fot. DreamHack/Adela Sznajder

YNk: NEO wnosi do drużyny nieco więcej struktury i dbałości o szczegóły

ESL One Cologne 2019 to bez dwóch zdań wyjątkowy turniej. Niemiecka świątynia Counter-Strike’a od lat regularnie na kilka dni przykuwa uwagę całej międzynarodowej społeczności i nie inaczej będzie tym razem. Co najważniejsze, polscy kibice w tym roku też będą mieli komu kibicować, bo na serwerze pojawi się przecież FaZe Clan z Filipem „NEO” Kubskim w składzie. Przed startem prestiżowych zmagań udało nam się porozmawiać ze szkoleniowcem międzynarodowej formacji, Janko „YNk” Paunoviciem. Serbski trener odpowiedział na kilka pytań związanych z osobą Kubskiego, poruszył temat niedawnego bootcampu w Esports Performance Center, a także nakreślił plany FaZe na nadchodzące dni i tygodnie. Zapraszamy!

ENGLISH VERSION OF THE INTERVIEW CAN BE FOUND BELOW


Marcin Gabren: Pół roku temu dołączyłeś do FaZe. Od tego czasu udało wam się sięgnąć po dwa trofea – liczyłeś na więcej czy w obliczu zawirowań w składzie (testy AdreNa, problemy wizowe) jesteś zadowolony z takiego rezultatu?

Janko „YNk” Paunović: Na początku nie byłem zbyt pewny, czego oczekiwać biorąc pod uwagę naszą sytuację kadrową i fakt, że NiKo musiał prowadzić grę. Patrząc wstecz, myślę, że mogliśmy osiągnąć więcej, szczególnie w końcówce zaczęliśmy grać znacznie lepiej, ale w rzeczywistości sytuacja nie była idealna, a my zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy.

Od dłuższego czasu mieliście problem z pozycją prowadzącego. Jakie czynniki zadecydowały, że postawiliście na NEO? Dlaczego koniec końców nie zdecydowaliście się na suNny’ego?

Cóż, nie ma zbyt dużej liczby prowadzących czekających po prostu aż ktoś się do nich odezwie, szczególnie gdy doświadczyli oni już gry na najwyższym poziomie i mają autorytet, by móc kierować graczami takimi jakich mamy w składzie. Filip pasuje do tego profilu i był wolnym zawodnikiem, więc daliśmy mu szansę, by sprawdzić jak nam będzie szło, a teraz zdecydowaliśmy się przedłużyć współpracę co najmniej do Majora. suNny to świetny zawodnik, ale naprawdę potrzebowaliśmy IGL-a, by NiKo mógł znowu się skupić na grze – głównie dlatego woleliśmy NEO.

Zaraz po ściągnięciu NEO udaliście się na bootcamp do nowo powstałego Esports Performance Center w Warszawie. Jak oceniasz te centrum treningowe, możesz je porównać do innych znanych ci tego typu miejsc?

Myślę, że obiekt jest jednym z najlepszych, w jakich byliśmy, chociaż zarezerwowaliśmy hotel tuż obok, bo pokoje w bazie nie mają łazienek. Pomieszczenia treningowe, komputery, internet i reszta była jednak w porządku. Szczególne podziękowania dla szefa kuchni, który przyrządzał dla nas świetne jedzenie! Chcieliśmy wybrać się tam jeszcze przed Majorem, ale inny zespół nas wyprzedził.

Czy po tych kilku wspólnych tygodniach NEO jest już w stanie komfortowo komunikować się po angielsku w czasie gry? Jeśli nie, to co sprawia problemy?

Myślę, że już jest w stanie, ale wciąż potrzebuje nieco czasu, by się w dostosować. Jego angielski jest w porządku. Może czasami, gdy musi szybko powiedzieć dużo rzeczy, to zajmuje mu to nieco więcej czasu niż powinno, ale z każdym dniem jest coraz lepiej i jestem pewien, że w przyszłości nie będzie to żadnym problemem.

Co nowego NEO wniósł do gry zespołu pod względem taktycznym, ale też psychologicznym? Jak już zmieniła się wasza gra i jak ma się zmienić w najbliższym czasie?

