Rok 2022 w wykonaniu Erdote

Powiedzieć, że rok 2022 był intensywnym rokiem dla Erdote, to nic nie powiedzieć. Po względnie przyzwoitym 2021 przyszedł czas na dalszą walkę w lidze francuskiej, stale reprezentując barwy Teamu BDS. Polskiemu wspierającemu udało się obronić miejsce w składzie na kolejny sezon rozgrywkowy. Poza nim w zespole od zmian uchował się jeszcze tylko Francisco José "Xico" Cruz Antunes, a pozostała trójka została wymieniona. W ten sposób Nowak połączył ponownie siły z Tobiaszem "Agresivoo" Cibą, czyli swoim byłym kolegą z devils.one i razem wyruszyli na podbój LFL-a.

Początki w nowym wydaniu wyglądały bardzo dobrze. BDS Academy od razu zaznaczyło, że będzie drużyną, która chce walczyć o najwyższe lokaty. Przez całą fazę zasadniczą udawało się utrzymywać w czołówce, aż finalnie etap ten Erdote i spółka zakończyli na trzecim miejscu. To oczywiście pozwoliło na awans do play-offów, gdzie BDS.A zaprezentowało się znakomicie, docierając do finału i dopiero w nim ulegając 2:3 LDLC OL. Później przyszedł czas na nieudane European Masters, które miało być dla przedstawicieli szwajcarskiej organizacji chwilą chwały. Jeden z głównych kandydatów do końcowego triumfu nie poradził sobie jednak w fazie grupowej, kończąc na trzeciej lokacie zbioru C i tym samym zamykając pierwszą połowę roku.

fot. Riot Games/Michał Konkol

Niezbyt udana końcówka półrocza nie zamknęła Nowakowi drogi do rozwoju. Po bardzo przeciętnym splicie w wykonaniu głównej dywizji, grającej w League of Legends European Championship, potrzebne były zmiany. Zarząd organizacji postanowił raz jeszcze zaryzykować, czego efektem była promocja dwójki Polaków do składu LEC. Dla Erdote był to oczywiście debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej Starego Kontynentu, który z pewnością chciał dobrze wykorzystać. Niemniej ostateczny rezultat wszyscy bardzo dobrze pamiętamy. Zaledwie trzy wygrane w całym splicie poskutkowały ostatnim miejscem w lidze. Co więcej, sam Erdote nie wytrzymał nawet do końca tej fazy rywalizacji i na trzy tygodnie przed końcem został zdegradowany do akademii, a jego miejsce w wyjściowej piątce BDS przejął Dino "LIMIT" Tot.

23-latkowi nie pozostało nic innego jak ponownie skupić się na jak najlepszym wyniku w lidze francuskiej. I faktycznie motywacja do działania była, bowiem po powrocie do składu akademii Erdote i jego kompani wygrali już wszystko aż do zakończenia rozgrywek ligowych. W takiej samej formie jak podczas końcówki tego etapu BDS.A wchodziło w play-offy. Jako że drużyna Nowaka zajęła finalnie drugie miejsce w etapie zasadniczym, to fazę pucharową rozpoczynała bezpośrednio z drugiej rundy. Tam czekał ją pojedynek z LDLC OL. Ku zaskoczeniu wielu akademia BDS poradziła sobie z łatwością ze swoimi rywalami. Finał rozgrywek stał pod znakiem rewanżu, gdyż ponownie doszło do starcia LDLC z ekipą polskiego wspierającego, lecz tym razem to formacja Martina "Yike'a" Sundelina okazała się lepsza.

Team BDS Academy czekała zatem jeszcze gra w letniej edycji EU Masters. Tam zespół pokazał, że jest w znakomitej formie i zaciera sobie ręce na mistrzowski tytuł. Najpierw wygrana grupa bez straty punktu, a następnie dwie batalie w play-offach również bez porażki. Wydawało się zatem, że drużyna ta jest nie do zatrzymania i nawet obiecujący Team Heretics nie da jej rady. Koniec końców fakty były inne i po pięciu grach to właśnie Heretycy sięgnęli po puchar. Dla akademii BDS natomiast drugie miejsce i tak było nie lada sukcesem.

