Nowe procesory, szczególnie te dwurdzeniowe, dysponują coraz większą ilością pamięci [b]cache[/b] drugiego poziomu (L2). Większy rozmiar cache pozwala na zwiększenie wydajności procesora, ponieważ dostęp do danych przechowywanych w pamięci cache jest znacznie krótszy, niż odwoływanie się do "odległego" i wolniejszego RAM-u, który zainstalowano na płycie głównej. [end]
Twórcy Windy z serii XP założyli (podobnie jak kiedyś Bill założył, że komputer nie będzie potrzebował więcej pamięci operacyjnej niż 640 kb), że rozmiar cache'u wynosi 256 kb, tymczasem obecnie procesory mają dużo więcej pamięci podręcznej. [b]Intel Core2 Duo E6400[/b] ma 2 048 kb, a [b]E6600[/b] już 4096 kb, konkurencyjny [b]AMD Athlon 64 X2 4600+[/b] "tylko"1024 kb, a od [b]AMD Athlon 64 X2 4800+[/b] w górę już 2048 kb (seria jednoprocesorowa AMD64 ma tylko 512 kb).
Windows XP nie potrafi wielu rzeczy, w tym również nie umie samodzielnie określić rozmiaru cache drugiego poziomu (L2), co powoduje, że cache nie jest wykorzystywany w sposób optymalny.
Możemy jednak sami zmodyfikować [b]Rejestr Systemowy[/b] i naprawić tę "niedoróbkę".

W tym celu uruchamiamy [b]Edytor Rejestru[/b] (Start | Uruchom | regedit), a w nim przechodzimy do gałęzi [b]HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory Management[/b] (nie rozwijamy Memory Managment, tylko naciskamy na klucz). Następnie w oknie po prawej szukamy klucza [b]SecondLevelDataCache[/b]. Jeżeli go nie ma zakładamy nową wartość typu [b]DWORD[/b] o nazwie [b]SecondLevelDataCache[/b]. Dwukrotnie klikamy klucz (lub prawym myszki i modyfikuj), a następnie przypisujemy mu taką liczbę, (zmieniając system z szesnastkowego na dziesiętny), która odpowiada rozmiarowi naszej pamięci cache L2. Jeśli wynosi ona na przykład 512 kb, to wartość [b]SecondLevelDataCache[/b] powinna być równa 512. A teraz restart i go go go!!!