To po prostu gość, który gra na najwyższym poziomie już tak długo. To również dojrzała osoba, więc jest naprawdę zrównoważony, co jest bardzo ważne w przypadku IGL-a. Wnosi do drużyny nieco więcej struktury i dbałości o szczegóły, więc po prostu próbujemy powoli wprowadzić do naszej gry nowe rzeczy, podczas gdy jego angaż przyspiesza nieco rozwój w aspektach, nad którymi już pracowaliśmy i to wychodzi nam całkiem dobrze.

Jak wygląda i jak układa się twoja współpraca z NEO? Relacja między trenerem a IGL-em jest w końcu bardzo ważna. 

Idzie nam świetnie, przynajmniej z mojego punktu widzenia (śmiech). Z Filipem bardzo łatwo się współpracuje i prowadzimy wiele produktywnych rozmów na temat drużyny, rzeczy, nad którymi musimy pracować i tak dalej. Liczę na częstsze bootcampy, bo z nich można wyciągnąć znacznie więcej niż z treningów internetowych, więc nie mogę się doczekać naszych przygotowań do Majora.

Dwukrotnie udało wam się dotrzeć razem z NEO do play-offów dużych imprez. Uważasz, że to rezultaty na miarę waszych ówczesnych możliwości czy jednak niedosyt pozostał?

Nie sądzę, byśmy już grali naszego najlepszego CS-a, szczególnie we Francji. W Dallas było w porządku, bo nie mieliśmy nawet pełnego tygodnia na treningi z NEO, a zagraliśmy naprawdę wyrównane mecze z Liquid czy ENCE. Finały ESL Pro League były dla nas rozczarowujące, nie tylko pod względem wyniku, ale też naszej gry, więc jesteśmy naprawdę zdeterminowani, by pokazać się z lepszej strony w Kolonii.

Jakie czynniki przekonały was do przedłużenia współpracy z NEO co najmniej do końca Majora? Kiedy i na jakiej podstawie zdecydujecie, czy zostanie on w drużynie na stałe?

Czuliśmy po prostu, że idzie nam na tyle dobrze, żeby dać mu prawdziwą szansę, szczególnie z długim bootcampem przed Majorem. Status NEO niekoniecznie będzie związany z naszymi rezultatami, ale raczej z naszym odczuciami na temat jego współpracy z zespołem i tego czy może być naszym liderem w dłuższej perspektywie.

Jaka atmosfera panuje w zespole przed startem ESL One Cologne?

Chłopaki czują się pewnie, stale pracujemy nad eliminowaniem naszych błędów i lepszą grą jako całość, a turnieje tego typu to te, na których oni grają najlepiej. Czekamy z niecierpliwością na start ESL One i awans do play-offów, bo wtedy zaczyna się kompletnie inna gra.

Na czym skupialiście się po powrocie z Montpellier? Po porażkach z G2 i mouz mogliście pewnie wyciągnąć sporo wniosków.

Wyjaśnialiśmy, jak grać przeciwko przeciwnikom wyposażonym w pistolety lub słabszą broń, pracowaliśmy nad rozszerzeniem naszej puli map, tak byśmy mieli więcej opcji w trakcie veta. Głównie na tych aspektach się skupiliśmy, bo nie mieliśmy przecież tak dużo czasu.

We Francji próbowaliście wykorzystać na swoją korzyść Vertigo – jak oceniasz rozgrywkę na tej mapie? Czy możemy spodziewać się, że znów będzie ona istotnym elementem waszego weta?

Myślę, że wciąż uczysz się czegoś o Vertigo za każdym razem, gdy na nim grasz. Różne drużyny mają różne podejście do tej mapy, różne ustawienia… Czujemy się na niej komfortowo i nie chcemy pozwolić rywalom na darmowe veto, gdy nie grają na Vertigo tylko dlatego, że to nowa mapa. Dlatego możecie oczekiwać, że w Kolonii też będzie ona ważną częścią naszego veta.

W pierwszym meczu podejmiecie Renegades, które po Majorze spuściło nieco z tonu. Przygotowujecie się specjalnie pod tego przeciwnika czy raczej macie zamiar po prostu skupić się na swojej grze?

