STS
fot. Riot Games

Jankos w finale Worlds 2019! G2 Esports wygrywa z SK Telecom T1!

Marcin „Jankos” Jankowski pierwszy raz w swojej karierze wystąpi w wielkim finale Mistrzostw Świata w League of Legends. W drugim półfinale G2 Esports zmierzyło się z legendarnym Lee „Fakerem” Sang-hyeokiem i jego drużyną SK Telecom T1. Jak się okazało, zespół Polaka był na tyle dobrze przygotowany, że ostateczne zwycięstwo osiągnął po czterech mapach. Warto także podkreślić, że G2 sprawiło, że drugi rok z rzędu w finale najważniejszej imprezy LoL-a zobaczymy ekipę z Europy.

G2 Esports 3:1 SK Telecom T1

SK Telecom T1 0:1 G2 Esports
Khan Renekton Wunder Kled
Clid Gragas Jankos Rek’Sai
Faker Neeko Caps Ryze
Teddy Kai’Sa Perkz Xayah
Effort Leona Mikyx Rakkan

Seria ta rozpoczęła się idealnie dla Rasmusa „Capsa” Winthera, który przelał Pierwszą Krew na konto swojej drużyny. Błyskawicznie jednak pojawiła się podwójna odpowiedź ze strony koreańskiej piątki, która zgarnęła dwa zabójstwa. W kolejnych minutach SKT przejęło kontrolę nad grą, pozbawiając G2 m.in. górnej wieży. Szybko jednak Jankos i spółka przeszli do kontrofensywy i rozpoczęli split-push, który umożliwił zniszczenie zewnętrznych wież Koreańczyków na górnej linii. Środkowy etap rozgrywki pełny był pomniejszych potyczek o smoki, które kończyły się pojedynczymi zabójstwami. Mecz ten był nad wyraz strategiczny i spokojny, co potwierdzał fakt, że do 25. minuty padło zaledwie siedem eliminacji na Summoner’s Rift. W

26. minucie doszło do wymiany – G2 zniszczyło dolny inhibitor SKT, natomiast ekipa Fakera zgładziła Barona. Z czasem SKT zaczęło zdobywać coraz więcej eliminacji, jednak w 35. minucie doszło do zwrotu akcji i w pierwszej walce drużynowej w tym meczu, to G2 dało z siebie wszystko i pozbawiło życia wszystkich przeciwników, ostatecznie wygrywając to spotkanie.

G2 Esports 0:1 SK Telecom T1
Wunder Ornn Khan Renekton
Jankos Jarvan IV Clid Lee Sin
Caps Ryze Faker Le Blanc
Perkz Ezreal Teddy Yasuo
Mikyx Galio Effort Gragas

Akcja rozpoczęła się przed drugą minutą, kiedy to G2 zdobyło zabójstwo po wejściu do dżungli rywali, jednak przypłaciło to stratą Jankosa. W 10. minucie SKT zdecydowało się na wejście w dolną dżunglę G2 i przejęcie jej, co z kolei zapewniło trzykrotnym mistrzom świata aż dwa zabójstwa. Świetne spotkanie rozgrywał Kim „Clid” Tae-min, który swoim Lee Sinem siał spustoszenie w szeregach Samurajów. W 21. minucie doszło do pełnoprawnej bitwy, którą zainicjowało SKT, zdobywając zabójstwo. Szybko jednak pojawił się Jankos, który odpowiedział, mimo to pojawienie się Polaka nie uratowało jego drużyny, bo na miejscu był Park „Teddy” Jin-seong, który zmiażdżył graczy G2.

W 25. minucie Faker i spółka sięgnęli po fioletowe wzmocnienie, co zapewniło SKT ponad pięć tysięcy sztuk złota przewagi. W kolejnych minutach potyczki ekipa z Korei zniszczyła środkowy inhibitor G2, co znacząco pogorszyło sytuację tej formacji, która mogła przejść tylko do defensywy. W 35. minucie podopieczni Fabiana „GrabbZa” Lohmanna zaryzykowali i podjęli smoka, jednak trzeźwa interwencja rywali sprawiła, że zawodnicy ze Starego Kontynentu zostali wyeliminowani, co zapewniło z kolei SKT zwycięstwo i wyrównanie w tej serii.

