STS
fot. Riot Games/Yicun Liu

Chińskie derby w play-offach Worldsów. JD Gaming i Suning powalczą jutro o półfinał

Już jutro czeka nas jeden z najbardziej ekscytujących pojedynków ćwierćfinałowych podczas tegorocznych Mistrzostw Świata League of Legends. Triumfator grupy A, Suning, zmierzy się z krajowym rywalem, JD Gaming. Jeszcze nie tak dawno temu w League of Legends Pro League lepsze było JD, które w splicie letnim zajęło drugie miejsce, ale od tego czasu Suning stało się o wiele stabilniejszą drużyną, więc w kontekście jutrzejszego spotkania trudno mówić o jednoznacznym faworycie.

VS
Suning Pozycja JD Gaming
KDA: 3.1 KP: 51,9% Bin Zoom KDA: 2.9 KP: 50.1%
GPM: 436 SK: 4 GPM: 436 SK: 2
KDA: 5 KP: 58.7% SofM Kanavi KDA: 3.4 KP: 75,2%
GPM: 378 VSPM: 2,67 GPM: 366 VSPM: 1,77
KDA: 4.3 KP: 71% Angel Yagao KDA: 4.3 KP: 52,6%
GPM: 403 DPM: 494,7 GPM: 392 DPM: 433.8
KDA: 5.5 KP: 62,6% huanfeng LokeN KDA: 6.8 KP: 71,7%
GPM: 445 DPM: 579.2 GPM: 424 DPM: 410.2
KDA: 3.8 KP: 65,8% SwordArt LvMao KDA: 3,8 KP: 77,9%
WPM: 1,81 VSPM: 2,87 WPM: 1,77 VSPM: 2,99

Skoro na podstawie własnych obserwacji dotychczasowych występów obu formacji nie możemy wysnuć żadnych wniosków, to może w takim razie pomogą nam twarde dane?

Jak możemy wyczytać z powyższych statystyk, JD i Suning prezentują dość odmienny styl prowadzenia rozgrywki. Wicemistrzowie Chin stawiają głównie na dolną aleję, a zwycięzcy worldsowej grupy A – na górną. Wskazują na to statystyki dotyczące uczestnictwa w zabójstwach. JD dużo więcej zasobów oddaje Lee „LokeN-owi” Dong-wook, a Suning aktywnie wykorzystuje swojego midlanera, który uczestniczy w przeszło 70% drużynowych eliminacji.

Wydawać by się mogło, że skoro Xiang „Angel”  Tao tak często pomaga swojej drużynie, to jego jutrzejszy rywal Zeng „Yagao” Qi, spędzający więcej czasu na linii, będzie dominował w kwestii zdobytego solowo złota. Jak jednak możemy zobaczyć, we wszystkich statystykach bitewnych dominuje Angel, co jest o tyle ciekawe, że przed turniejem Yagao był przez wielu ekspertów ceniony wyżej niż midlaner Suning.

Warto też zwrócić uwagę na wysoką aktywność wspierających – to trend, który obserwujemy praktycznie we wszystkich chińskich formacjach. Supporci często opuszczają dolną aleję i wybierają się na długie wyprawy ze swoimi dżunglerami, podczas których przejmują kontrolę nad mapą i wyłapują przeciwników. Szczególnie imponuje prawie 80% kill participation na koncie Zuo „LvMao”  Minga-Hao.

Wyraźnie różny styl gry mają też obaj dżunglerzy. Lê „SofM” Quang Duy więcej czasu spędza w dżungli, stawiając dużą ilość wardów i mniej grając z liniami. Ten lekko samolubny playstyle idealnie wpasowuje się w obecną metę, pełną dżunglerów wymagających dużej ilości zasobów. Z kolei Seo „Kanavi” Jin-hyeok skupia się bardziej na swojej drużynie. Niejednokrotnie kreuje zagrania, przeprowadza inwazje na wrogie obozy i stara się rozpędzić swoich kolegów, którym ustępuje pola w kwestiach prowadzenia rozgrywki.