Skupimy się tylko na sobie i stworzeniu solidnego planu gry, tak by każdy miał takie samo podejście. Oni mieli bootcamp przed tym turniejem, więc można się spodziewać, iż przygotowali nowe rzeczy tylko pod naszą grę.

Wierzysz, że już w Kolonii będziecie w stanie poważnie zagrozić Astralis czy Liquid czy może szczyt formy przygotowujecie raczej na Majora? W końcu jakby nie patrzeć stosunkowo niedawno dokonaliście zmiany na niezwykle ważnej pozycji prowadzącego. Na kiedy planujesz szczyt formy swojego zespołu?

Z graczami jakich mamy, nie ma żadnego powodu, by wierzyć, że nie możemy walczyć z jakimkolwiek innym zespołem na świecie. Pokazaliśmy już to w Dallas, choć jednak oczekuję, iż będziemy lepiej przygotowani na Majora i mam nadzieję, że to właśnie w niego trafimy z naszą najlepszą dyspozycją.

Zaraz po ESL One udacie się za ocean na BLAST Pro Series LA, lecz potem aż do Majora nie macie zaplanowanych już żadnych zawodów. Czy rozmawialiście już o przygotowaniach do Majora i ich wyglądzie?

Tak, po BLAŚCIE udamy się na wakacje, a treningi znów rozpoczniemy na początku sierpnia. Przed startem Majora będziemy też mieć dwutygodniowy bootcamp.

Jakiś czas temu Valve ujawniło daty Majorów na następne dwa lata. Czy dzięki temu jako trener we współpracy z organizacją możesz już gdzieś z tyłu głowy powoli planować ruchy zespołu, powiedzmy na przełomie tego i następnego roku?

Na to jeszcze za wcześnie, bo nie znamy dat innych turniejów w okolicy Majorów, ale planujemy z wyprzedzeniem ułożyć nasz kalendarz, tak by zespół miał wystarczająco czasu na przygotowanie  się do zawodów, ale by też mógł odpocząć i uniknąć wypalenia.


FaZe Clan już dziś o 13:10 zmierzy się z Renegades w swoim pierwszym meczu na ESL One Cologne 2019. Mecz ten wraz z polskim komentarzem obejrzeć będzie można w ESL.TV Polska. Po więcej informacji na temat ESL One Cologne 2019 zapraszamy do naszej relacji tekstowej.

Śledź rozmówcę na Twitterze – YNk
Śledź autora na Twitterze – Marcin Gabren

English version

Marcin Gabren: It has been half a year since you joined FaZe Clan – you won two trophies in this time. Did you expect more or are you happy with that result considering your problems with roster during this period (AdreN being on trial, visa issues)?

Janko „YNk” Paunović: I wasn’t really sure what to except considering the roster situation and the fact that Niko would have to be IGL at the start. Looking back, I think we could’ve done more, especially towards the end we started playing much better but in reality the situation wasn’t ideal and we did our best.

FaZe had had problems with IGL role for a long time – could you explain why you finally decided to add NEO? What were key factors? Why didn’t you go for suNny in the end?

Well, there isn’t really a huge pool of IGLs out there just waiting to be picked up, especially ones that have the experience playing at the highest level and the authority to be able to lead the players we have. Filip fits that profile and he was a free agent, so we gave him a chance to see how it goes and now we’ve decided to prolong it for at least the Major. suNny is a great player but we really needed an IGL, so NiKo can just focus on playing again, so that was the main reason we picked Neo over him.

Right after NEO’s addition you had a bootcamp in Esports Performance Center in Warsaw. How do you rate this facility? Could you somehow compare it with other places of this type?

I think the facility is one of the best we’ve been at, although we booked a hotel nearby since the rooms at the bootcamp don’t have a toilet but the pracc rooms, PC’s, internet, everything was good. Special shoutout to the chef for making some great food for us! We were hoping of going there before the Major but they already gave the room to another team.

In terms of communication – is NEO already capable of in game leading in English on his highest level? If not, what are the problems?

I think he is but still needs a bit more time to adjust, his English is fine, just sometimes when he needs to say a lot of things pretty fast is when it maybe takes a bit longer than it should but it’s getting better with each day and I’m confident it won’t be an issue in the future.

