Do startu wiosennego splitu League of Legends European Championship pozostały już niewiele ponad 24 godziny. W piątek o godzinie 18:00 zostanie zainaugurowany nowy sezon czołowych europejskich rozgrywek League of Legends, a zainaugurują go Team Vitality oraz MAD Lions. Do walki o mistrzostwo Europy przystąpi też Astralis, które podczas tej przerwy międzysezonowej dokonało dwóch zmian w wyjściowej piątce, sprowadzając do drużyny Kaspra "Kobbego" Kobberupa oraz Olivera "Dajora" Ryppę. Przypadek tego drugiego jest szczególnie interesujący, bo do walki w LEC włączy się po zaledwie kilku miesiącach kariery profesjonalnego gracza.

"Jeśli mam możliwość dołączenia do drużyny z LEC, tam właśnie muszę się udać"

Trudno jednak odrzucić ofertę od drużyny z grającej w czołowej europejskiej lidze, zwłaszcza gdy celem jest ciągły rozwój jako zawodnika. – Może otrzymałbym większą pensję czy coś takiego w innej drużynie, ale skoro chcę się rozwijać, a LEC jest największą ligą w Europie, nie ma cienia wątpliwości. Jeśli mam możliwość dołączenia do drużyny z LEC, tam właśnie muszę się udać – mówił nam jeszcze w listopadzie Dajor. Mimo wszystko niemiecki midlaner ma świadomość, że przed nim jeszcze długa droga. – Nawet nie jestem blisko, by uważać się za najlepszego midlanera, a to też jest mój cel – być najlepszym w Europie. Chcę się rozwijać, na tym kieruję swoją uwagę – oznajmił.

Wkrótce po tym, jak pojawiły się pierwsze doniesienia zakulisowe dotyczące jego angażu w Astralis pojawiło się wiele głosów nieszczególnie przychylnych temu ruchowi, jak chociażby od założyciela niedziałającego już H2K, Richarda Wellsa. Poproszony o komentarz dotyczący tych opinii Dajor stwierdził, że nie przejmuje się nimi w większym stopniu. – Nie jest pierwszym ani jedynym, jeśli chodzi o ocenianie mnie. Gdy grałem we Fnatic też byli hejterzy, niektórzy więksi streamerzy też mówili, że jestem do dupy i tego typu rzeczy. Ale nie przejmuję się nimi jakoś szczególnie. Wiem, kim jestem i zamierzam udowodnić im, że się mylą – powiedział.

CZYTAJ TEŻ:
Czy nowy skład Vitality wypali? Power ranking LEC 2022 Spring

"Nie byłby to najczarniejszy scenariusz, gdybyśmy zajęli nawet dziesiąte miejsce"

W Astralis 18-latek będzie najmniej doświadczonym zawodnikiem, ale z jego punktu widzenia jest to tylko atut. – Dla mnie profesjonalna scena to wciąż nowość, więc dobrze jest mieć czwórkę doświadczonych zawodników u boku, zwłaszcza gdy jest się nowicjuszem. Czułem się naprawdę pewnie od samego startu, bo wiem, że ci gracze będą mogli poprowadzić mnie w grze, jeśli nie będę wiedział, co robić dalej. [...] Jak wspomniałem, drużyna weteranów ze mną jako nowicjuszem to najlepsze, co mogło mi się przytrafić – oznajmił Dajor.

Jakie więc cele stawia sobie zawodnik Astralis przed startem wiosennego splitu? Cóż, przede wszystkim ma świadomość, że podbój europejskiej sceny nie będzie łatwym zadaniem, toteż stwierdził, że w LEC 2022 Spring Split nie ma miejsca, które byłoby dla niego rozczarowujące. – Szczerze, nie byłby to najczarniejszy scenariusz, gdybyśmy zajęli nawet dziesiąte miejsce. Nie wiem, jak pójdzie mi w LEC, być może będzie to kompletny int, co może się wydarzyć, ale wciąż wierzę, że mamy szansę na 6-7 miejsce – zapowiedział. – W to bym celował wiosną, a latem – cóż, na pewno awans do play-offów. W wiosennym splicie nie ma takiego miejsca, które traktowałbym jako rozczarowanie, ale w letnim to byłoby nie dostanie się do play-offów – dodał.

Dwóch debiutantów LEC naprzeciw siebie – Dajor kontra Shlatan

Które miejsce uda się zająć Astralis podczas najbliższego splitu? Ostateczną odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero za kilka tygodni, aczkolwiek pierwszy mecz z udziałem nowej piątki Astralis już jutro. W swoim inauguracyjnym meczu w LEC Dajor wraz z resztą Astralis podejmie Misfits Gaming z między innymi Lucjanem "Shlatanem" Ahmadem na pokładzie, dla którego również będzie to debiut w czołowych europejskich rozgrywkach. Spotkanie to zaplanowane jest na godzinę 21:00. Pełny harmonogram oraz więcej informacji dotyczących LEC 2022 Spring Split znajdziecie w naszej relacji tekstowej: