STS

Transferowa karuzela nad Wisłą – lipiec 2018

Lato się zaczęło, to i włodarze polskich organizacji wyszli na powierzchnię, by przewietrzyć nieco zastane składy swoich drużyn. Na scenie pojawiło się też kilka nowych tworów, których cel jest prosty – nie rozpaść się po tygodniu. W tej transferowej karuzeli, która w lipcu rozkręciła się na dobre, nie zabrakło wielu rozpoznawalnych w kraju nazwisk oraz […]

Lato się zaczęło, to i włodarze polskich organizacji wyszli na powierzchnię, by przewietrzyć nieco zastane składy swoich drużyn. Na scenie pojawiło się też kilka nowych tworów, których cel jest prosty – nie rozpaść się po tygodniu. W tej transferowej karuzeli, która w lipcu rozkręciła się na dobre, nie zabrakło wielu rozpoznawalnych w kraju nazwisk oraz kilku nowicjuszy dopiero rozpoczynających swoją poważną przygodę z polskim Counter-Strikiem.

Co ciekawe, aż pięć z siedmiu omawianych poniżej formacji, zobaczymy w nadchodzącym sezonie ESL Mistrzostw Polski. A co z pozostałą dwójką? Najwyraźniej jej zmiany nie poszły aż tak dobrze, jak oczekiwano, gdyż zarówno Codewise Unicorns, jak i Team Ascent nie były w stanie przebrnąć przez zamknięte eliminacje i 17. edycję ESL MP obejrzą co najwyżej w domu na Twitchu. Może następnym razem.

Team Ascent

Obecny skład

Gabriel „gab” Jaroszuk
Tomasz „exhie” Tuszko
Szymon „JaKu” Maciąg
Patryk „Ortel” Ortel
Michał „Czapel” Czapla

Przyszli

Odeszli

Gabriel „gab” Jaroszuk
Tomasz „exhie” Tuszko
Szymon „JaKu” Maciąg
Patryk „Ortel” Ortel
Michał „Czapel” Czapla

Wcześniej Team Ascent znane było tylko fanom LoL-a oraz tym kilku osobom, które na scenie Rainbow Six: Siege śledzą rozgrywki inne niż Pro League czy Six Invitational. Kolejnym celem na mapie włodarzy polskiej organizacji okazała się dywizja CS:GO, której skład oficjalnie poznaliśmy 21 lipca. W zespole nie zabrakło kilku osób, które w przeszłości miały już okazję zaprezentować się szerszej publice, chociaż ostatnimi czasy sukcesy odnosił tylko Szymon „JaKu” Maciąg. To właśnie on wraz z pozostałymi członkami tomorrow.gg mógł pod koniec czerwca świętować triumf w Polskiej Lidze Esportowej.

A kto znalazł się w Ascent poza nim? Gabriel „gab” Jaroszuk, który w PRIDE nie wytrzymał nawet trzech miesięcy, czy też Tomasz „exhie” Tuszko – 18-latek, który w 2018 roku zdążył zahaczyć już o Pompa Team i Illuminar Gaming, a przez chwilę wspomagał także x-kom team. Nie da się więc ukryć, że ekipa na kolana nie powalała, toteż nie było wielkim zaskoczeniem, gdy nie udało jej się przebrnąć przez eliminacje do ESL Mistrzostw Polski. Dla gaba i spółki przeszkodą nie do przejścia okazał się miks o niezwykle dostojnej nazwie Rogal DHL, czyli drużyna złożona z byłych członków PRIDE oraz PRIDE Academy.