Bin

SofM

Angel

huanfeng

SwordArt
#1
Jax

Graves

Syndra

Ezreal

Bard
Meczów: 2
KDA: 2.2
Meczów: 3
KDA: 2.8
Meczów: 3
KDA: 4.5
Meczów: 2
KDA: 10
Meczów: 3
KDA: 13.5
#2
Camille

Nidalee

Galio

Ashe

Leona
Meczów: 1
KDA: 10
Meczów: 1
KDA: 9
Meczów: 2
KDA: 24
Meczów: 2
KDA: 8
Meczów: 2
KDA: 3
#3
Irelia

Lee Sin

Akali

Draven

Nautilus
Meczów: 1
KDA: 6
Meczów: 1
KDA: 6.7
Meczów: 1
KDA: 14
Meczów: 1
KDA: 4.3
Meczów: 1
KDA: 2
UC 6/ 7 4 / 7 4 / 7 5/ 7 4 / 7

Zoom

Kanavi

Yagao

LokeN

LvMao
#1
Camille

Lillia

Ekko

Ashe

Bard
Meczów: 2
KDA: 3.9
Meczów: 3
KDA: 3.3
Meczów: 2
KDA: 9
Meczów: 2
KDA: 3.5
Meczów: 2
KDA: 6
#2
Renekton

Sylas

Zoe

Jhin

Pantheon
Meczów: 1
KDA: 2.8
Meczów: 2
KDA: 6.3
Meczów: 1
KDA: 12
Meczów: 1
KDA: 18
Meczów: 1
KDA: 9
#3
Sett

Graves

Twisted Fate

Miss Fortune

Sett
Meczów: 1
KDA: 11
Meczów: 1
KDA: 0.3
Meczów: 1
KDA: 8.5
Meczów: 1
KDA: 7
Meczów: 1
KDA: 5.7
UC 5/ 6 3 / 6 5 / 6 5/ 6 5 / 6

Jeżeli zaś chodzi o wybierane postacie, to tu znajdziemy nieco więcej podobieństw, niż różnic. Oba zespoły regularnie decydują się na skalujących leśników, którzy aktualnie zdominowali metę, a także korzystają z midlanerów, których głównym zdaniem jest dopchanie środkowej alejki i szukanie aktywności na bokach Summoner’s Riftu. Na bocie, jak zwykle, jest mało różnorodności. Jhin, Ashe czy Ezreal darzone są sporym priorytetem i pełnią rolę „bezpiecznika”, który powoli rośnie w siłę i gwarantuje dużą użyteczność drużynową oraz doskonałe skalowanie.

Mówiąc o różnicach, przede wszystkim w oczy rzuca się agresywny wachlarz czempionów ogrywanych przez toplanera Suning. Chen „Bin” Ze-Bin korzystał m.in. z Jaxa, Camille czy Irelii, rozciągając grę do bocznych alejek i skalując w najlepsze. Jego rywal po stronie JD Gaming zwykle decydował się na granie słabej strony mapy i wybierał postacie, które są samowystarczalne i nie potrzebują ogromnych pokładów uwagi dżunglera. Z pewnością ważnym bohaterem dla serii będzie Camille, która świetnie wypadała w rękach obu zawodników. Dynamikę wielu matchupów może też popsuć Jax, który jest postacią dość specyficzną, która potrafi być niezwykle opresyjna, jeśli nie zostanie przyciśnięta w pierwszych minutach pojedynku.

Jedno jest pewne – jutrzejszy mecz będzie niesamowitym pokazem umiejętności mechanicznych i wiedzy w aspektach makro. Obie ekipy pokazały się z bardzo dobrej strony i są poważnymi kandydatami do sięgnięcia po tytuł mistrza świata. Bez względu na wynik, pożegnamy jutro świetną drużynę, której obecność na mistrzostwach była nie do zapomnienia. Po pełen harmonogram i wszystkie szczegóły na temat Worlds 2020 zapraszamy do naszej relacji tekstowej.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Jankos: Gen.G to mocna drużyna, która może z nami wygrać

Kilka dni przerwy od oficjalnych meczów okazało się idealną okazją dla Marcina "Jankosa" Jankowskiego na stworzenie kolejnego materiału na swoim kanal...