What did NEO bring to the team in terms of tactical play as well as common attitude? How did mentioned factors change after his arrival and how are they going to change in the near future?

He’s just a guy who’s been playing on the highest level for such a long time, already a mature person as well, so he is pretty level headed which is really important for an IGL. He is bringing over some more structure and attention to detail so we’ve just been slowly trying to implement some new things while also bringing him up to speed with some of the stuff we’ve already been doing which have been working pretty well for us.

Obviously cooperation between coach and IGL is crucial for every team. How does it look like in your case?

It’s going great, at least from my side of things, Filip is super easy to work with and we have a lot of productive talks about the team, the things we need to work on etc. I’m hoping for more frequent bootcamps since you can be much more productive than with online practice, so I’m looking forward to the preparation we will do before the Major.

After NEO’s addition you made it twice to the play-offs of big events. Do you think that your team played to the best of its ability at that time or do you remain unsatisfied?

I don’t think we’ve played our best CS yet, especially not in France. Dallas was fine considering we had less than a week of practice with NEO and we played some really close games vs Liquid and ENCE. Pro League was really disappointing not just in terms of the result, but how we played, so we’re really determined to do better here in Cologne.

Why did you decide to extend NEO’s stay in the team at least until the end of StarLadder Major? When are you going to decide if he is permanently staying in the team? Will it depend on your results? 

We just felt like things were going good enough to give him a proper chance with the team, especially with a long bootcamp before the Major. His status won’t necessarily be tied to the results, but more so to how we feel he meshed with the team and if we believe he can be the leader for the long term.

How does the team feel prior to ESL One Cologne?

The guys are feeling confident, we’ve been constantly working to improve on our mistakes and play better as a team and this type of a tournament is where they play their best, so we’re looking forward to the start of the tournament and securing a playoff spot since then it becomes a whole different game.

What did you focus on after EPL Montpellier? I guess you could easily draw some conclusions after losses to mouz and G2.

Cleaning up how we play versus pistols and low buys, working on expanding our map pool as well so we have more options in the veto, that was our main focus since there wasn’t a huge amount of time.

In France you tried to take advantage of Vertigo, but that didn’t pay off in the end. How do you rate gameplay on this map? Can we expect that it will be important part of your veto once again?

I think you still learn something new every time you play it, different teams have different approaches to the map, different setups…We feel comfortable on it and we don’t want to let teams get a free veto if they don’t really play Vertigo  just because the map is new so yeah, you can expect it to be a big part of our veto here in Cologne as well.

Your first opponent in Germany is Renegades. Are you specially preparing for this game or are you going to just focus on yourselves?

We’ll just focus on ourselves and creating a solid gameplan, so everyone is on the same page, they’ve had a bootcamp before this tournament, so it’s fair to expect them having new things prepared for our game.

Do you believe that in Cologne your team will be able to threaten Liquid or Astralis or are you already preparing your peak form for the Major? After all you changed your IGL not so long ago. When do you expect your team to unlock its full potential?

With the players we have, there is no reason to believe we can’t match up against any other team in the world, we’ve already shown some of that in Dallas but I do expect us to be more prepared for the Major and I do hope we can hit our peak there.

After ESL One you are going to Los Angeles for BLAST Pro Series, but later on you don’t have any tournament scheduled up until the Major. Have you already thought about preparations to StarLadder event?

 Yes, we are going on vacation after BLAST LA and we’re going to start practicing in early August and also a 2 week bootcamp before the Major starts.

Some time ago Valve revealed Majors’ dates for next two years. Do you as a coach in cooperation with an organisation already plan schedule, bootcamps or stuff like this, let’s say, at the turn of 2019 and 2020?

Not yet really, since we don’t have the dates for other tournaments around the Majors but the plan is to have schedule laid out in advance, so the team can have enough time to prepare for tournaments but also to rest to avoid burn out.

Tagi: , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Spotkanie iHG z AVEZ otworzy trzeci tydzień Ultraligi

Czas rozpocząć trzeci tydzień zmagań w ramach drugiego sezonu Ultraligi. Już dziś wieczorem osiem czołowych formacji znad Wisły powróci do walki o tyt...