STS
fot. Valve

Wyjątkowy Overpass – historia i ciekawostki

Overpass to najnowsza miejscówka znajdująca się w puli map turniejowych. Jest on również jedyną lokacją z obecnej turniejowej siódemki, która została po raz pierwszy w swojej historii wydana w Counter-Strike’u: Global Offensive. Co zatem warto wiedzieć o tej nietypowej mapie?

Overpass został dodany do gry 18 grudnia 2013 roku, tego samego dnia co znany Cobblestone. Jest bardzo niestandardową mapą, na co wskazuje między innymi położenie miejsca spawnu antyterrorystów. Znajduje się ono na terenie bombsite’u A, co jest punktem wspólnym również dla takich map jak wspomniany już wcześnie Cobble czy Dust. Siły GSG9 mają za zadanie obronić transport ładunku militarnego, który utknął na tytułowym wiadukcie. Terroryści ze znanej na całym świecie organizacji Phoenix Connexion muszą natomiast zaatakować przesyłkę bezpośrednio lub spróbować zniszczyć samą estakadę.

Na początku obecności mapy na serwerach znajdował się na niej exploit, który pozwalał na wyboostowanie trzeciego gracza w pobliżu popsutej ciężarówki na BS-ie A. Dzięki temu można było wznieść się ponad barierę, by otrzymać nowe informacje lub zaatakować drużynę przeciwną samemu znajdując się w bezpiecznym miejscu. Obecnie boost ten nie jest osiągalny, gdyż został uznany za oszustwo podczas DreamHack Winter 2014, a Valve zablokowało go w aktualizacji z 4 grudnia 2014. Nazwę „Fnatic boost” zawdzięcza on ćwierćfinałowemu pojedynkowi między Fnatic a Teamem LDLC.com na ww. turnieju. Gdy druga z drużyn wygrywała 12:3, Szwedzka formacja użyła odkrytego błędu do zwycięstwa w meczu, który miał zostać powtórzony po oficjalnym proteście. Przed rewanżem Fnatic jednak z ponownego pojawienia się na serwerze zrezygnowało, a ostatecznie to właśnie LDLC wygrało cały turniej.

Akcja na Overpassie ma miejsce w Berlinie, na co wskazują napisy na mapie. Twórcy jednak niedokładnie odwzorowali stolicę Niemiec, przez co w tle widzimy między innymi wieżę telewizyjną, która tak naprawdę znajduje się w Bawarii, a konkretnie w Norymberdze. Co więcej, skybox pokazuje czeską Pragę, a nie Berlin, co można zauważyć, ze względu na zaprezentowany Zamek Praski. Twórcy mapy ujawnili również nazwę parku – nazywa się on „Parkanlage Schöneck”.

Grafiti umieszczone w pobliżu drzwi na środku zawiera numer 24724, czyli kod pocztowy odnoszący się do Freeman w Virginii Zachodniej, co jest nawiązaniem do Gordona Freemana, protagonisty serii Half-Life. W okolicach spawnu antyterrorystów znajdziemy natomiast trzy bankomaty, które po odpowiednim strzale potrafią wyrzucić z siebie pliki dolarów. Na Overpassie nawiązano też do innej gry Valve – Portala 2. Grając w pokoju przy spawnie terrorystów, usłyszymy piosenkę „The Part Where He Kills You”. Część elementów całej miejscówki została też wycięta z map Depot i Embassy, które nie ukazały się w puli turniejowej.

Na Overpassie znalazły się również pamiątki po legendarnych wydarzeniach. Po wykorzystaniu opisanego wyżej exploita przez Fnatic Valve dodało na BS-ie A tabliczkę odradzającą wspinanie się. Na bombsicie B pojawiło się zaś graffiti ukazujące antyterrorystę w ogniu rozbrajającego bombę po akcji Olofa „olofmeistera” Kajbjera Gustafssona. Podczas ESL One Cologne 2014 rozbroił on ładunek, mimo że miejsce, w którym stał, dosłownie płonęło.


Chcesz poznać więcej ciekawostek o mapach w CS:GO? Wiesz, ile mogłyby kosztować apartamenty na Mirage’u, albo ile obrażeń otrzymasz po upadku na Vertigo? A może chciałbyś poznać moc reaktora na Nuke’u? Kliknij jedną z poniższych grafik, aby przejść do ciekawostek o innej z sześciu pozostałych lokacji obecnych w CS-ie.

Tagi: , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Na`Vi i Heroic zgarniają ostatnie zaproszenia na europejskie DreamHack Masters Spring 2020

Dziś, na cztery dni przed rozpoczęciem rywalizacji w ramach europejskiej dywizji DreamHack Masters Spring 2020, poznaliśmy dwóch ostatnich uczestników...