BL4ST

Obecny skład

Oskar „oskarish” Stenborowski
Piotr „peet” Ćwikliński
Michał „mono” Gabszewicz
Bartosz „Hyper” Wolny
Maciej „destroj” Deorocki

Przyszli

Odeszli

Oskar „oskarish” Stenborowski
Piotr „peet” Ćwikliński
Michał „mono” Gabszewicz
Bartosz „Hyper” Wolny
Maciej „destroj” Deorocki

O tym, że projekt BL4ST zapowiada się ciekawe nie trzeba było nikogo przekonywać. Same znane nazwiska, w większości utytułowane już w mniejszym czy większym stopniu. Trzech byłych graczy SEAL Esports, które kilka miesięcy temu rozpadło się z powodów typowych (czyli m.in. finansów) oraz dwójka zawodników, którzy do niedawna związani byli z Pompa Teamem. Na całe szczęście zarówno Bartosz „Hyper” Wolny, jak i Maciej „destroj” Deorocki jako jedni z niewielu z tamtego składu PT wydawali się być bardziej „Team” niż „Pompa”, co całkiem nieźle rokowało na przyszłość. No i pierwszy cel – awans na ESL MP – udało się osiągnąć.

Można też założyć, że powyższa ekipa bardzo szybko znajdzie chętną do współpracy organizację. Tym bardziej, gdy będzie sobie radzić w sygnowanych przez ESL Mistrzostwach Polski, a nie ma co ukrywać, że ma na to papiery. Oskar „oskarish” Stenborowski i Hyper w przeszłości sięgali już po krajowy czempionat, z kolei Piotr „peet” Ćwikliński to uczestnik dwóch Majorów. Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że przy pomyślnych wiatrach drużyna ta może dostać się nawet do półfinału. No ale nazwiska nazwiskami, przyjdzie jeszcze pora, by ten potencjał udowodnić na serwerze.

Codewise Unicorns

Obecny skład

Damian „Falon” Tworek
Szymon „Crityourface” Pluta
Alan „mepson” Ciszewski
Łukasz „azziz” Kałkowski
Mateusz „Morfan” Świętochowski

Przyszli

Odeszli

Mateusz „Morfan” Świętochowski Izako Boars Eryk „leman” Kocęba

Gdybyśmy mieli ustalić hierarchię na polskiej scenie, to z umieszczeniem gdzieś Codewise Unicorns mielibyśmy spory problem. Organizacja Roberta Gryna całkiem niedawno mogła świętować zaskakujące trzecie miejsce w Polskiej Lidze Esportowej, wyprzedzając po drodze m.in. o wiele bardziej uznane PACT i x-kom team. Z drugiej zaś strony CU bezskutecznie próbuje przebić się do ESL Mistrzostw Polski i kilka dni temu ponownie okazało się, że dla ekipy tej są są to prostu zbyt wysokie progi. Dwie porażki odniesione z takimi „tuzami” krajowego podwórka, jak Atlantic.gg czy też Piast Gliwice Esports chluby raczej nie przynoszą.

Wynik ten może rozczarowywać bym bardziej, bo został odniesiony już przy wsparciu duetu pozyskanego z Izako Boars. Ktoś powie, że Mateusz „Morfan” Świętochowski nie miał zbyt wiele czasu na przygotowania z nowymi kolegami, wszak jego transfer oficjalnie ogłoszono w dniu rozpoczęcia eliminacji. Problem jednak w tym, że 19-latek występował wraz z drużyną już od jakiegoś czasu i jak dotychczas nie pomógł wejść jej na wyższy poziom. Wymiernych efektów nie dała także praca z byłym trenerem Dzików Izaka, Damianem „MdN-em” Kisielewskim, pod którego wodzą IB dotarło wcześniej do półfinału PLE. Całe szczęście, że zespół ma pewny slot w kolejnej edycji rozgrywek Fantasty Expo, bo w obecnej formie i tam mógłby się nie dostać.

