31 sierpnia ubiegłego roku na scenie CS:GO wybuchł skandal. Trzech trenerów, w tym Nicolai „⁠HUNDEN⁠” Petersen, zostało srogo ukaranych przez ESL oraz DreamHacka za korzystanie z buga gry umożliwiającego nielegalne pozyskiwanie bezcennych informacji podczas oficjalnych spotkań. Niespełna miesiąc później w wyniku śledztwa liczba zawieszonych wzrosła do aż 37, a w tym gronie znalazło się niestety dwóch Polaków – Mariusz „Loord” Cybulski z Wisły All in! Games Kraków oraz Mikołaj „minirox” Michałków z x-kom AGO (odbył już w całości swoją karę). Znane z surowego podejścia do oszukiwania w każdej postaci Valve początkowo wstrzymało się od wymierzenia winnym własnych kar, lecz dziś taki stan rzeczy uległ zmianie. Dodatkowo od teraz drużyny CS:GO w meczach online zaliczanych do cyklu kwalifikacyjnego do Majorów nie będą już mogły korzystać ze wsparcia swoich szkoleniowców – W pomieszczeniu i na serwerze przebywać mogą jedynie zawodnicy – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

CZYTAJ TEŻ:
Majora nie było, ale naklejki są! Valve wprowadza nowe przedmioty i zmiany w cyklu RMR CS:GO

Przejdźmy od razu do konkretów: Valve postanowiło wprowadzić system kar oparty na powadze przewinień, których dopuścili się trenerzy. Kluczowy zwrot to w tym przypadku przyznane przez ESIC punkty karne, na których liczbę składają się liczba spotkań, w których dopuszczono się oszustwa, a także liczba rund. Na razie nie jest jednak jasne, czy deweloper będzie brał pod uwagę redukcję banów, na którą organ śledczy decydował się, gdy szkoleniowcy z własnej woli współpracowali z nim podczas dochodzenia. Obecnie dotarła do nas jedynie skąpa tabelka, której treść przedstawiamy poniżej:

  • 2 punkty karne – 1 opuszczony Major
  • 3 punkty karne – 2 opuszczone Majory
  • 4 punkty karne – 3 opuszczone Majory
  • 5 punktów karnych – 5 opuszczonych Majorów
  • 6 lub więcej punktów karnych – dożywotnie zawieszenie

Co to oznacza w praktyce? miniroxowi przyznano tylko 2 punkty karne, co oznacza, iż szkoleniowiec AGO nie będzie mile widziany jedynie na jesiennym PGL Major Stockholm 2021. W zdecydowanie bardziej skomplikowanej sytuacji znajduje się natomiast Loord, który uzbierał pięć oczek. To równoznaczne z banem na aż pięć najbliższych turniejów najwyższej rangi. Na Majorach już nigdy więcej nie zobaczymy natomiast postaci takich, jak choćby Slaava "Twista" Räsänen czy Allan "Rejin" Petersen. – O sytuacjach, w których trener odwołał się od werdyktu i odniósł jakikolwiek sukces, będziemy informować Valve na bieżąco. Odwołania wciąż trwają – komentuje Stephen Hanna, Director of Global Strategy & Partnerships w ESIC.