Piątkowy wieczór nie potoczył się po myśli fanów CS:GO z Europy Wschodniej, bo na ćwierćfinale swoją kampanię w Intel Extreme Masters Cologne 2021 zakończyły Gambit Esports oraz Virtus.pro. Liczna reprezentacja regionu CIS w play-offach niemieckiego turnieju stopniała tym samym z trzech zespołów do "tylko" jednego, ale taka skuteczność i tak budzi ogromny podziw. O podobnych wynikach jedynie pomarzyć mogą Ameryka Północna, Południowa czy poszczególne kraje Starego Kontynentu. A nie wspomnieliśmy jeszcze nawet, że obecnie w czołowej dwudziestce światowego rankingu mieści się aż pięć drużyn ze wschodu... Jak powstała taka potęga? Odpowiada szkoleniowiec Natus Vincere, Andrey "B1ad3" Gorodenskyi.

CZYTAJ TEŻ:
FaZe wyrzuca Gambit za burtę IEM-a! Dziś mecze półfinałowe

"Gracze poprzez esport starają się zbudować własną przyszłość"

Region CIS ma obecnie dobrą passę, bo wiele drużyn budowano w długoterminowej perspektywie. Trenerzy i prowadzący mieli dużo czasu na rozwój we wszystkich najważniejszych aspektach. To nie jest tak, że po prostu zbiera się u nas grupę graczy, tworzy skład i zaczyna wygrywać. Spirit czy forZe przeszły długą drogę do miejsca, w którym obecnie się znajdują, a jeśli dokonywały jakichś zmian, to tylko pojedynczych; rdzeń drużyny pozostawał ten sam. I to samo można powiedzieć o większości formacji, w tym też o Gambit czy NAVI. Stabilny skład to klucz do sukcesu. Pozwala przekazać młodzikom wiedzę starszych graczy. Dzięki temu w pewnym momencie drużyna wkracza na wyższy poziom. Nie da się jednak tego osiągnąć bez pomyłek, na których się uczy; rozwój to proces i właśnie dzięki niemu CIS radzi sobie świetnie.

U nas gracze nie pochodzą z bogatych rodzin, nie są w żaden sposób uprzywilejowani. Poza CS-em nie czeka na nich świetlana przyszłość w innych profesjach. Wiele poświęcają, by stać się profesjonalnymi zawodnikami. W pewnej chwili esport przestaje być dla nich hobby, a za to starają się poprzez niego zbudować własną przyszłość i pozostawić po sobie dziedzictwo. Bardzo ważne jest dla nich, by stać się kimś, ponieważ region CIS nie należy do najbogatszych w Europie czy na świecie.

Prowadzony przez ukraińskiego weterana zespół jest ostatnią nadzieją wschodnioeuropejskich fanów na triumf podczas IEM-u. NAVI dziś o 19:15 w pojedynku z FaZe Clanem postara się pomścić swoich kolegów z Gambit. Polska transmisja dostępna będzie w ESL.TV Polska. Po więcej informacji na temat Intel Extreme Masters Cologne 2021 zapraszamy do naszej relacji, do której przejść można po naciśnięciu na poniższy baner.