Izako Boars

Obecny skład

Mateusz „matty” Kołodziejczyk
Dawid „xype” Lach
Piotr „nawrot” Nawrocki
Karol „tecek” Kapczyński (tymczasowo)
Michal „RETO” Silski (tymczasowo)

Przyszli

Odeszli

Karol „tecek” Kapczyński x-kom team Mateusz „Morfan” Świętochowski Codewise Unicorns
Michał „RETO” Silski Michał „michi” Majkowski attackiereN

Czasy, gdy z Izako Boars można było bezkarnie żartować z powodu kolejnych zmian personalnych, dawno już minęły. Ostatnimi czasy organizacja Piotra „izaka” Skowyrskiego mogła być nawet uważana za wzór stabilizacji, bo do ostatniej roszady doszło tam jeszcze w lutym! Niemniej wszystko zmieniło się w połowie lipca, gdy szeregi ekipy opuścili Michał „michi” Majkowski i Mateusz „Morfan” Świętochowski – ten pierwszy znalazł bezpieczną przystań w nowo powstałym miksie attackiereN, drugi natomiast postanowił kontynuować swoją karierę w Codewise Unicorns. No i pojawił się problem – kogo zaangażować w ich miejsce?

Odpowiedź, przynajmniej częściowa, przyszła bardzo szybko, gdy pojawiły się pierwsze plotki o rychłym odejściu Karola „tecka” Kapczyńskiego z x-kom teamu. Co zabawne, 25-latek zaczął występować z IB nim jeszcze pojawiło się oficjalne potwierdzenie odsunięcia go od składu poprzedniego zespołu. Tak czy inaczej, transfer Kapczyńskiego nadal nie został oficjalnie ogłoszony, ale nie przeszkodziło mu wraz z formacją awansować do ESL Mistrzostw Polski. Drugi wolny slot podczas eliminacji zajmował Michał „RETO” Silski, który ma za sobą przygodę m.in. z ProXimą Gaming. Na ten moment nie wiadomo jednak czy pozostanie on w składzie na dłużej.

Onca Gaming

Obecny skład

Olaf „olfii” Tyszkiewicz
Maciej „burito” Jędrzejewski
Michał „ikS” Wozowczyk
Michał „shelby” Maciejewski
Mateusz „vanilla” Narbuntowicz

Przyszli

Odeszli

Olaf „olfii” Tyszkiewicz ALSEN-Team
Maciej „burito” Jędrzejewski ALSEN-Team
Michał „ikS” Wozowczyk ALSEN-Team
Michał „shelby” Maciejewski ALSEN-Team
Mateusz „vanilla” Narbuntowicz ALSEN-Team

O ALSEN-Teamie na polskiej scenie Counter-Strike’a praktycznie wszyscy zdążyli już zapomnieć. Organizacja, której barw w przeszłości bronili m.in. Janusz „Snax” Pogorzelski, Grzegorz „SZPERO” Dziamałek czy też Jacek „MINISE” Jeziak, przestała mieć na krajowym podwórku jakiekolwiek znaczenie i coraz częściej mówiło się o niej tylko w kontekście perturbacji z kolejnymi zatrudnianymi składami. Zmienić ten stan rzeczy miała ekipa Olafa „olfiiego” Tyszkiewicza, która dzięki dobrej postawie w Divison 2 zagwarantowała sobie przepustkę do 17. sezonu ESL Mistrzostw Polski. Ale tam wystąpi już pod inną nazwą.

W czerwcu zawodnicy rozstali się bowiem z ALSEN, by miesiąc później zasilić szeregi dość młodej organizacji Onca Gaming, która podjęła kolejną próbę zawojowania sceny CS:GO. O poprzednich próbach nie słyszał prawie nikt i to najlepiej chyba pokazuje jak bardzo były one udane. Tym razem jednak jest inaczej, bo przynajmniej przez kolejne dwa miesiące o zespole będziemy słyszeć regularnie z uwagi na występy w ESL MP. A co potem? Cóż, to pewnie zależeć będzie od osiągniętych wyników, chociaż nie da się ukryć, że na ten moment nikt reprezentantom Onca nie będzie wróżyć niczego innego, jak walka o utrzymanie.