SK Telecom T1 0:1 G2 Esports
Khan Renekton Wunder Camille
Clid Rek’Sai Jankos Elise
Faker Ryze Caps Orianna
Teddy Kai’Sa Perkz Xayah
Effort Leona Mikyx Nautilus

W zaledwie trzeciej minucie doszło do małego pojedynku na dolnej linii, gdzie Kim „Khan” Dong-ha zgarnął Pierwszą Krew na konto swojej drużyny. G2 nie czekało długo na zemstę, bo po chwili zjawił się polski leśnik i zdobył pierwsze zabójstwo. Wkrótce Jankos dał o sobie ponownie znać, przyczyniając się do zdobytych przez jego zespół eliminacji na górnej linii i środkowej.  Nastepnie obie drużyny zwolniły i ponownie skupiły się na pozyskiwaniu przedmiotów, a także istotnych obiektów na mapie. W 22. minucie SKT wyłapało dwóch zawodników G2, a także zgarnęło Barona, co dało sporą przewagę ekipie Fakera. Role odwróciły się w dwie minuty później, gdy to drużyna Polaka zgładziła czterech rywali, niemalże niwelując przewagę wynikającą z fioletowego wzmocnienia.

Na tym jednak głód G2 się nie skończył, bo zespół ten rozpoczął oblężenie bazy wroga, otwierając m.in. dolny inhibitor. W 30. minucie doszło do kluczowej walki w loży Barona. Mimo, że G2 nie zdobyło fioletowego wzmocnienia, to skuteczny atak pozbawił życia czterech zawodników SKT, co finalnie wybiło graczy reprezentujących ligę LCK z rytmu. Po chwili Jankos i spółka po raz kolejny zaskoczyli rywali, wkraczając do ich bazy i ostatecznie wychodząc ponownie na prowadzenie.

G2 Esports 1:0 SK Telecom T1
Wunder Ornn Khan Vladimir
Jankos Olaf Clid Elise
Caps Syndra Faker Qiyana
Perkz Yasuo Teddy Varus
Mikyx Gragas Mata Nautilius

Rzeźnik z Poznania nie zawiódł w najważniejszej grze i to właśnie on przelał Pierwszą Krew na konto G2. Wkrótce jednak i Jankosowi zdarzyło się drobne potknięcie, które sprawiło, że Polak oddał zabójstwo na konto oponentów. W 11. minucie sytuacja znacząco się pogorszyła dla Samurajów, którzy w walce na dolnej linii stracili aż trzech zawodników, a także oddali SKT kolejnego Oceanicznego Smoka. Wraz z dalszym przebiegiem gry Faker wspólnie ze swoim zespołem zdominował kompletnie grę, spychając G2 coraz bardziej w stronę ich bazy. Dopiero przed 20. minutą doszło do niespodziewanego zwrotu akcji i europejski zespół odbił się od dna, wygrywając w pięknym stylu walkę drużynową. Po chwili G2 po raz kolejny zaskoczyło Koreańczyków i dopisało do swojego dorobku kolejne dwie eliminacje, wychodząc na prowadzenie w złocie.

Przewaga wyrobiona przez ostatnie minuty przez drużynę Jankosa zaprzepaszczona została w 23. minucie, kiedy G2 oddało dwa zabójstwa, a to pozwoliło SKT na zdobycie Barona i ponowne przejęcie kontroli nad rozgrywką. W 26. minucie Faker i spółka podeszli pod bazę rywali, otwierając inhibitory na środku i na dole. Wtedy też po raz kolejny doszło do zrywu ze strony G2, który nie tylko uratował bazę ekipy Polaka, ale również zapewnił cztery ważne zabójstwa. W 31. minucie największa gwiazda LoL-a została wyłapana, co zapewniło G2 Barona, a to z kolei odwróciło raz jeszcze role i to właśnie Samuraje zaczęli nacierać na bazę swoich rywali, niszcząc ich inhibitor. Decydujący cios nadszedł w 35. minucie, kiedy Perkz zgładził Fakera, zapewniając triumf swojej drużynie.

Rywalem Jankosa i spółki w walce o tytuł mistrzów świata będzie FunPlus Phoenix. Wielki finał tegorocznej edycji Mistrzostw Świata 2019 odbędzie się 10 listopada w Paryżu. Transmisję z tego spotkania będzie można śledzić na kanale Polsat Games. Więcej szczegółowych informacji o Worldsach znaleźć można w naszej relacji tekstowej:

Tagi: , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Były trzy, zostały dwie. Aristocracy żegna się z marzeniami o awansie na DH Open Sevilla

Jak na razie bilans polskich drużyn w zamkniętych kwalifikacjach do DH Open Sevilla wynosi 2 wygrane i 1 porażkę. Pomyślnie przez ćwierćfinały elimina...