for. Virtus.pro

Esportowe podsumowanie 2019 roku: grudzień

Szampany wystrzeliły, a to oznacza, że przed kilkunastoma godzinami przywitaliśmy nowy rok. My jednak jeszcze na moment chcemy zabrać Was w podróż do przeszłości i przypomnieć to, co wydarzyło się w minionym miesiącu. Zobaczcie, jak w esportowym wydaniu wyglądał grudzień.


1 grudnia – Illuminar Gaming ESL Mistrzem Polski w CS:GO, Arcane Wave najlepszą żeńską drużyną w kraju

Katowicka ESL Arena na przełomie listopada i grudnia była miejscem zmagań najlepszych krajowych zespołów CS:GO. Po raz pierwszy w historii rozgrywek w oddzielnych zmaganiach swoich sił mogły spróbować kobiety. I tak, po przeszło dwumiesięcznej rywalizacji, najlepszą żeńską formacją nad Wisłą okazało się Arcane Wave, występujące wcześniej jako Unity Female. W równolegle rozgrywanych zawodach puchar padł łupem Illuminar Gaming. Ekipa Pawła „innocenta” Mocka pokonała w finale x-kom AGO i zapewniła sobie tym samym awans do zamkniętych kwalifikacji do Intel Extreme Masters Katowice 2020.

4 grudnia – OG otwiera dywizję CS:GO, w składzie mantuu

OG unikało CS-a jak ognia. W końcu jednak włodarze organizacji doszli do wniosku, że i w tym tytule warto mieć swoich przedstawicieli, więc na początku grudnia zaprezentowali światu swój pierwszy skład. A w tym znalazł się chociażby Mateusz „mantuu” Wilczewski – Polak z brytyjskim paszportem, znany głównie z występów za naszą zachodnią granicą. Obok niego w zespole znaleźli się między innymi Aleksi „Aleksib” Virolainen czy Nathan „NBK-” Schmitt.

9 grudnia – Rybson wyrzucony z Illuminar Gaming

O problemach dyscyplinarnych Artura „Rybsona” Gębicza wiedzieli raczej wszyscy zainteresowani polską sceną League of Legends. W końcu jednak miarka się przebrała, a skandaliczne zachowanie polskiego dżunglera podczas jednego z nadawanych przez niego streamów nie umknęło uwadze włodarzy Illuminar Gaming. Ci nie przebierali w środkach i postanowili wyrzucić młodego zawodnika z drużyny. W związku z tym skład iHG na 2020 rok stał się jedną wielką niewiadomą.

11 grudnia – ESL organizatorem kolejnego Majora

Choć berliński Major zakończył się jeszcze we wrześniu, to aż do grudnia musieliśmy poczekać na ogłoszenie lokalizacji kolejnej imprezy tej rangi. Plotki potwierdziły się i następny turniej sponsorowany przez Valve zagości do Brazylii, a konkretnie do Rio de Janeiro. Organizację całego przedsięwzięcia przyznano ESL, które odpowiadało również między innymi za pierwszego Majora w 2019 roku, czyli IEM Katowice.

11 grudnia – NEEX zawodnikiem SMASH Esports

Zagraniczny kierunek powoli stał się coraz bardziej powszechnym dla polskich graczy. Swoich sił w międzynarodowej drużynie postanowił spróbować Sebastian „NEEX” Trela. Uważany za jednego z najlepszych snajperów w kraju zawodnik do tej pory znany był z występów pod banderą Izako Boars i to właśnie w barwach tej drużyny kilka dni wcześniej dotarł do finału Polskiej Ligi Esportowej. 23-latek trafił do SMASH Esports, w którym będzie miał okazję zagrać u boku takich postaci jak chociażby Joakim „discodoplan” Gidetun.

16 grudnia – Koniec polskiej ery w Virtus.pro

Coś się kończy, coś zaczyna. Prawie pięć lat historii polskiego składu pod banderą Virtus.pro to jednak od 16 grudnia jedynie przeszłość. Ostatnim przedstawicielom kraju nad Wisłą podziękowano za współpracę, a na miejsce ekipy Janusza „Snaxa” Pogorzelskiego wzięto wicemistrzów Majora w Berlinie, a więc graczy AVANGAR. Podopieczni Jakuba „kubena” Gurczyńskiego jeszcze kilka godzin przed ogłoszeniem walczyli na cs_summit 5, gdzie ulegli G2 Esports w półfinale.

6 i 28 grudnia – dycha oraz MINISE rozstają się z ARCY

Utrata wsparcia finansowego ze strony organizacji, a także nie najlepsze wyniki sportowe spowodowały, że z ekipą Wiktora „TaZa” Wojtasa pożegnało się w grudniu dwóch zawodników. W pierwszej części miesiąca na opuszczenie ARCY zdecydował się Paweł „dycha” Dycha, który u boku doświadczonych kolegów przebywał najkrócej. Pod koniec roku na podobny ruch zdecydował się natomiast Jacek „MINISE” Jeziak. W związku z tym w składzie półfinalistów ESL Mistrzostw Polski oficjalnie zostało tylko trzech graczy.


Wszystkie dotychczasowe podsumowania roku podzielone na miesiące możecie znaleźć pod tym adresem.

Tagi: , , , , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Trwa głosowanie na akcję CS:GO dekady. Zostało czterech kandydatów

Oficjalny profil Counter-Strike: Global Offensive na Twitterze kontynuuje plebiscyt na najlepszą akcję CS:GO ostatniej dekady. W gronie nominowanych z...