Pompa Team

Obecny skład

Hubert „szejn” Światły
Daniel „daen” Adamski
Michał ”MajkelN1” Hornik
Maciej „mYR” Żuk
Miłosz „miloszek” Narodzonek

Przyszli

Odeszli

Hubert „szejn” Światły Vex.esport
Daniel „daen” Adamski Vex.esport
Michał ”MajkelN1” Hornik Vex.esport
Maciej „mYR” Żuk Vex.esport
Miłosz „miloszek” Narodzonek Vex.esport

Po nieudanym projekcie pt. „Zaangażuj trzech byłych graczy Izako Boars i zobacz co się stanie” Pompa Team powraca na scenę Counter-Strike’a. I to powraca po cichutku, bo tym razem organizacja Szymona „IsAmU” Kasprzyka postawiła na młodych graczy bez większych sukcesów. Warto przypomnieć, że całą piątkę mogliśmy w czerwcu, wtedy jeszcze pod banderą Vex.esport, oglądać na poznańskich finałach Good Game League 2018 i tam, delikatnie mówiąc, furory nie zrobiła. Chociaż trzeba jej też oddać, że w swoim drugim meczu, gdy i tak już o nic nie grała, była w stanie postawić się ALTERNATE aTTaX  i doprowadzić do dogrywki.

No ale już początek przygoda Huberta „szejna” Światłego i spółki z Pompą nie dał żadnych powodów do zadowolenia. Dwie porażki, poniesione z miksem żartownisie oraz z Illuminar Gaming, odebrały PT nadzieje na powrót do ESL Mistrzostw Polski. Teraz włodarzom organizacji pozostaje mieć nadzieję, że ich nowi podopieczni o wiele lepiej zaprezentują się podczas eliminacji do Polskiej Ligi Esportowej, bo w przeciwnym wypadku rozpoznawalna w kraju formacja na kolejne miesiące może wypaść z obiegu, gdyż pozostaną jej tylko o wiele mniej prestiżowe i nagłośnione lany. A to byłaby raczej katastrofa.

x-kom team

Obecny skład

Krzysztof „stark” Lewandrowski
Patryk „Patitek” Fabrowski
Krzysztof „Goofy” Górski
Daniel „STOMP” Płomiński
Wiktor „mynio” Kruk

Przyszli

Odeszli

Wiktor „mynio” Kruk Karol „tecek” Kapczyński Izako Boars

Wcześniej wspominaliśmy o Izako Boars, które przez pewien czas było swego rodzaju memem. Obecnie nieco stał się nim x-kom, który od momentu zyskania możnego sponsora nie potrafi występować w jednym składzie dłużej niż przez kilka tygodni. Za czwartą drużyną 16. sezonu ESL Mistrzostw Polski już kilka przetasowań, a zawodnicy tacy, jak Krzysztof „stark” Lewandrowski czy też Patryk „Patitek” Fabrowski zdążyli nawet zawędrować na ławkę rezerwowych, by po pewnym czasie z niej wrócić. Jak łatwo się domyślić, taki brak stabilizacji nie wpływa zbyt korzystnie na osiągane rezultaty, a te w przypadku podopiecznych Adriana „IMD” Piepera są naprawdę mieszane.

Bo mówimy tu o zespole, który na przestrzeni jednego miesiąca jest w stanie najpierw wygrać międzynarodowe zawody Good Game League, by po kilkunastu dniach zająć dopiero 8. miejsce w Polskiej Lidze Esportowej, co oznacza konieczność walki o utrzymanie w barażach. No i tak to wygląda – x-kom wyrósł na zespół, który jednego dnia może walczyć z najlepszymi, by dnia kolejnego ulec ekipie grającej ze sobą po raz pierwszy. Czy transfer Wiktora „mynia” Kruka” pozwoli wreszcie zatrzymać tę rozpędzoną karuzelę? Trudno powiedzieć, bo co prawda 22-latek sięgnął wraz z tomorrow.gg po triumf w PLE, ale… Jakie sukcesy odnosił wcześniej? No właśnie.


Wszystkie comiesięczne raporty transferowe z cyklu „Transferowa karuzela nad Wisłą” znaleźć można pod tym adresem.

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

NRG pokonuje HellRaisers i melduje się w półfinale IEM Shanghai

Druga wygrana podczas Intel Extreme Masters Shanghai 2018 zapewniła NRG Esports awans do półfinału imprezy. Spotkanie obfitowało w emocje, ale zawodni...