Najważniejsze osiągnięcia

  • 2. miejsce LFL 2022 Spring
  • 2. miejsce LFL 2022 Summer
  • 2. miejsce European Masters 2022 Summer

Patrząc na powyższą listę można by rzec, że Erdote w minionym roku był zawsze drugi. I niewiele byśmy się pomylili. Poza wiosenną fazą zasadniczą w lidze, EU Masters Spring oraz Coupe de France faktycznie wszędzie Nowak stawał na drugim miejscu podium. Czy jest to ujmą? Absolutnie nie. 2022 rok był dla niego bardzo obfity w osiągnięcia, nawet pomimo tego, że ostatecznego triumfu nie udało się nigdzie zasmakować.

Kącik statystyczny

KDA Kill Participation VS per minute
3,99 73,6% 2,61

Nie licząc występu w LEC dla Erdote był to też bardzo dobry okres indywidualny. Pokazał, że we Francji ma on naprawdę mocną pozycję, plasując się w czołówce stawki zarówno pod względem KDA, jak i udziału w zabójstwach. W drugiej ze wspomnianych statystyk również brylował podczas wiosennej edycji EU Masters, gdzie zaledwie odrobinę lepszy okazał się tylko Rúben "Rhuckz" Barbosa. Jeszcze lepiej natomiast prezentowały się te liczby latem, gdzie Nowak zdeklasował pozostałych wspierających, zaliczając wówczas KDA na poziomie 8,58! Dodatkowo uplasował się na trzecim miejscu pod względem KPAR.

Najlepsza gra
vs Valiance 1/0/19

Z czegoś te statystyki musiały się wziąć. A skąd pochodzić mogą takie wartości jak nie z dobrych występów naszego rodaka? Ten w minionym sezonie, poza okresem spędzonym w LEC, mógł przebierać w liście wybitnie rozegranych przez siebie gier. Na największe wyróżnienie zasługuje jednak jego prezencja w pojedynku z Valiance podczas letniego EU Masters. Wówczas Erdote pomógł drużynie doprowadzić ją do szczęśliwego końca, notując przy tym aż dziewiętnaście asyst i całkowicie dominując przeciwny botlane. Warto również wspomnieć, że to właśnie grając enchanterami Nowak zaliczał najlepsze liczby i dzięki temu też wygrywał najwięcej gier.

Najgorsza gra
vs Vitality.Bee 0/7/4

Najgorsza gra w roku co ciekawe nie pochodzi wcale z czasu spędzonego w LEC. Ta miała miejsce pod koniec etapu ligowego wiosennej edycji LFL-a w starciu z Vitality.Bee. Wówczas cała drużyna, z wyjątkiem strzelca formacji, zagrała fatalnie. Nie dziwne zatem, że to właśnie inicjujący tank często musiał poświęcać się w imię dobra drużyny. W efekcie na koncie pojawiło się aż siedem śmierci. Tanki w minionym roku, mówiąc kolokwialnie, nie oddawały. Erdote zaliczał na nich bardzo mizerne wyniki, szczególnie podczas potyczek, w których przychodziło mu władać Nautilusem.

Rozliczenie z przeszłością

Rok Miejsce Wzrost/spadek
2021 N
2022 6.

Erdote w ostatnim czasie zaliczył debiut w najważniejszych rozgrywkach Europy, a dziś zalicza debiut na naszej liście. W zeszłym roku nie znaleźliśmy w niej miejsca dla wspierającego rodaka. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że 2021 rok nie był wcale jakiś szczególnie wybitny w jego wykonaniu – zgoła inaczej wyglądał 2022. Nam nie pozostało nic innego, jak tylko gorąco powitać Nowaka w naszym rankingu i życzyć, by został on jego stałym bywalcem.

Lista top 10 najlepszych polskich graczy League of Legends 2022:

1.
2.
3.
4.
5.
6. Robert "Erdote" Nowak
7. Artur "Zwyroo" Trojan
8. Jakub "Cinkrof" Rokicki
9. Tobiasz "Agresivoo" Ciba
10. Oskar "Selfmade" Boderek

   Śledź autora na Twitterze – Dawid Laskowski