusowy zlokalizowany przy ulicy Piotra Skargi, macie cały wachlarz możliwości dotarcia na teren imprezy – trudno tak naprawdę wyróżnić jeden sposób, niemniej szczerze rekomendujemy wam pieszą wycieczkę, która w niektórych przypadkach może okazać się szybsza niż podróż komunikacją miejską.

Ceny komunikacji miejskiej

W Katowicach mamy do czynienia z trzema strefami komunikacji miejskiej. Bilety zakupione w ramach pierwszej z nich uprawniają do jednorazowego przejazdu w granicach jednego miasta lub do jazdy przez 20 minut od momentu skasowania (z możliwością przesiadek). Drugą strefę wybierzecie jeśli będziecie chcieli przebywać w komunikacji miejskiej przez 40 minut albo gdy będziecie przemieszczać się jednym kursem w obrębie dwóch sąsiadujących ze sobą miejscowości. Ostatnią z kolei, gdy podróż zajmie wam około 90 minut, albo będziecie chcieli skorzystać z przejazdu jednorazowego w trzech lub większej liczbie miast.

Od pierwszego marca ceny biletów papierowych wzrosną o 20 groszy. Warto jednak dbać o środowisko i korzystać z biletów elektronicznych, których koszt zakupu nie uległ zmianie w stosunku do ubiegłego roku. Te dostaniemy na przykład z aplikacji SkyCash lub JakDojadę. Nowością jest bilet dzienny, który obowiązuje od skasowania do godziny 23:59 danego dnia. Jego koszt to 10 zł (normalny) oraz 5 zł (ulgowy). Mobilnie zakupicie natomiast bilet 24-godzinny, którego cena to odpowiednio 14 i 7 złotych. Więcej o biletach przeczytacie pod tym adresem.

Strefa Ceny w punktach sprzedaży (od 01.03) Ceny w aplikacji mobilnej
Normalny Ulgowy Opłata za przewóz bagaży Normalny Ulgowy Opłata za przewóz bagaży
1. 3,40 zł 1,70 zł 3,40 zł 3,00 zł 1,50 zł 3,00 zł
2. 4,00 zł 2,00 zł 3,60 zł 1,80 zł
3. 5,00 zł 2,50 zł 4,40 zł 2,20 zł

Co warto zobaczyć w Katowicach?

Stolica Górnego Śląska ma do zaoferowania więcej atrakcji niż pewnie może się wam wydawać. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkie, dlatego zachęcamy do skorzystania z aplikacji takiej jak TripAdvisor, która pozwoli wyselekcjonować pasujące do naszych zainteresowań i budżetu miejsca.

Jednym z najpopularniejszych miejsc w Katowicach jest Muzeum Śląśkie. Jeśli przyjeżdżacie do tego regionu Polski po raz pierwszy, albo chcielibyście poznać śląśką kulturę, z pewnością jest to miejsce dla was. Przekształcona w muzeum była kopalnia węgla podkreśla, jak istotną rolę w życiu tej częsci kraju stanowi górnictwo i przemysł. Na głębokości 14 metrów poniżej ziemi będziecie mieli okazję zobaczyć bogate i różnorodne kolekcje, a także podziwiać galerie sztuki.

Jeśli chcecie poczuć prawdziwy klimat Śląska, koniecznie wybierzcie się na spacer na zabytkowe osiedle Nikiszowiec. Świetnie odrestaurowane budynki przy zachowaniu wszelkich detali architektonicznych pozwolą wam właściwie przenieść się w czasie. Przed wyprawą w tę część miasta warto również zapoznać się z historią osiedla związaną oczywiście z lokalnymi kopalniami. Jeśli będziecie mieć ze sobą aparat, to tym lepiej!

Pozostając w temacie spacerów i czerpania z natury, koniecznie musicie wybrać się do Doliny Trzech Stawów. To miejsce pozwoli na odpoczynek od miejskiego zgiełku i doskonale sprawdza się na wypad zarówno w lecie, jak i zimie. Możecie również pośmigać na rolkach czy pojeździć na rowerze – tras jest naprawdę sporo. A gdy poczujecie nieco zmęczenia, z otwartymi rękami czekać na was będą właściciele pobliskich restauracji, w których uzupełnicie płyny lub zaspokoicie głód.

Jeśli będziecie chcieli się „ukulturalnić”, a przy okazji miło spędzić czas chociażby z drugą połówką, warto zaplanować wizytę w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. Sala koncertowa z doskonałą akustyką zapewni wam niezwykłe doznania muzyczne. Warto również pamiętać, że orkiestra NOSPR zagra również podczas ceremonii otwarcia finału IEM Katowice w CS:GO.

Gdzie można zjeść smaczny posiłek?

Oczywiście podczas wizyty w Katowicach nie można zapominać o odpowiednim odżywianiu się, zwłaszcza że z uwagi na wzmożoną aktywność fizyczną szybciej może dopadać was głód. Na miejscu wydarzenia znajdziecie rzecz jasna sporą liczbę stanowisk, gdzie zjecie coś ciepłego, nie wychodząc nawet z obiektu. Na zewnątrz standardowo powstanie także strefa food trucków, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Jeśli jednak myślicie o posiłku poza Spodkiem, to oczywiście Katowice oferują potężny wachlarz możliwości. Wszystko zależy od waszych upodobań i tego, na jaki wydatek możecie sobie pozwolić. Jeśli jednak chcecie spróbować lokalnej kuchni, a przy okazji nie zaplacić przesadnie dużo, to niemal idealną opcją będzie restauracja o nazwie Żurownia zlokalizowana około kilometra od dworca PKP. Dla nieco bardziej wymagających możemy śmiało polecić Śląską Prohibicję, a więc lokal położony na wspominanym wyżej Nikiszowcu – jak pewnie się już domyślacie słynący z klasycznych miejscowych potraw.

W stolicy Górnego Śląska nie brakuje jednak miejsc, w których zjecie dania z kuchni całego świata. Jeśli jesteście fanami sushi, to bardzo dobre opinie zbierają lokale takie jak Susharnia Sushi Bar oraz Sakana Sushi Bar. Pyszną pizzę zjecie w Len Arte czy Vera Napoli, smacznego burgera w Mad Micku, a dania z kuchni tajskiej w Bangkok by Limeleaf. Fast foodów również znajdziecie całe mnóstwo, a jeśli macie ochotę na kebaba, możemy wam polecić Amir Kebab zlokalizowany w samym centrum miasta.

Gdzie można iść na imprezę?

Jeśli bywaliście już wcześniej w Katowicach, na pewno słyszeliście o ulicy Mariackiej, będącej zdecydowanie jedną z najbardziej obleganych ulic w mieście w godzinach wieczornych. To właśnie tam poraczycie się różnymi trunkami alkoholowymi, a także przy okazji zjecie coś dobrego. Gdybyście z kolei woleli bardziej aktywny wieczorny odpoczynek, zajrzyjcie na imprezę do jednego z tutejszych klubów. Najnowocześniejszym tego typu miejscem na Śląśku jest Klub Pomarańcza, a sporym zainteresowaniem cieszą się też imprezy w Spiżu, Energy2000 czy Bavitto. Nieco starszym do gustu powinno przypaść bardziej kameralne Rajzefieber. Roztańczonych mogą przyciągnąć także tematyczne potańcówki w Królestwie.

Materiał powstał we współpracy z Miastem Katowice.

Tagi: , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

izak: Mam nadzieję, że Projekt A sprawi, iż Valve zacznie mocniej rozwijać CS-a

ŚLEDŹ RELACJĘ Z IEM KATOWICE 2020 CS:GO